Моите пчели зимуват в кошери с 12 пити по едно семейство в кошер, а в лежаците и нуклеусите - по две - три през преграда на 3 - 8 пити. Държа ги в помещение в което през зимата е съшата, както и на улицата, но няма вятър, течение, влага, валежи. В края на декември започвам да прослушвам пчелите. Правя това един път в седмица, внимателно, така, че да не ги безпокоя. Ако кълбото се повдига към възглавницата, до настъпването на топлите дни и изнасянето им на воля, то пчелите ще загинат от глад, даже при наличието на мед около кълбото, от ляво или от дясно.
Има много начини за подхранване на пчелите през зимата в такава ситуация. Моят се заключава в използването на възглавницата. Аз съм я направил от трислоен фазер в който съм направил отвор фи 9 см, който съм затворил с решетка с клетки 2 х 2 мм.
По времето на проверката вмимателно повдигам затоплящите материали над отвора и с помощта на фенерче с филтър за червена светлина определям има ли наличие на пчели под решетката. Ако ги има и са гладни, то давам подхранване. Гладните пчели винаги могат да се отличат по поведението им: едни тревожно бръмчат, плътно са се събрали на купчина, извадени са хоботчетата, температурата в тази зина е повишена).
На мрежата поставям един слой марля, а на нея, като я преобърна поставям напълнена с мед чаша. Под отвора поставям на питите метален капак от консервена кутия. Като резултат не губя нито една пчела и те се държат „дисциплинирано".
Такова подхранване провеждам един път в седмицата. В продължение на много години съхранявам здрави и силни пчелни семейства.
Списание „Пчеловодство" абонирам повече от 25 години. Чета и го препрочитам, винаги намирам нещо полезно за себе си и като правило го използвам на практика. Ще се радвам, ако моят малък опит помогне на пчеларите.
Автор: Н. Копытк
Превод от "Пчеловодство" 2004г./N1:
Иван Парашкевов