През последните години в почти всички страни се обръща по-голямо внимание на развъдно-подобрителната работа. Проучват се обособените породи пчели, многобройните популации и отродия, обитаващи различни райони в света, откриват се нови факти от живота на пчелите и пчелните семейства. Събрани са много данни, характеризиращи различията в продуктивността, плодовитостта, особеностите на развитие и други признаци на пчелите от отделни породи и отродия при различни природни условия. Независимо от видимия напредък племенната работа в пчеларството значително изостава. Това се дължи на редица причини. Преди всичко това са биологичните особености на медоносните пчели като обект на селекция. Не по-малко значение имат разпокъсаното с малки пчелини пчеларство и липсата на квалифицирани кадри, владеещи техниката на племенната работа в пчеларството.
Досегашната развъдно-подобрителна работа в пчеларството е довела до формиране на линии в рамките на естествено обособилите се породи.
Използват се породите, създадени в резултат на естествения отбор. Все още в света няма нито една заводска порода пчели, създадена от човека в резултат на планомерна целенасочена селекционна работа. За запазване на съществуващите местни породи в страните с развито пчеларство са създадени резервати. В тези резервати е забранен вносът на пчелни майки и пчелни семейства от други породи. С пчелните семейства в резерватите се провежда развъдно-подобрителна работа (проучват се качествата им, подбират се най-добрите и се отглеждат от тях пчелни майки).
От проучванията в нашата страна се установява, че местната пчела (в повечето райони) притежава ценни качества (висока продуктивност, добра жизнеспособност и т.н.). По морфологични особености тя се нарежда на второ място след Краинската (изпреварва пчелите от породите Италианска и Кавказка), а по някои показатели я превъзхожда. В програмата за развитие на пчеларството в България е прието, че основа на развъдно-подобрителната работа е местната балканска пчела. За опазването й са създадени и утвърдени три резервата за местна пчела: Източен - обхващащ планинската част на бившите Габровски, Великотърновски, Търговищки, Шуменски, Бургаски и Сливенски окръг с около 28 000 пчелни семейства; Южен - с около 22 000 пчелни семейства, разположен в Родопския масив на територията на бившия Смолянски, Пазарджишки и Благоевградски окръг, и Западен -с 4000пчелни семейства, обхващащ старопланинската част на бившите Михайловградски и Врачански окръг. Създадена е организация на работа в резерватите, определени са техните граници и естествено обособените в тях микрорайони. Уточнени са масивите от пчелни семейства. Сформирани са селекционни колективи. Приети са методики и планове за работа в резерватите. Определени са насоките и етапите на развъдно-подобрителната работа. В резерватите е забранен вносът на пчелни майки и на семейства от други породи.
Селекцията на пчелите се провежда на различни равнища. При условията на обикновения пчелин се съчетава с работата и грижите за пчелните семейства, с преценяването на качествата на получаваните пчелни майки и със съдействието на селекционерите при издирването на ценни семейства. Основни звена, които извършват племенна работа в пчеларството, са Опитната станция по пчеларство, нейните поделения в страната и научните колективи от висшите селскостопански учебни заведения. В тези научни учреждения се провеждат задълбочени изследвания по генетика на пчелите, усъвършенстване на методите за отглеждане, размножаване и подобряване на съществуващите породи пчели, създаване на селекционни линии, породни групи и т.н. База за изпълнение на задачите на развъдно-подобрителната работа са пчеларските предприятия, големите обществени и частни пчелини в страната.
ЗHAETЕ ЛИ. ЧЕ...
...пчеларят с помощта на дима не успокоява пчелите, а създава имитация на пожар. Пчелите като древни обитатели на горите при поява на миризма от дим се запасяват с мед, нужен им за "дългия път". В същото време при запълнено коремче с мед пчелата не се дразни и трудно използва жилото си.
...пчелният рой може да тежи 3-4kg. Такъв рой с състои от 30 - 35 хил. пчели, имащи в своите медови стомахчета 1,2 - 1,5kg мед. При неблагоприятно време тези медови запаси стигат за 7 -8 дни.
...роевите пчели обикновено не жилят, затова не бива да се злоупотребява с дим, когато се хващат или се заселват роевете. Изключение правят само роевете, които са напуснали кошера преди няколко дни. Прекалено подпушване и при тях предизвиква агресивност.
...при преместване на кошерите на ново място не бива да се допуска изкривяване, тъй като пчелите неправилно ще изграждат питите. Допуска се само слаб наклон към прелката, който трябва да бъде постоянен.
...входът на всеки кошер се охранява от пчели охрана. Те проверяват кого да допуснат и на кого да преградят входа за своето жилище. Учените са установили, че всяко пчелно семейство има характерен специфичен аромат, недоловим от човека. Този аромат се излъчва от специфични органи на тялото на
пчелата. Пред входа пчелата открива насоновата жлеза и съобщава "паролата" за пропускането си.
...когато внимателно се наблюдава прелетната дъска, може да се разбере къде ходят и кои растения посещават пчелите. Ако пренасят прашец с кафяв цвят - посещават детелина; с оранжев - глухарче, с жълт - ива; с виолетов - фацелия; с бял - малина със зелен - липа.