Всички знаем, че медът е полезен, а напоследък и е един от най-предпочитаните хранителни продукти от почитателите на природосъобразния живот. През хилядолетията, през които човекът го употребява, предците ни установили, че на практика допринася за работата на всички телесни органи и помага за цялостното укрепване на организма. Затова, а и защото се усвоява изключително лесно от организма, той е предпочитана храна, както в миналото, така и сега.
През вековете през които консумирали различни видове пчелен мед, хората постепенно забелязали, че в зависимост от произхода си, той има множество специфични характеристики. Дарът на природата можел да се използва за подобряване на различни показатели на човешкия организъм или буквално да лекува десетки заболявания, стига да бъдел избран правилният вид.
С времето науката напреднала и лабораторните изследвания показали, че предците ни били напълно прави – в зависимост от растенията, от които пчелите набавяли сиропа, от който правели меда, той наистина имал доста сериозни различия, макар и като цяло отделните видове да се обединяват около абсолютната си безвредност и укрепването на организма. Тук ще ви представим само някои от основните видове мед, които се срещат, като наблягаме на основните им характеристики.
Акациевият мед е най-разпространените и същевременно най-търсени в България. Това се дължи на високото ниво на плодова захар, в съчетание с малкото количество полен, който се съдържа в него. Няколко са основните приложения, заради които акациев пчелен мед е ценен от хората. Той има успокояващо действие върху нервната система, помага при проблеми с безсъние, жлъчка, стомашно-чревния тракт и освен това е подходящ за диабетици. Важно обстоятелство е, че поради ниските си нива на полен, той е напълно подходящ за деца.
Друг много популярен видове пчелен мед е липовият. Той е незаменим, що се отнася до доброто храносмилане, засилването на имунитета и лечението на простудни заболявания. Редовната му употреба подобрява сърдечната дейност, регулира прекомерното потене и действа като диутерик. С големият брой минерални соли и аминокиселини, които съдържа себе си, мановият мед е изключително ефективен при анемия. Трябва да имате предвид, че при употребата му е много важно да се спазват определени дозировки.
Билковият мед (познат още като букет или полифлорен пчелен мед) е събиран от различни видове полски и планински растения, което му придава комплексни качества. Особено ефикасен е при проблеми с дихателните пътища, гинекологични заболявания и болести на стомашно-чревния тракт. Той е и един от най-подходящите за ежедневна употреба видове.
Нека добавим само пчелният мед с прашец, който има отлични показатели при умора, липса на апетит, изтощение, както и изкуствено подсиленият експресен мед, притежаващ отлични хранителни, лечебни и профилактични качества. С това разбира се, изобщо не изчерпваме видове пчелен мед, но вероятно придобихте представа за многообразието на приложения, които има той.