Акациев мед - Той е воднобистър, кристализира много бавно и дребнозърнесто. Има приятен сладък кус, преобладава фруктозата- 41% и глюкозата 35%. Акациевия мед има умерено изразени летливи и нелетливи антимикробни вещества. Меда от Акация приложение като общо укрепващо, сънотворно, отхрачващо, кардиотонично и невротонично средство. Препоръчва се при лечение на чернодробни, стомашно-чревни и бъбречни заболявания. Може да се използва за диабетично болни, но само по лекарско предписание.
Акациите (Acacia) или салкъмите са род храсти и дървета от семейство Бобови Fabaceae, описани за пръв път в Африка от Линей през 1773 година.
Бяла акация (Robinia pseudoacacia). Най-широко използвано дърво в залесяването и за получаване на дървесина за нуждите на селското стопанство, а също за укрепване на ерозирани терени в хълмистите и предпланински райони, бреговете на поройни дерета, за крайпътни редови насаждения и като парково и лесопарково дърво. Този вид произхожда от Северна Америка и достига на височина средно 10—15 т. Белите, силно ароматни цветове са събрани в увиснали гроздовидни съцветия. Обича силна светлина. Цъфтежът започва на 4-ата — 5-ата година, често и по-рано. Цъфти през май-юни в продължение на 2—3 седмици. При обилен цъфтеж от едно дърво силно пчелно семейство може да събере до 8 kg мед. Акациевият мед е от най-добрите. Той е с приятен вкус и аромат, почти безцветен в течно състояние. Голямото съдържание на плодова захар предпазва за дълго време акациевия мед от кристализиране.
В много райони на страната бялата акация дава първата главна паша.
Жълта акация (Caragana bignonioides). У нас се отглежда масово в градините и парковете и по краищата на горските култури в цялата страна. Цветовете са жълти, единични или по няколко в снопчета.
Цъфти през май в продължение на 2—3 седмици. Жълтата акация е добро медоносно растение с богати с нектар цветове.