Стършелът е всекиму познато едро, прилично на оса хищно насекомо. Стършелите живеят на семейства. Всяко семейство се състои от една майка и стършели-работници. Презимуват само единични оплодени майки. Напролет всяка майка самостоятелно строи гнездо в хралупи, тавани, под капаците на изоставени кошери и др. Като материал за строеж на гнездото се използват стърготини от кората на дърветата, които стършелите сдъвкват и обработват със слюнка в маса, подобна на кашата, от която се изработва хартията. От тая маса те градят хоризонталните си пити; отвън ги облепват с отделна покривка, която ги пази.
Стършелът изхранва личинките си с храна от животински произход: улавя насекоми, между които и пчели, сдъвква ги и ги отнася в гнездото си. През есента, когато пчелите се съберат на кълбо, стършелите, летейки и при по-ниска температура, се добират до вътрешността на кошера, където не само грабят мед, но убиват и пчели.
Борбата със стършелите се свежда главно до унищожаване на гнездата им. Понеже презимуват само отделни оплодени женски стършели, унищожаването на една майка през пролетта е равностойно на унищожаването на цялото й бъдещо поколение. Унищожаването на стършеловите гнезда се извършва вечер, когато стършелите са се прибрали. Трябва да се има предвид, че разоряването на такова гнездо съвсем не е безопасно: ужилване на човек от десетина стършела може да бъде смъртоносно, Ето защо при това унищожаване трябва да се вземат всички предпазни мерки.
За излавянето на стършелите в пчелина се очакват широко гърлени бутилки, напълнени до '1/3 с винен оцет или с натрошени стари пити, залети с вода. Оцетът и миризмата на питите ги привличат, те навлизат и се давят в бутилките.