В големите пчелини и промишлените пчеларски стопанства, където са съсредоточени няколко хиляди пчелни семейства, много по-бързо се разпространяват заразните и инвазионните болести по пчелите и пчелните семейства в сравнение с малките пчелини. От друга страна, в промишления пчелин може да бъде организирано компетентно ветеринарномедицинско обслужване. Много важни са профилактичните мероприятия, които се изпълняват под ръководството на ветеринарен лекар. Периодично пчелните семейства се преглеждат и се обработват лечебно-профилактично, питите, кошерите и пчеларският инвентар се дезинфекцират, контролират се покупко-продажбата на пчели и пчелни семейства, превозването им при подвижното пчеларство. Ветеринарният специалист следи за санитарното състояние на пчелина и на производствените помещения, разяснява начините за борба срещу болестите и неприятелите по пчелите и семействата и за предпазването им от тях. При възникване на заболявания ветеринарният лекар организира и провежда оздравителните мероприятия.
При изграждането на промишления пчелин трябва да се предвидят ветеринарномедицински пункт с пътека, склад за дезинфекционни материали и техника, помещение (бетонирана площадка с навес) за дезинфекция на кошери и инвентар и закрита яма за отточните води.
Стопанството трябва да работи като предприятие от затворен тип. Влизането на външни лица и техника в пчелините се забранява.
При създаването на нови пчелини необходимите пчелни семейства се закупуват само от здрави пчелини. Независимо от получените документи, потвърждаващи липсата на заболявания, закупената Партида семейства се поставя в карантинен пчелин и в продължение на най-малко 30 дни е под наблюдение. При отрицателни резултати пчелните семейства може да се включат в другите здрави пчелини на стопанството. Новозакупените кошери, центрофуги, съдове за мед, пити и др., ако са употребявани, задължително се дезинфекцират.
На територията на пчелина категорично се забранява разполагането на чужди пчелни семейства и пчелини. Между пчелините трябва да се спазва разстояние 3-6 km. Между стоковите и майко производителните пчелини, както и при карантина разстоянието се увеличава на 5-10km. Кошерите, пчеларският инвентар и др. се маркират и се заприходяват за отделния пчелин. Без предварителна дезинфекции се забранява предаването на инвентар от един пчелин на друг. Пчелните семейства се отглеждат в здрави кошери, номерирани и поставени на специални поставки. Пред всеки кошер се създава диагностична площадка (тревата се почиства и се поставя чист пясък). Периодично площадката се проверява. По състоянието на умрелите пчели косвено се преценява здравословното състояние на семейството. Складовите помещения трябва да бъдат чисти, сухи и недостъпни за насекоми и гризачи. Местата за съхраняване на питите и восъчните материали трябва да бъдат сухи и проветриви, да са недостъпни за насекоми и гризачи и лесно да се дезинфекцират.
Състоянието на пчелните семейства се контролира задължително два пъти в годината (през пролетта и през есента).
Всички семейства се оценяват по показател здравословно състояние. Обръща се внимание на влажността в кошера, наличието на плесени, на други насекоми (мравки, ухолазки и др.), на акари или пчелна въшка по тялото на работничките и майката, както и на други забележими нередности. Незапечатаното пило се проверява, като се обръща внимание на положението на ларвите в килийките, на цвета и консистенцията им, а при запечатаното се обръща внимание на целостта на капачетата, с които са запечатани килийките.
Ако има някакво отклонение от нормалното състояние или подозрение за заболявания, взимат се проби от пчели, пило и мед и се изпращат във ветеринарномедицинската лаборатория за уточняване на диагнозата.
С цел предпазване от заболявания два пъти в годината кошерите и дребният пчеларски инвентар се дезинфекцират.
Промишлените стопанства търгуват с пчели, пчелни семейства, пчелни майки и инвентар. Тази дейност се допуска да се извършва само от стопанства, в които няма установени заболявания. Партидата пчели, пчелни семейства или пчелни майки, която се закупува или се продава, трябва да се придружава от ветеринарномедицинско свидетелство, което да документира здравословното състояние. Закупените пчелни семейства, пчели или пчелни майки се заселват в дезинфекцирани кошери и се карантинират в продължение на 30 дни. Ако след този срок не се забележат някакви отклонения в здравословното им състояние, те се използват по предназначение.
При подвижното пчеларство се работи по предварително изработен план, в който се определят пчелините и броят пчелни семейства, които ще участвуват, районите, в които ще се транспортират, маршрутите, по които ще се придвижват и графикът за превозването. Този план се изработва два три месеца предварително, като в разработката участва и ветеринарният специалист. Планът трябва да се съгласува с ветеринарномедицинските органи от районите, в които ще се превозват пчелните семейства. В подвижното пчеларство се включват само здрави пчелни семейства и пчелини. Ако възникне заболяване, когато семействата са на паша, взимат се незабавни мерки за ликвидиране на заболяването. Пчелинът се карантинира и се транспортира отново до следващия район само след като не съществува опасност от разпространявяне на болестите. Всички пчелини независимо от ведомствената си подчиненост трябва да имат ветеринарномедицински паспорт. В него се вписват ветеринарно санитарното състояние на пчелина, извършените изследвания и профилактични мероприятия, възникналите заболявания и всички лечебно-оздравителни мероприятия.