Кристализиралият мед се разтопява при температура около 60° С. Има много системи за нагряване на меда в зависимост от целите, които се преследват, съдовете, в които се поставя медът, количеството му и др.
При домашни условия медът се разтопява на водна баня, като съдът с мед се поставя в друг по- широк съд, в който се налива вода до нивото на меда и се нагрява външният съд. В промишлените предприятия за преработка постъпват големи количества мед, част от който е кристализирал. Разтопява се в камери, които се нагряват с топъл въздух, пара или топла вода до температура 60—70° С, регулирана автоматично.
Съдовете с мед се поставят с отвора надолу, така че разтопеният мед изтича веднага и се събира в приемници. Обикновено медът се стопява за около 12 h. Нагряване на мед с електрически уреди или непосредствено на огън не се допуска.
Пастьоризацията на меда се използува, за да се унищожат дрождите и да се разрушат зародишните кристали. По този начин медът се запазва течен, без да ферментира, продължително време. Пастьоризацията се извършва, като медът се нагрява при 77—78° С в продължение на 6—7 min. Това се постига в пастьоризатори, които може да бъдат с тръби или с пластини, като топлината се осигурява чрез гореща вода и се използува принципът на противоток. На пастьоризация се подлагат само медът с влажност над 19% или видовете мед с естествена склонност към ферментация. След пастьоризацията медът се запазва течен поне 6—8 месеца.
В някои страни се предизвиква изкуствена кристализация на меда, която е много фина, дребнокристална. За целта към втечнения мед се добавя закваска (10%) от фино кристализирал детелинов или рапичен мед. Поддържа се температура около 14° С.
Купажирането е смесване на различни видове мед с цел да се получи продукт с желаното качество. Обикновено се купажира мед със слаб аромат и вкус с мед с остър вкус и аромат. Много светлите видове мед се смесват с по-тъмно оцветените. Куиажира се мед с високо водно съдържание с мед с ниско. Не се купажират видовете мед с неприятен специфичен вкус и висококачествените ароматични монофлорни видове мед. Преди кунажирането се установяват опитно оптималните съотношения, в които трябва да се смесят двата вида мед. Купажира се в хомогенизатори, снабдени с витлообразни устройства за хомогенизиране.
Разфасовката на меда се извършва най-често автоматично чрез обемно дозиране в метални, стъклени или пластмасови съдове с различна големина (от 20—30 g до 300 kg) в зависимост от предназначението му. Разфасова се, докато медът е топъл, за да се намали вискозността.
Съхранението на пчелния мед има изключително голямо значение за запазването на органолептичните свойства и на високото му качество. Съставът и свойствата на меда позволяват той да се съхранява продължително време без особени грижи. Независимо от това неподходящите условия на съхранение (високата температура и влажност на въздуха) могат да доведат до значителни изменения в състава, до протичане на ферментационни процеси и до други нежелани промени. Влошаването на качеството на меда може да се избегне, ако се съхранява при ниски температури (под 10° С) и в сухи и чисти помещения.
Относителната влажност на въздуха трябва да е около 60% и в никакъв случай не по-висока от 80%. Препоръчва се медът да се съхранява в стъклени, пластмасови, емайлирани нли дървени съдове, затворени по възможност херметично. Медът не трябва да се запазва в помещение заедно с продукти със силна миризма, понеже има свойството да поглъща миризмите. Медът в пити се съхранява при същите условия, като питите се обвиват в целофанена хартия.