Лавандуловият мед е златист на цвят с много приятен аромат на лавандулов цвят до скоро се срещаше рядко, но все по- често започва да се появява. Меда от лавандула кристализира много фино. Уникалният мед от лавандула има изразено антимикробно въздействие, препоръчва се при стомашно-чревни проблеми както и при сърдечни оплаквания, мигрена и неврастения.
Кратка информация за растнието "Лавандула" от където се получава Лавандулов мед.
Лавандула (Lavandula vera). Лавандулата е многогодишно медоносно растение. Надземната част е силно разклонена и образува туфа, висока до 60 cm и повече. Цветовете са разположени един над друг и образуват класовидни съцветия. Броят на цветовете на една туфа достига 2000 и повече. Цъфти обикновено през юли, т. е. през период, когато основната медоносна растителност е вече прецъфтяла. Цъфтежът на лавандулата удължава главната паша на пчелите, вследствие, на което добивите на мед в районите, където е по-широко застъпена, се увеличават значително. От 1 декар площ, засята с лавандула, може да се получи 12—16 kg мед.
Лавандулата може да се използва с успех като медоносно растение дори без да се използва за получаване на лавандулово масло. От изследванията в това отношение в бившата ферма на Зоотехническия факултет се установи, че медодобивът от декар се равнява средно на 13,75 kg. В сравнение със слънчогледа, гречихата, репицата и др. лавандулата е много по-добро медоносно растение.
Като се имат предвид ценните медоносни качества на лавандулата, нейното почвоукрепващо значение, невзискателност спрямо почвата, издръжливост на ниски температури, продължителен и обилен цъфтеж, лесно размножаване и др., може да се използва с успех за засяване като специално медоносно растение. Тя може да се отглежда с успех и па различни терени и не само като медоносно, но и като ценно стопанско растение.