Product was successfully added to your shopping cart.

Електронна пчеларска везна /кантар/

Електронната пчеларска везна или кантар е иновация, защото повечето пчеларите които имат везна е механична, а при механичната е необходимо физическо наблюдение и анализ от пчеларя, докато при електронната везна всичко се записва в база данни, анализира, визуализира и изпраща сигнали на пчеларя без да е необходима неговата физическа намеса.

Електронния пчеларски кантар е един незаменим съветник на съвременния, иновативен пчелар.
СПОДЕЛИ във социалните мрежи

Информация

Електронната пчеларска везна или кантар е иновация, защото повечето пчеларите които имат везна  е механична, а при механичната е необходимо физическо наблюдение и анализ от пчеларя, докато при електронната везна всичко се записва в база данни, анализира, визуализира и изпраща сигнали на пчеларя без да е необходима неговата физическа намеса. Везната е един незаменим съветник на пчеларя. 

За да се опишат предимствата на иновацията “електронна везна” е необходимо първо да се опишат функциите на везната и какви пчеларски проблеми може да разреши.

Електронната пчеларска везна периодично/няколко пъти в денонощието/ измерва теглото на пчелно семейство като теглото се изпраща до отдалечен сървър, чрез интернет и се записва в база от данни. На практика се записва дата, час и показател. След записване на показателите в базата данни на пчеларя се предоставя възможност да визуализира данните получени от везната и да ги анализира по свое усмотрение. 

Освен тегло на пчелно семейство, везната измерва и записва температура и влажност на околната среда, температура и влажност в пчелното семейство, осветеност на околната среда и валежите т.е. има сензор, чрез които може да се проследи кога има дъжд.
Везната се захранва от соларен панел които и позволява непрекъсната и надеждна работа.

Основното предимство на електронния пчеларски кантар е, че предоставя информация на пчеларя за теглото на контролен кошер/пчелно семейство(кошер) с електронна везна/. 

Везната може да е полезна още през зимата, защото чрез проследяване теглото на контролния кошер може да се определи консумацията на храна в семейството, т.е. дали семейството/ата имат нужда от подхранване или не. Респективно и през лятото се получава същия проблем I решение.

Друга важна информация през зимата е кога пчелните колонии се облитат, а това може лесно да се разбере отново, чрез везната. Когато теглото на пчелния кошер рязко намалее по време на облитане и след това се възстанови след като семействата се върнат в кошера то ние може да установим , че семейството се е облетяло в този период.

Има моменти през лятото когато в природата няма никакъв нектар/храна за пчелните колонии/ и ако пчеларя не разбере ,  пчелните колонии бързо изразходват своите хранителни резерви. Ако и тогава пчеларя не отчете липса на нектар в природата, пчелните семейства започват да се самоизяждат или с пчеларски термин:”канибализъм”. Продължавайки пчеларя да е в неведение пчелните колонии умират от гладна смърт. При условие, че пчеларя в някои момент на липсата на нектар бъде информиран и вземе мерки, то пчелните семейства отново ще претърпят спад на развитието си. Защо ? За да се развива едно пчелно семейство е необходим непрестанен приток(макар и малък) на нектар. При спад на притоката колониите активират защитна функция за оцеляване т.е. редуцират разходите на храна и развитие за бъдещо оцеляване, защото те незнаят кога ще се появи следващия нектар. По този начин пчеларя няма да получи 100% стопанска полза от колонията, защото не е реагирал по- рано.

 Тук идва функцията на везната, защото чрез нея пчеларя може да бъде информиран или сам да наблюдава показателите на везната. На практика пчеларя ще разбере веднага когато теглото на пчелното семейство започне намалява, т.е. притока е отрицателен. Пчеларя може да реагира на момента и да продължи прогресивното развитие на колонията, чрез подхранване до следващия нектаропоток. 

Следващ проблем в пчеларството е кога точно ще започне нектаропотока за да се вземат адекватни мерки за увелечаване стопанското значение на колонията /например, чрез поставяне на още празни корпуси с рамки за събиране на нектар, рамки с восъчни основи за градеж. Целта е пълно oползотворяване на нектаропотока или “пашата”/. Чрез везната пчеларя може на момента да бъде сигнализиран за покачване  теглото на пчелното семейство или с други думи започва силен нектаропоток или “паша”. Пчеларя взима моментални действия и няма стопанска загуба. Ако пчеларя не вземе своевременни мерки ще претърпи стопански загуби, т.е. ще има по- малко мед в семействата.

Чрез везната може да се анализира и интензитета на пашата, т.е. колко приток има на ден и колко мед средно се очаква. В комбинация със сензора за дъжд може да се предотврати следния казус: По време на нектаропоток, теглото на семейството започва да спада и логичен извод би бил, че нектаропотока е свършил т.е. няма паша и пчеларя може да прибере и последните корпуси с мед. Това решение обаче може да не е правилно, защото може да има валежи в този момент което не означава, че вече няма нектаропоток, а че просто пчелите не могат да излизат за нов нектар и консумират събрания в кошера. Чрез везната и сензора за тегло и дъжд се пести време и транспортни разходи на пчеларя.

След като интензитета на нектаропотока намалее пчеларя може да реагира веднага и да прибере последните корпуси с пчелен мед за да се избегне нападение между пчелните колонии в пчелина. Един от основните проблеми на пчеларя е нападение между своите пчелни колонии като те могат да се самоунищожат. Това се получава ако пчеларя не действа своевременно при липса на нектаропоток, т.е. когато няма никаква паша и пчеларя не вземе мерки има възможност пчелите да се избият. За да се избегне този проблем, точно везната е отново в действие като сигнализира за намаляване, интензитета на нектаропотока като от своя страна пчеларя трябва да вземе адекватни мерки. Чрез везната се избягват нападенията между пчелните колонии особено след слънчогледовата паша.

Друго интересно предимство на везната или кантара е, че при извършване на подвижно пчеларство в непознат район т.е. не се знае кога започва и свършва нектаропотока, везната може да информира пчеларя и за двете ситуации. На практика везната е задължителен съветник и за всеки пчелар практикуващ подвижно пчеларство.

Чрез сензорите за температура и влажност вътре в семейството и извън него може лесно да се определи кога семейството през зимния период е започнало да отглежда ново поколение пчели  - “пчелно пило”

Всички данни от везната се записва на сървър, работещ 24/7 в денонощието в база от данни. Всички записани данни могат да бъдат визуализирани, чрез графики и анализирани, чрез поставяне на филтри. Пример за такъв филтър “Дата”, т.е. Да се изведът в графика всички показатели за периода 01.01.2021-01.01.2022 г.

Освен, че пчеларя може да си прави анализи за текущата година може да анализира и всички предходни данни, защото са записни в базата данни.
Везната освен “електронен дневник на показателите” има функцията и на съветник, т.е. при рязко намаляване нектаропотока тя информира пчеларя по телефона за това събитие, при увеличаване на нектаропотока също информира пчеларя.

Електронния пчеларски кантар е един незаменим съветник на съвременния, иновативен пчелар.

В България малко компании предлагат тествани и работещи електронни пчеларски везни, но за щастие има и такива. Силно препоръчваме везната на г-н Кесерджиев от гр. Бургас. За контакти с г-н Кесерджиев за изработване на пчеларска везна: +359 89 700 0008

Цената е изключително добра за качеството и стабилността
 


Подобни продукти