Прополисът ( пчелен клей )е пчелен продукт, на който пчеларите отдават най-малко внимание и често го разпиляват или изобщо не го събират. А той не заслужава такова отношение, защото може да бъде използуван полезно почти направо в ежедневния живот на човека. За него се говори и на XVI-ия международен пчеларски конгрес във Виена.
Прополисът е смолиста материя с кафявозеленикав оттенък и приятна миризма, която се среща във всички кошери и с която пчелите си служат за залепване на всички пукнатини в гнездото, за регулиране на прелката, ако тя е прекалено широко отворена, за укрепване на рамките, за балсамиране на всички чужди тела (органични и неорганични), попаднали в гнездото и които пчелите не могат да изхвърлят сами навън.
Има два вида прополис - единият, който се отделя при смилането на прашецовите зрънца (от смолестите обвивки на прашецовите зрънца), и другият - който пчелите събират на повърхността на някои растителни тъкани, на пъпките на тополата например, и го донасят в гнездото също като цветния прашец в кошничките на задните си крака. Последния пчелите събират при липсата на цветен прашец и го употребяват предимно за запушване на пукнатините в своето жилище.
Прополисът се разтваря в обикновен (за горене) спирт. Това е указание, как да се събира прополисът за някои практически нужди на човека, защото полученият наситен разтвор представлява отличен лак. При работа в гнездата на пчелните семейства всички остъргани количества прополис трябва да се слагат в шише със спирт. Полученият разтвор се прецежда и направо може да се използува за.лакиране на различни дървени повърхности, изложени на влага, като градински пейки и столове, за лакиране на стайни подове и др. Лакираните повърхности има кафяв цвят, стават непромокаеми и имат силен отблясък.В своята „Книга за пчелата" Алфандри подчертава, че някога прополисът се е употребявал за лакирането на дървени съдове и дава рецептата за това: 200 г прополис, 100 г восък и 400 г сгорещено ленено масло. Целият дървен съд се потапя в тази гореща смес и седи 10-15 мин. След като изстине, търка се с вълнен парцал, докато се получи отблясък. По такъв начин може да се импрегнират и дървените хранилки, за да се улесни тяхното измиване с топла вода.
От 1 част прополис, половин част восък и 4 части минерално масло се приготвя също добър овощарски мехлем, с който се мажат раните на дърветата и при калеменето (облагородяването) на дръвчетата.
Прополисът се употребявал и в медицината в смес с вазелини за лекуване на открити рани и против инфекции и е бил изоставен само защото не е бил събиран и доставян в достатъчни количества.
И днес още прополисът продължава да се употребява за лекуване на рани на животни, при подбити крака на коне, при счупени рогове и др.
И в самото пчеларство прополисът има практическо приложение, дължащо се на миризмата му, която силно привлича пчелите. В роевия период, когато много пчелари отсъствуват от пчелините си, за да не избягат случайно излезлите им роеве, добре е в района на пчелина да се поставят кошчета (тръвни), намазани отвътре силно с прополис. Миризмата на прополиса привлича пчелите и излетелите роеве се залавят в кошчетата и там започват да изграждат своето гнездо, без да търсят друго жилище. Това особено важи за така наречените „празнични" пчелари (пчелари които посещават пчелите си само в празник, тъй като през останалото време са заети другаде).
В занаятчийското производство прополисът се използува за приготвяне на лакове, с които се полират музикални инструменти, приклади на ловни пушки и други предмети.