Тази тема се разисква много рядко, въпреки че е изключително актуална за всеки пчелар. Е, ако пчелинът е от два кошера, то такъв проблем просто не съществува. Една две тенекии мед се разотиват незабелязано сред роднини и познати.
Но за пчеларите, които са решили да създадат пчелин от няколко десетки кошера, с цел да подобрят материалното си състояние, въпросът за реализацията на меда е жизнено важен.
Разбира се, да се продадат два тона мед също не е проблем. Проблемът е да се продадат на добра цена.
Цената на дребно винаги е по-висока от цената на едро. В години с добър медодобив разликата в цените на дребно и едро е почти двойна. Можем да се възмущаваме, че търговците получават от всеки килограм толкова, колкото и пчеларите, които са купували восъчни основи, пчеларски инвентар, други косумативи и са работили неуморно цяла година. Такова, обаче, е положението в целия свят и е очевидно, че пчеларите не могат да го променят. Но всеки може да прецени кое му е по-изгодно. Цяла зима да продава мед или през това време добре да се подготви за следващия сезон. Да увеличи пчелина си и да предлага на по-ниска цена много по-голямо количество мед и съответно да получи по-висок доход. Още повече, че в отделни години, когато медодобивът е лош, цената на едро е висока, а разликата между цените на дребно и едро - малка.
Очевидни са следните факти. Високата цена на меда стимулира търсенето на отводки, пчелни майки и въобще развитието на пчеларството. Вносът на евтин мед е вреден за развитието на националното пчеларство.
Какъв е изходът от тази ситуация? Ако не може да се забрани вносът на евтин мед, то поне надежно да се информират потребителите какво им се предлага. Тогава и при по-ниска цена вносният мед не може да конкурира произведения в страната.
Тази информация, обаче, не е изгодна за търговците и е почти невъзможно да се въведе ред в това отношение. Доколкото ми е известно в Полша този злободневен въпрос не може да бъде решен в продължение на десетилетия.
Но да се върнем към директните продажби. Купувайки мед от познат пчелар, потребителят получава качествен продукт, който не е минал през ръцете на посредниците. Освен това, общувайки с пчеларя, купувачът може подробно да се осведоми от какви растения е събиран медът, при какво заболяване или в какви случаи е най-добре да се употребява този мед и т.н.
Разбира се, това е възможно, ако пчеларят притежава достатъчно знания. Почти всичкият мед от пчелина си с над 100 кошера аз продавам на постоянни клиенти. Но с увеличаването на пчелина и медодобива това става все по-трудно. Очевидно е, че при големи производствени обеми трябва да се търсят и други начини за продажба.
Работата с постоянни клиенти е специфична. Главното е качеството на меда и развитието на мрежата от купувачи. За разширяването на мрежата е необходимо време и, ще го повторя, качествен мед. Постоянният клиент, получавайки всяка година качествен мед, обикновено го препоръчва на свои познати и така мрежата се разширява.
Клиентите, които повече от 10 години купуват от мен мед и ми вярват, едва ли ще бъдат съблазнени от конкурент, предлагащ мед в красиви опаковки или на по-ниска цена.
Цената на меда за постоянните клиенти е с 10-15% по-ниска от пазарната. Населеното място, в което живея, е малко и в него не мога да реализирам всичкия си мед. Освен това тук има и други пчелари, макар и с по-малки пчелини. Продавам меда си основно в районния град. Клиентите се обаждат, правят поръчката и обикновено един път седмично им откарвам меда. Възможен е и обратният вариант. Цетрофугирайки мед, след напълване на определен брой тенекии, аз се обаждам на най-големите си клиенти. Част от тях идват на пчелина, на други сам откарвам меда. Появяват се празни тенекии и, разбира се, пари, така необходими за поддържането на пчелина.
Директни продажби - авторът на статията е отляво
Говорейки за меда нека споменем неговите особенности. Медът, подобно на доброто вино, е жив продукт. Той се променя при съхраняване и това трябва да ни е добре известно. Току-що изваденият мед е прозрачен и има приятен жълт цвят. Но само след седмица или два месеца, в зависимост от какви растения е събиран нектара, той кристализира и става твърд. При това придобива от бял като мляко до тъмно жълт и дори тъмно кафяв цвят. При дълго съхраняване след няколко месеца се появяват бели ивички, които се виждат много добре, ако медът е в стъклени буркани. Тези ивици развалят търговският му вид и предизвикват недоумение и вопроси у купувачите. Това не е бялата пяна отгоре в буркана, която се създава от мехурчета въздух, попаднали в меда при разфасоването му. Ивичките, без каквато и да е система, могат да се появят дори на дъното на буркана и да продължат нагоре до гърлото му. Те се състоят от кристали на глюкозата (както е известно в състава на меда влизат простите захари глюкоза и фруктоза). Въпреки, че ивичките развалят търговския вид на меда, те не означават, че качеството му е лошо. Напротив - в списание "Пчеловодство" имаше публикации, които обясняват, че споменатите ивички по-скоро са свидетелство за високото качество на меда.
Струва си да поговорим и за белия мед. Преди 15 години не бях виждал такъв. А сега, в години с топла пролет, до 30% от произвеждания от мен мед е бял или почти бял след кристализирането му. Това е медът, който центрофугирам в края на май или в началото на юни. При продажбата му аз го наричам "майски мед". За пръв път имах такъв мед през 1995 или 1996 година, но той беше съвсем малко - една или две тенекии.
