Тази публикация е част от Списание "Пчеларство" от ноември, 1974 г.



За пчеларската етика

Цоньо Неделими
Копривщица


За разлика от ловците и рибарите почти винаги пчеларите се стремят да представят състоянието на своите пчелни семейства по-лошо, отколкото е в действителност. Макар на пръв поглед това да изглежда невинно, в него се крие известна опасност пчеларят, който пита да се дезориентира и да допусне грешки. Ето защо неетичен е всеки отговор, който не отразява действителното положение на нещата.

Неотдавна един начинаещ пчелар сподели с мен, че друг, по-опитен го посъветвал да не изрязва големите площи търтеево пило и да не унищожава търтеите, които също не бяха малко, като му заявил, че пчелите се нуждаят от тях и затова ги отглеждат. От каквато и страна да погледнем на една такава постъпка, не можем да не установим, че от нея лъха не дружелюбие. Особено тежки са нарушенията на общоприетите норми, когато въпросът се отнася до известна конкуренция, когато се мъчим да обясним успехите на някой по-опитен и по- грижлив от нас пчелар. Най-често в такива случаи се обяснява, че той дава много захар, че медът му не е чист.

До известна степен ние сами сме виновни, че с необмислените си приказки станахме причина да се създаде известно недоверие у хората към меда, особено към предлагания от търговските организации. Та един или двама са пчеларите, които съветват: „По-добре дайте три лева, но си вземете чист мед“. Като че ли предлаганият с Марката на ,,Нектаркооп'‘ мед е едва ли не някакъв сурогат, а не пълноценен продукт, произведен от нас и предаден на изкупвателните органи след щателен анализ. 

В гр. Хисар попитах един пчелар, ей тъй, колкото да вляза в разговор, защо медът му е по-тъмен от меда на друг пчелар, който продаваше на стотина крачки от него. И той ми каза, че на оня медът е по-светъл, защото е от захар. Другият пък ме информира, че на първия пчелар медът е тъмен, тъй като бил некачествен, манов. Явно беше, че нелоялната конкуренция караше тези хора да се чернят един друг.

Неетични постъпки се допускат и при други поводи. Така например някои пчелари често поставят кошери с болни семейства близо до здрави пчелини, без да се замислят, че по този начин разпространяват болестта. Други пък с години не прибират кошерите на умрели семейства и не ги дезинфекцират, даже не изваждат питите и така от нехайство ги превръщат в огнища на зараза.
Като имам предвид всичко това, аз апелирам да изкореним себелюбието, клеветничеството и всички чужди на нашето хуманно общество прояви! Нека с мислите и делата си бъдем достойни за времето, в което живеем!