От подгрупата на влакнодайните и техническите медоносни растения у нас се отглеждат малък брой. Повечето от тях са предимно прашецодайни и имат голямо значение за снабдяването на пчелите с цветен прашец. На големи площи у нас като културни растения с голямо стопанско значение са застъпени памукът, ленът, конопът и тютюнът.
Памук (Gossypium hirsutum). Памукът е добро медоносно растение. От него пчелите събират главно нектар и малко прашец.
Площите, заети с памук у нас, са около 1 000 000 декара. Най-широко разпространение тази култура намира в Старозагорски, Хасковски и Благоевградски окръг. В Северна България също е застъпена на големи площи около Лом, Оряхово, Велико Търново, Плевен и другаде.
Цъфтежът започва около 2 месеца след поникването и продължава до късна есен. Характерно за цъфтежа е, че се извършва в известна последователност както отдолу нагоре, така и встрани към върховете на разклоненията на растението.
Нектарниците се намират от вътрешната страна на чашката на цвета в основата на венче листчето. Над нектарниците има преплитаща се влакнеста тъкан, която не дава достъп на дребните насекоми до нектара. Тя обаче не пречи на тънкото и дълго хоботче на пчелата да достигне до него. Отделянето на нектар от цветните нектарници започва преди разтварянето на цвета и продължава известно време след прецъфтяването. Това продължително нектароотделяне се отразява много благоприятно върху количеството на събрания от пчелите нектар.
Освен цветни нектарници при памука има и извън цветни. Едни от тях се намират в основата на цветната чашка, а други -- от долната страна на листата.
При достатъчна влажност на въздуха отделянето на нектар от извън цветните нектарници, особено сутрин, е много усилено. Образуват се цели капчици нектар върху тях. Нектарът, събран от тези нектарници, по нищо не се различава от нектара на цветовете на растението.
Медопродуктивността на памука според изследвания на Пчеларския институт в СССР при поливни условия е до 30 kg, а при непо-ливни условия - 9-10 kg от 1 декар.
Полученото от семената кюспе може да се използва като фураж за животните.
Лен. У нас се отглеждат два вида лен - влакнодаен и маслодаен. Освен това са разпространени като диворастящи около 16 вида лен. Най-широко застъпен у нас е влакнодайният лен (Linum usitatissimum). В горната част на стъблото се образува съцветието на лена. Цветовете са правилни, с 5 сини, гълъбови или бели венечни листа със сини или оранжеви тичинки. Прецъфтяването става за 8 дни при влакнодайния лен, който образува 7-10 съцветия, и за 10-15 дни при маслодайния лен, който образува най-голям брой цветове. От цветовете на лена пчелите събират нектар и прашец. Количеството им обаче е сравнително малко и за пчелите ленът е от значение само като растение, което им осигурява за кратко време поддържаща паша..
Коноп (Canabis sativa). У нас конопът се отглежда на много места главно за получаване на влакно.
Мъжките растения образуват рехави съцветия метлици. �-енските съцветия са разположени към върха на растението на няколко етажа и образуват гроздове. Продължителността на цъфтежа на отделното растение е 20-25 дни, а на целия посев значително се удължава. Цъфтежът започва обикновено в края на юни и продължава до началото на август. По време на цъфтежа пчелите посещават растенията, като събират от тях цветен прашец. Количеството на събрания прашец е значително и се отразява благоприятно върху запасяването на пчелните семейства с прашец за периода на подготовката им за зимуване.
Тютюн (Nicotiana tabacum). Площите, заети с тютюн, у нас надминават 1 000 000 декара. Цветовете са разположени на върха на растението и образуват по-сбити или по-рехави съцветия с форма на китка. Отделните цветчета имат формата на продълговати звънчета.
Вътре в цвета са разположени 5 тичинки и плодник. В основата на тичинките се намират нектарни жлези. От цветовете на тютюна пчелите събират нектар и по-малко прашец. Цъфтежът продължава до късна есен, поради което посещението на цветовете от пчелите продължава, докато външните условия са благоприятни за техния летеж. Медът, получен от тютюна, има възгорчив вкус и специфична миризма. Той е напълно пригоден като храна за пчелите дори и по време на зимуването. В районите на тютюнопроизводство у нас пчелните семейства обикновено попълват своите запаси за зимуване до голяма степен с тютюнев мед.