С пчелната отрова, приложена в малки дози, се постига ясно изразено хипотензивно въздействие. При това понижението на кръвното налягане има периферен характер и се обуславя от разхлабващото й действие върху гладката мускулатура на съдовата стена. При локално приложение, действайки по нервнорефлекторен път, тя предизвиква силна, дълбока местна хиперемия, с което се подобрява локалното кръвообращение и разнасянето на възпалителните и отпадните продукти.
При изследване на хемолитичната активност на пчелната отрова in vitro, както и на някои изменения в микроциркулаторните показатели върху пиални съдове на опитни животни се установява, че пчелната отрова дори в минимални дози притежава висока вазомоторна активност, чиято величина и направление са в зависимост от концентрацията на отровата.
Пчелната отрова води до значително увеличение на обемната скорост на коронарното кръвообращение при едновременно намаление на артериалното налягане. Друг интересен факт е особеността на отровата да разширява съдовете на мозъка. Така на фона на спадането на артериалното налягане, предизвикано от действието на пчелната отрова, настъпва значително увеличение на обема на кръвта, протичаща през мозъчните кръвоносни съдове. Това се осъществява не само от директното влияние върху съдовите стени, но се дължи на сложни рефлекторни реакции, възникващи при участието на специализирани рецептори на кръвоносната система и зависещи от употребената доза отрова.
Многократно задълбочено е проучван проблемът за антикоагулационното действие на пчелната отрова. Комплексната пчелна отрова и особено мелитинът предизвикват пряка хемолиза на еритроцитите. В Резултат на повреждане на повърхностната им мембрана се освобождават еритроцитни фактори, които влияят върху процесите на съсирването. Днес е доказано, че пчелната отрова влияе не само на еритроцитите, но и на плазмените съставки чрез инактивизацията на коагулационните фактори участващи в образуването на активния тромбопластин. Както твърди Омаров, може да се приеме за доказано свойството на пчелната отрова да активира in vivo и in vitro фибринолитичната активност на кръвта. Според Шкендеров съдържащият се в пчелната отрова протеазен инхибитор потиска действието на плазмина. Този факт е от голямо значение за профилактиката на предемболичните състояния и лечението на болни с атеросклероза и тромбоемболична болест.
Пчелната отрова води до значително увеличение на обемната скорост на коронарното кръвообращение. Американски автори експериментират върху маймуни, внасяйки пчелната отрова директно в коронарното кръвообращение. Те установяват повишение на честотата на сърдечните удари (фреквенцията) с 50 % и на силата на контракциите на сърцето със 150 %. Някои компоненти на пчелната отрова имат антиаритмично и бетаблокиращо действие. На тази основа е създаденият от тези автори препарат кардиопеп.
Чернов извършва наблюдения при експериментално получена некроза на миокарда у опитни животни, на които е въздействано с препарата апизартрон (Apisarthron, ГДР). В резултат на експеримента авторът установява, че отровата изменя активността на изследваните от него ферменти (цитохром-С-оксидаза, дезоксирибонуклеаза и ацетилестераза) с тенденция за нормализиране дейността на функционалните системи на клетките на увредените миокард, черен дроб и мозък. Същият автор в друг експеримент проследява развитието и изхода на експериментален миокардит у 115 заека. Той установява благоприятни електрокардиографски и параклинични резултати след въздействието с пчелна отрова (препарата апизартрон). При морфологичните изследвания наблюдава незначителни изменения до пълно отсъствие на склеротични (ръбцови) промени в миокарда на опитните животни за разлика от животните, на които не е бил инжектиран препаратът от пчелна отрова. При комбинацията на пчелно млечице и пчелна отрова се получават много добри резултати.