За да се получи повече восък, необходимо е не само да се създадат условия за отделянето му от пчелите, но полученият веднъж восък трябва да се запази, защото той лесно се разваля и унищожава от разни вредители. Най-сигурното му запазване става, като се преработи и прочисти от чуждите примеси, попаднали по най-различен път в него. Преработката и прочистването му стават чрез стопяване, при което чуждите частици падат на дъното, а восъкът остава отгоре.
Един от най-разпространените уреди за преработка на восъка, който трябва да се притежава от всеки голям или малък пчелин, е слънчевата воскотопка.
Обикновената слънчева воскотопка е проста за използуване, дава восък от добро качество и всеки що-годе сръчен пчелар може сам да си я направи.
Обикновената слънчева воскотопка представлява сандък с наклонен стъклен капак. Наклонът на този капак се постига, като предната външна стена се прави 12 см, а задната 30-33 см. Стъкленият капак се прави двоен и трябва да приляга плътно, за да не пропуска образувалата се вътре топлина.
Големите воскотопки не са за препоръчване по-добре е да имаме в пчелина си няколко с по-малки размери. Най-подходящите размери са: дължина 52 см, ширина - 47 см, височина на предната стена - 12 см, а задната -30-33 см.
Тавата за воскотопката не трябва да се прави от черна ламарина, защото полученият в такава тава восък лесно се разваля и потъмнява. Обикновено тавите се правят от бяло тенеке, но може да се направят от алуминий, стъкло и дори от дърво. За да не се извива дървото, употребяват се тесни, добре залепени (със студено лепило) дъски или шперплат, взет напряко, стегнат в здрава рамка. Наклонът на тавана не трябва да бъде по-голям от 4 см.
Коритцето за събиране на восъка обикновено се прави от бяло тенеке. но може да бъде емайлирано или дървено.
Над тавата се поставя дървена рамка с обтегната на нея мрежа, върху която се насипват восъчните отпадъци.
За запазване на воскотопката от дъжд през нощта над стъкления капак може да се постави още един плътен дървен капак или вечер да се покрива с мушама, ламарина или друг защитен материал.
Стъклата на воскотопката трябва да бъдат винаги чисти и намазани отвътре с лек пласт мазнина, за да не се запотяват, което пречи на доброто й загряване. За по-добро нагряване добре е воскотопката отвътре да се боядиса в тъмен цвят, с воден или спиртов байц.
Слънчевата воскотопка трябва да се постави на стълб като на ос, за да може по-лесно да се върти по хода на слънцето.
Най-добре е воскотопката да се постави близо до оградата, на припек и проветриво място. Поставянето й близо до път, където има движение на хора и коли, не е за препоръчване, защото стъклата бързо се запрашват и се затруднява нагряването на воскотопката.
Обикновената слънчева воскотопка при добри слънчеви дни може да развие 70 до 85° температура. В нея добре се претопяват само светлите пити и дребните восъчни отпадъци. Стопяването на черни и потъмнели пити не дава добър резултат. Тяхното претопяване става по механичен начин, чрез воскопреси, каквито в много случаи нашите пчелини не притежават.
В пчелини, където има гнилец, преработката на восък с помощта на слънчевата воскотопка не се позволява, тъй като не може да се получи обеззаразяване на восъка.
В търсенето на прост начин за претопяване и на черната вощина чрез използуването на слънчевите лъчи е конструирана нов тип слънчева воскотопка, която претопява всякакъв вид вощина. Тя има просто устройство и в слънчеви дни вътре в сандъка се развива до 130° температура, която стопява в значителна степен и черната вощина, която не се подава на стопяване в обикновената слънчева воскотопка. Тази воскотопка стопява восъчните отпадъци и в дни със средна облачност, които са много чести през пчеларския сезон.
Особеностите в устройството на тази воскотопка са следните:
1. Страничните стени на сандъка не са отвесни, а наклонени навън, което не позволява да пада каквато и да е сянка вътре в сандъка, която да снижава температурата. Височината на всички стени е еднаква; стените се правят от еднакво дебели дъски, а дъното е двойно и изпълнено с отоплителни материали.
2. Остъкляването е двойно и разстоянието между стъклата е 4 см. Това осигурява добро запазване на образувалата се вътре топлина.
3. Всички вътрешни части са боядисани в черен цвят. За черна боя се използуват спиртни байцове или обикновен спиртов туш, но в никакъв случай маслени бои, които ще потекат от високата температура.
4. Воскотопката има сравнително малки размери: дължина 75-80 см, ширина 60-65 см и височина 8-9 см.
5. Восъкотопката се нагажда така, че слънчевите лъчи да падат отвесно върху стъклата.
Производителността на тази восъкотопка е от 3 до 5 пъти по-висока от обикновената слънчева восъкотопка.
В борбата за повишаване добивите на восък от пчелините тази воскотопка има голямо значение.