През 1999 г. закупих от известният учен-майкопроизводител и селекционер В.А. Гайдар 35 чистопородни майки от карпатската порода. От тях започнах да произвеждам майки за собствени нужди. За това ме подтикнаха публикации за високата, почти двойно по-голяма, продуктивност на карпатките.
При нашите условия това не се оправда. Дори карпатките да са по-продуктивни от местните пчели, то с не повече от 20%. Възможно е това да се дължи на високото качество на нашите местни пчели. Но карпатките проявиха друга особенност - стремително пролетно развитие. Семействата с чистопородни майки-карпатки, както и техните дъщери, след зимуването не са по-силни от местните, но в края на април 40% от тях се нуждаят от поставяне на магазини, а в началото на цъфтежа на ябълката нуждаещите се от магазини са 60%.
Те събират стоков мед от ивата, глухарчето, овощните дървета и това са все светли медове. Семействата, които нямат такъв стремителен старт през пролетта, използват нектара от споменатите растения само за своето развитие.
Рапицата е втората причина за появата на бял мед. Освен че е бял, той кристализира много бързо. Това е най-добрият мед за лечение на сърцето.
Преди 15-20 години в нашия район изобщо не сееха рапица. Сега тя е много разпространена. Общата площ на рапицата и горчицата, от която също се получава светъл мед, е над 10000 дка. Затова пък такава култура като гречката (елдата) е съвсем изоставена. Ако по-рано сееха около 10000 дка с гречка, то сега сеят не повече от 500 дка. Медът от гречка е с много тъмен цвят и тръпчив вкус. Естествено, тази рязка промяна в структурата на посевните култури доведе до общо посветляване на меда.
Има още една причина за появата на по-светъл мед. Опитните пчелари знаят, че медът, получен от едни и същи растения, но центруфугиран от различни пити е с различен оттенък. В светлите магазинни пити той е по-светъл, а в тъмните плодникови - съответно по-тъмен. Затова пчеларите, които изхождайки от високата цена на восъчните основи, дълго време не бракуват питите и последните вече са черни, винаги предлагат по-тъмен мед. Но това не говори за по-доброто му качество, по-скоро обратното. Освен това несвоевременната смяна на питите е вредна за пчелното семейство. По-голяма е вероятността за възникване на болести, от малките килийки се излюпват непълноценни пчели. Ето защо такава "икономия" води до загуби.
Трябва да отбележим, че пчеларите, които отглеждат слаби семейства и вадят мед един път годишно не могат да имат различни сортове мед, при тях медът е усреднен.
Още един важен момент при продажбата на меда е нагряването му. Няма да сгреша, ако кажа, че почти всичкият мед, който се продава в буркани е нагряван.
След центруфугирането медът сравнително бързо кристализира и това е нормално явление. При това той става толкова твърд, че ако се опитаме да го вадим от тенекията със стоманена лъжица, последната се огъва. Някои пчелари продават такъв мед нарязан на парчета. В този си вид медът не е удобен за съхраняване и консумация. Трудно е да го намажем на филийка или да го дозираме при разтваряне в топли течности. Разбира се, нагряването не подобрява свойствата на меда. Но едва ли си струва да преувеличаваме вредата от него. Ако нагряването става с помощта на термостат или декристализатор, където температура е ограничена до 40°С, то качеството на меда няма да се влоши. Тази температура почти не се различава от температурата на горещ летен ден. Ако, обаче, тенекията се нагрява на водна баня или направо върху печка, а температурата се определя на око и не се контролира постоянно, е почти сигурно, че качеството на меда, който има извънредно сложен състав, ще се влоши. Затова не си струва да се купува течен мед през зимата, защото е голяма вероятността той да е прегрят.
Накрая ми се иска да кажа нещо и за конкуренцията. Разбира се, тя съществува и сред пчеларите. За съжаление в пчеларските среди е разпространен един лош начин за борба с конкурентите, какъвто е клеветата. Понякога на даден пчелар донасят проба от мед, купен от него, но му казват че са го купили от друг пчелар. Пчеларят го опитва и казва, че това не е мед а "чиста захар" и че е трябвало да купуват мед само от него. Почти всеки смята, че по този начин ще привлече купувачи. Всъщност, резултатът е обратен. Хората, изпитвайки недоверие към качеството на меда, въобще престават да го купуват.
Разбира се, среща се и фалшифициран мед, но не толкова често. Не вярвам, че пчеларите продават такъв мед. От опит знам, че с това се занимават непознати хора, които повече никога няма да видите. Те предлагат мед на половин цена и в трилитрови буркани. Такива "продавачи" заслужават най-строго наказание, дори затвор. Жалко, че не чуваме за такива наказания. Та това е явна измама на купувача и нанася големи щети на честните пчелари. Ако някой купи фалшифициран мед за лечение и види, че от него няма никаква полза, той едва ли ще си купи повече мед.
Консумацията на мед може значително да нарастне, ако този продукт се рекламира по радиото и телевизията. За съжаление, няма кой да заплати за тази реклама. Пчеларите са разединени, нямат своя организация, която да представлява интересите им. А пчелният мед е много благодарен продукт за реклама.
Ако в резултат на рекламата консумацията на мед се увеличи това би укрепило финансовото положение на пчеларите и би било от полза за потребителите.
Превел от руски с незначителни съкращения В.Радойчевски.
Източник - http://nikolai.grodno.by/prodarza2.htm