В някои видове нектар трите вида захари са в приблизително еднакво количество (сем. Fabaceae). Съотношението между фруктозата и глюкозата също се изменя в широки граници, като обикновено е по-голямо от 1,0 и достига 28. Такова е съотношението и между фруктозата и глюкозата в нектара на акацията, кестена, детелината и много други растения от сем. Lamiaceae. Много рядко — при глухарчето, репицата и крушата — количеството на глюкозата е по-голямо от фруктозата. Някои видове нектар съдържат в малки количества олигоза- харидите малтоза, рафиноза, мелибиоза, мелецитоза и др.
Докато флоемният сок е богат главно със захароза, но не съдържа монозахариди, нектарът съдържа предимно глюкоза и фруктоза. Освен това в прясно събрания нектар, който съдържа само монозахариди, след съхранение се появяват и други захари с по-висока относителна молекулна маса. Всички тези промени се дължат на действието на ензима инвертаза, отделяща се от нектарниците. Този ензим не само разгражда захарозата на прости захари (глюкоза и фруктоза), но също така чрез реакции от типа на пренасяне на групи катализира синтезирането и на по-висши захари. Под действие на инвертазата в нектара протичат трансглюкозидазни и трансфруктозидазни реакции.
Обстоятелството, че нектарът съдържа предимно смес от захари, има голямо практическо значение, тъй като пчелите предпочитат тази смес от различни захари пред разтвор на един от компонентите със същата концентрация. Медоносните пчели събират с най-голямо желание нектар с концентрация около 50%, но не събират нектар с по-малко от 5% захари.
Освен захари нектарът съдържа и неголеми количества азотни и фосфорни съединения, органични киселини, витамини (особено витамин С), пигменти, ароматични вещества, минерални соли, ензими (инвертаза, амилаза, кисела фосфатаза) и аминокиселини. Пепелното съдържание варира от 0,023 до 0,45%. Обикновено нектарът има кисела реакция (pH 2,7—6,4) и много рядко алкална (pH до 9,1). Някои видове нектар съдържат отровни за пчелите и за човека субстанции (андромедотоксин или ацетиландромедол).
Маната е сладка течност, която се отделя като екскременти от листните и щитоносните въшки, хранещи се с флоем- ния сок на растенията. Въшките отделят маната под форма на малки капчици, които полепват по листата и по другите части на растенията, откъдето се събират и се преработват от пчелите в мед. Прясно отделената мана е безцветна, но на въздуха бързо потъмнява и се сгъстява. Доскоро се смяташе, че въшките усвояват само азотните съединения (аминокиселините, белтъците) от флоемния сок и екскретират въглехидратите непроменени. Напоследък се установи, че азотното съдържание в маната е почти колкото във флоемния сок, а въглехидратният спектър се изменя при преминаване на сока през храносмилателната система на въшките под действие на отделящите се ензими.
Маната съдържа 5—18% сухо вещество, относителната й плътност е 1,0—1,3, a pH — 5,1—7,9. Въглехидратите съставляват 90—95% от сухото вещество и са представени от захароза, глюкоза, фруктоза, малтоза, трехалоза, мелецитоза, ерлоза, рафиноза, маноза, рамноза и стахиоза. Повечето олигозахариди се синтезират под действието на ензимите, отделящи се от въшките, при същите трансферни реакции, както при нектара. Съотношението между захарите зависи от вида на въшките и на растенията. Захарният спектър на маната е по-комплексен и съдържа повече олигозахариди, отколкото нектарът. Някои видове мана съдържат захарни алкохоли — дулцит, сорбит, рибит и инозит.
В маната винаги има известно количество ензими — инвертаза, диастаза и протеази. Азотното съдържание е от 0,2 до 1,8% по отношение на сухото вещество. Установено е наличие на 22 аминокиселини и на амиди, някои от които не се откриват във флоемния сок. Съдържат се някои органични киселини и значително количество минерални вещества, които попадат в мановия мед. С минералните вещества се свързва токсичността на маната и на мановия мед по отношение на пчелите. Някои олигозахариди и захарни алкохоли също са вредни или трудноусвоими от пчелите. Количеството на отделената мана по листата зависи ог броя и от продължителността на развитието на въшките и от климатичните условия.
Друг източник на мед е т. нар. медена роса. Това е сладък сок, който се отделя от листата на широколистните и иглолистните дървета и от някои треви. При отделянето й не участвуват нектарните жлези и листните въшки. Тъй като произхожда направо от флоемния сок на растенията, по състав е по-близка до нектара и често се нарича мана с растителен произход. Отделя се само при определени благоприятни условия. Някои изследователи смятат, че няма медена роса и че изобщо растенията не могат да секретират флоемен сок без участието на листните и щитоносните въшки или на нектарниците.