Отглеждането на пчелни семейства сега се практикува във всички краища на света - от тропика на Азия, Африка и Америка до крайния Север - Норвегия, Финландия, Канада. На първо място по брой на пчелните семейства от континентите е Европа, следвана от Северна Америка (САЩ и Канада), Азия и Африка. На 1000 жители от населението на Земята се падат средно 17 пчелни семейства. В Европа този брой е 30, в Северна Америка - 40, в Южна Америка - 12, в Азия - 4,4. Според официалните статистики общият брой на пчелните семейства в света е приблизително 48 млн. Голям брой пчелни семейства не са регистрирани в статистическите книги поради най-различни причини. Предполага се, че тези нерегистрирани семейства са не по-малко от две трети от броя на регистрираните.
Добивите на мед за европейските страни са, общо взето, по-ниски и се движат в границите между 6 и 15 кг средно за пчелно семейство. Това се дължи както на природно-климатичните условия, така и на това, че основната част от пчелните семейства са разпръснати в малки пчелини на голям брой любители пчелари и твърде малка част са в големи промишлени пчелини.
Пчеларството в САЩ и Канада и отчасти в Аржентина, Австралия и Нова Зеландия до голяма степен е уедрено и специализирано. В Южните щати и САЩ то е специализирано за ранно производство на оплодени пчелни майки и за получаване на "пакетни пчели", които се продават в северните щати и Канада. Това дава възможност за създаване на силни пчелни семейства още през първата половина на пролетта, когато пълноценно използват всяка появила се паша и дават висока продукция от мед и восък. Освен това в тези страни са създадени едри промишлени предприятия с висока степен на механизация на производствените процеси. Всичко това довежда до повишаване на добивите и производителността на труда и до снижаване себестойността на продукцията. С поставянето на пчеларството в тези страни на промишлена основа и е благоприятните климатични условия се обяснява и твърде високата средна продуктивност на пчелно семейство.
Общото световно производство на мед годишно се изчислява на около 400 000 t. Около 77% от него се добива в задокеанските страни и само 23% - в Европа. Около 120 000 t мед от световното производство е предмет на международна търговия.
Най-големи износители на мед средно годишно са следните страни: Мексико 20 000 t, Аржентина 20 000 t, Китай 15 000 t, Австралия 4000 t, Полша 3500 t и Италия 2500 t. Най-много мед се внася във ФРГ, Англия, Япония и др. Общо взето, консумацията на мед средно на глава от населението в световен мащаб е твърде ниска - 130 g годишно. Сравнително по-висока е тази консумация в развитите страни: Румъния 240 g, Холандия 262 g, Англия 302 g, Белгия 302 g, СССР 310 g, Франция 407 g, Швейцария 780 g, Австрия 850 g, Канада 860 g и ФРГ над 1000 g. У нас средната годишна консумация на мед на човек от населението е над 500 g.
Данните за добива на мед средно на пчелно семейство в световен мащаб показват тенденция към намаляване, въпреки че в някои райони на света има увеличаване. Независимо от това нектарните запаси на земното кълбо далеч не се използват пълноценно. Изчислено е, че те могат да осигурят рентабилно отглеждане на около 150 млн. пчелни семейства, т. е. близо два пъти повече, отколкото сега.
Използването на пчелите за опрашване на насекомо опрашващите се селскостопански култури също е незадоволително. Смята се, че в това отношение дори в страните с добре развито земеделие пчелите извършват не повече от 25% от опрашването, което би трябвало да извършат.
През последните години пчеларството все по-усилено се интензифицира, като се прилагат по-ефективни технологии на отглеждане, използват се по-голям процент висококачествени майки и по-интензивно пчелната паша, вследствие на което там добивите на мед значително се увеличават.
В Съветския съюз в районите, богати с пчелна паша - Далечния изток, Казахстан, Урал и др., - са създадени 80 уедрени специализирани пчеларски совхоза с общо 352 000 пчелни семейства за производство на мед и восък. В южните райони на страната са създадени 20 големи пчелоразвъдни стопанства за производство на оплодени пчелни майки и "пакетни пчели", които се изпращат в пчеларските совхози, в резултат, на което средните добиви на мед от пчелно семейство в тях достигат 60 kg. Част от продукцията на специализираните пчелоразвъдни стопанства се изпраща и по другите райони на страната или се изнася в чужбина. Това съдейства за повишаване рентабилността на тези пчелни семейства.