Тази публикация е част от Списание "Пчеларство" от декември, 1974 г.



Всеки член на дружеството-участник в залесяването

В пчеларското дружество „Акация“ в Банкя членуват 133 пчелари. Всяка година управителният съвет изработва годишни и тримесечни планове. В края на всяко тримесечие се отчита как са изпълнени мероприятията. През януари и февруари дружеството организира просветна лектория. Беседите се изнасят от добре подготвени опитни пчелари. Годишното събрание се провежда между 1 и 15 ноември.

На всеки пчелар е поставена задачата да поддържа силни пчелни семейства, които могат напълно да опрашват селскостопанските култури и да дават по-висока продукция.
Ръководството на дружеството полага много -грижи за подобряване на медоносната база. То поддържа тясна връзка с градския народен съвет, е кооперативното и с горското стопанство.

Всеки член на дружеството е задължен да даде по един или два трудодни за залесяване и да отчете колко медоносни дървета е засадил. От организираните пчелари се изисква да посадят до пчелина си поне едно медоносно дърво — предимно липа.

За да се увеличи парковата площ на гр. Банкя като курорт от национален мащаб, е съставен план за залесяване в северозападната част на града. За кратко време са засадени 2800 декара е бор, липа, бреза, дъб и ар. Тази година са залесени 800 дка, а през следващата на 500 дка ще бъдат засадени липа и други широколистни дървета. Насажденията се охраняват и представляват добра паша за пчелите. Ръководител в залесяването е горският служител Илко Петров, който е организиран пчелар. Неговата дейност заслужава похвала. Посадъчен материал се доставя от горските разсадници в Бояна, с. Локорско, Софийски окръг, и др.

Миналата година пчеларите Ефтямоз. Вълчев, Школагерски, Георгиев и др. посадиха липови дървета на празните места по тротоарите на града. Голяма част от тях се прихванаха и се развиват.

Народният съвет е решил всички тополи по тротоарите на Банкя да се изкоренят и на тяхно място да се посади липа. Това ще помогне да се увеличи медоносната база. Сега се изкореняват тополите около гарата.

Кооперативното стопанство „Димитър Благоев“ зася голяма площ с люцерна. През следващата година част от нея ще бъде семенен участък, което ще благоприятствува за събиране на повече нектар.

Голяма част от свличащите се терени в Банкя, Клисура, Михайлово и Градоман са залесени с акация, която е първата паша за пчелите. И в бъдеще членовете на пчеларското дружество ще се включват в залесителните акции.

За да се ликвидират американският гнилец и други болести по пчелите в района на Банкя се правят два прегледа от четирима проверители. Обхванати са всички пчелни семейства.


Георги Школагерски
гр. Банкя