Q За промишленото пчеларство са необходими пчели, отличаващи се с висока продуктивност и с добра приспособимост към местните условия на климата и паша.
В промишлената технология влизат само най-необходимите видове работа, без които пчелните семейства не могат да произведат голямо количество продукция. Създава се възможност по-дълго време да не се преглеждат пчелните семейства, да не се пречи на развитието им и на продукцията на мед, да се избягват загуби на работно време. Промишлената технология изисква да се отглеждат само силни пчелни семейства и да се бракуват слабите и ниско продуктивните. Обикновено семействата се бракуват през есента, в края на сезона, до 20-25% от обшия им брой в пчелина. За компенсиране на бракуваните семейства предварително, още през пролетта, допълнително към плана за прираст на пчелина от най-силните семейства се създават още 20-25% отводки. На отводките се придават плодни пчелни майки, получени от стопанство, произвеждащо ранни плодни пчелни майки.
През цялата година пчелните семейства трябва да се отглеждат на пълен комплект пити в плодниците. Ако в пчелина се зазимяват само силни и средни по сила пчелни семейства и ако те нормално презимуват, пълният комплект гнездови пити не влошава условията за пролетното им развитие и се спестява много време от съкращаване и разширяване на гнездата.
Груповото отглеждане е възможно само при наличие на еднородни по сила и развитие семейства. Поредната работа по отглеждането на пчелите се изпълнява веднага при всички семейства от дадената група в пчелина. Ето защо още през пролетта пчелните семейства се категоризират (създават се групи семейства с еднаква сила). При нужда в здрави пчелини (без карантинирани заболявания) силата на пчелните семейства се изравнява чрез разместване на пчели и пило от силните в слабите семейства. Есенното бракуване на слабите и нископродуктивните семейства едновременно с прякото си предназначение подпомага изравняването на силата на пчелните семейства в пчелина през пролетта. Със същата цел се прилагат и редица други мерки за предпазване от налитане и блуждаене на пчелите (оцветяване на кошерите и на прилетните дъски с различни цветове, подреждане на кошерите в пчелина по такъв начин, че да се подпомага естественото ориентиране на пчелите, засяване на естествени ориентири около кошерите и т.н.).
Ако пчелинът е снабден с висококачествени, изравнени по възраст, произход и плодовитост пчелни майки, при строго есенно бракуване на слабите пчелни семейства, нормално презимуване и периодично създаване на отводки необходимостта от пролетното изравняване на силата на пчелните семейства значително се намалява.
Времето за провеждане на една или друга работа по отглеждането на пчелите се определя съобразно с опита от предходни години, фенологичните наблюдения през текущия сезони и контролните прегледи на гнездото на няколко пчелни семейства от групата. След като вземат окончателно решение за сроковете за извършване на съответната работа, пчеларите я изпълняват бързо при всички семейства от групата, без да преглеждат всяко от тях и без да определят състоянието им.
Промишленото пчеларство практически е немислимо без системно превозване на семействата до медоносната растителност.
Промишленият пчелин е преди всичко пчелин на колела.
Промишлените пчелини както в нашата страна, така и в чужбина превозват пчелните семейства 3-4 пъти в сезона, в някои случаи и повече. Избират се най-рационалните, най-икономичните и най-ефективните маршрути за превозване, след като основно се проучват условията на пашата в съответните райони.
Влиянието на едно или друго преместване върху развитието на пчелните семейства трябва да се взима под внимание. Например превозването на пчелите до места с пролетни медоносни растения обикновено не дава очаквана продукция мед, но осигурява интензивно нарастване на пчелните семейства, което се отразява положително върху продуктивността им през следващите главни паши.
Голямо влияние върху развитието на пчелните семейства, а оттам и върху тяхната медопродуктивност оказва броят на пчелните семейства, разположени на едно място. При слаба паша на едно място е целесъобразно да се поставят до 25-30 пчелни семейства, при средна паша - не повече от 50, а при силна - най-много 70-100 семейства. Във връзка с това, че полезният радиус на летежа на пчелите до източника на нектар не е голям (0,5-1,5km), разполагането на повече от оптималния брой пчелни семейства на едно място довежда до намаляване на тяхната продуктивност.
При избора на място за разполагане на пчелина при подвижното пчеларство трябва внимателно да се проучи епизоотичната обстановка в района, за да не се допусне заразяване на пчелните семейства с едни или с други болести.
Всички производствени процеси, които не са свързани непосредствено с отглеждането на пчелните семейства, се изпълняват в централния пчелин (главно в производствените помещения, които са оборудвани с необходимите средства).
Осигуреността на пчелните семейства с храна е важно условие за интензивното им пролетно развитие и за високата им продуктивност.
Всяко пчелно семейство трябва да има пълен комплект гнездови и магазинни пити. Големият запас от пити е необходим, за да може по време на главната паша да се изваждат пълните с мед пити и вместо тях да се поставят празни. Така медът може да се центрофугира в края на сезона. За да се увеличи здравината на питите и да се предотврати разчупването им при превозването или центрофугирането, трябва да се използуват дебели листове восъчни основи (12 листа в 1kg).
Редовото подреждане на кошерите (групирането на 3 или 4 заедно) дава възможност пчеларите да работят едновременно с няколко семейства. При ликвидиране на някое семейство от групата неговите пчели се разпределят между съседните кошери. Така се намаляват и преходите при работа с пчелите. Автомобилът (тракторът), оставен на едно място между две редици кошери, е близо едновременно до 12-16 кошера. При такова подреждане е много лесно кошерите да се комплектуват по 3 или по 4 в един контейнер. По този начин се механизират товарно-разтоварните работи при подвижното пчеларство. Кошерите, разположени в един контейнер, трябва да бъдат оцветени с различни цветове (син, бял, жълт).