Това са най-разпространените вредители на пчелите, които нанасят на пчеларството големи щети.
Пеперудата на големия восъчен молец достига на големина до 20 мм. Тялото й има кафяв цвят, а крилата -- сив. Пеперудата на малкия молец достига до 12 мм. Тези насекоми са нощни пеперуди. Женските пеперуди живеят 12--15 дни, но през това време снасят по няколкостотин яйца в пукнатините на кошера, във восъчните отпадъци на дъното, по запасните пити и др. След 5 до 12 дни от всяко яйце излиза твърде малка подвижна гъсеничка, която живее от 20 до 140 дни (в зависимост от околната температура). Колкото по-висока е температурата, толкова по-къс е периодът на развитие на личинката, а след тава и на какавидата. При 10°С и по-ниско гъсениците на молеца престават да се развиват, но когато температурата се повиши наново над 10°, те минават пак в активно състояние, започват да се хранят,доразвиват се и се превръщат в какавиди и на края -- в пеперуди.
Една гьсеница през време на своето развитие изяжда над 1 г вощина. Разрушителната работа на гъсениците е извънредно голяма. Ако не се вземат навреме мерки, особено през топлите месеци, молцовите гъсеници за твърде кратко време унищожават събраната вощина или складираните запасни пити изцяло и ги превръщат в смес от паяжини и нечистотии.
Когато гъсениците нападат питите в кошера, те правят ходове в средостението им. При предвижването си те повреждат личинките и какавидите и от това част от пилото загива, а някои от личинките се отдръпват нагоре и пчелите надстройват килийните им, поради което те стърчат като коминчета („тръ-бесто пило"). Пчелите не са в състояние да унищожат гъсениците на восъчния молец, ходовете на които са запредени от паяжина. В гнездата на слабите пчелни семейства молците се размножават безпрепятствено и ако пчеларят не вземе мерки срещу тях, те разрушават гнездото и с това разгромяват кошера. Молцовите гъсеници нападат първо непокритите от пчели крайни пити, а след това -- и средните.
За предпазване от молци в пчелина трябва да се държат само силни пчелни семейства, и то на толкова пити, колкото се покриват от пчелите. Още по-опасни са молците за оставените зад преградните дъски пити. Най-бързо и лесно молците наяждат старите черни пити. Ето защо в борбата с молците важно условие е редовното подменяване на гнездо-вите пити. За да се предотврати снасянето на яйца от молцовите пеперуди в кошера, трябва да се почистват най-редовно рамките, дъното, както и недостъпните за пчелите ъгли и места. Нападнатите и поразени от молци пити се изваждат веднага от гнездото и се претопяват незабавно за восък. Събраната вощина и запасните пити трябва да се държат в недостъпни за молцовите пеперуди шкафове и сандъци, които от време на време да се опушват със серен дим. (В гърне с разпалени въглени се поставя сяра на парченца или на прах -50 до 100 г за всеки куб. метър обгазявано пространство.) След 24 часа шкафът или сандъкът се отварят и проветряват. Серният дим, убива само гъсениците и пеперудите, но не и яйцата и затова опушването се извършва още два-три пъти с интервал от 10--12 дни.
Магазинните пити почти не се засягат от восъчните молци' и затова след свалянето на магазините и почистването на рамките магазините се подреждат един върху друг на колона. За от-пъждане на молцовите пеперуди се поставя нафталин. Върху всеки магазин се поставя хартия, върху която се наръсва нафталин.
За да се предотврати изяждането от молци на събираната в пчелина вощина през летния сезон, тя трябва да се претопява систематически или още по-добре -- да се изпраща незабавно за преработване в някое от восъкодобивните предприятия. През студените сезони молците не са опасни за во-щината.