Механизмът за събиране на прополиса от пчелите е описан подробно от Майер (1956). Пчелите захващат с устните си органи смолата от пъпките и я изтеглят в дълга нишка, докато се скъса.
След това откъснатото парче смола се обработва с крачетата и се поставя в кошничките на крачетата, в които се пренася и цветният прашец. По време на събирането пчелата смесва прополиса със секрет от мандибуларните жлези, който й помага при обработването на лепкавите смоли от растенията. Събирането на прополиса продължава дълго време и пчелата често го прекъсва, за да се върне и да се подхрани в кошера.
Смята се, че пчелата не се освобождава сама от прополиса, а обикновено чака на стената на кошера (понякога от 1 час до 2 дни), докато други пчели, които използуват прополиса я освободят от товара. Пчелите, заети със събирането на прополис, са на възраст над 15 дни и са сравнително малко. След събирането на пчелния клей те участвуват в работата вътре в кошера и рядко се включват при събирането на нектар. Непосредствените измервания показват, че една пчела донася еднократно около 10 mg прополис. Според Поправко (1976), ако се приеме, че средното годишно количество прополис за едно пчелно семейство е 50 g и благоприятните дни през годината за събирането му са около 50, за 1 ден се събира 1 g. Една пчела за 1 ден извършва 3—4 полета за прополис.
Лепкавите вещества, отделящи се от пъпките, съдържат лесно летливи ароматични компоненти (терпени), които действуват върху хеморецепторите на антените на пчелите и предизвикват създаването и функционирането на рефлекси за търсене на източника и за събиране на прополис.
Пчелният клей се събира преди всичко в края на лятото и през есента (при липса на нектароотделяне) и много рядко през пролетта. Склонността на различните породи пчели да събират прополис не е еднаква. Кавказката пчела използува сравнително голямо количество, италианската и украинската — по-малко, а разпространените в Индия Apis indica, Apis florea и Apis dorsata изобщо не събират пчелен клей.
Годишно пчелното семейство събира 100—150 g, но чрез поставяне на специални приспособления в кошера добивът може да се увеличи до 250—500 g, а в някои случаи и до 1 kg. Обикновено се практикува да се поставят магазини, в задната стена на кошера, са направени цепнатини или кръгли отвори. Пчелите запълват тези изкуствени отвори с прополис.
Напоследък са конструирани много приспособления за по- ефективно събиране на прополис. Те представляват специални решетки (телени или дървени) с диаметър на отворите 3—5 mm. Поставят се над рамките вътре в кошера от двата края на гнездото или вместо нормалните преградни дъски (Пчеларов, 1981). Пчелите веднага започват да запълват отворите с прополис, който се събира периодично.
В кошера пчелите използуват клея за полиране на восъчните килийки, за замазване на пукнатините и на отворите, за изглаждане на неравностите, за намаляване на отвора на кошера през есента, за прикрепване на рамките, а също така за предпазване от разлагане (балсамиране) на дребни животни и насекоми, попаднали в гнездото.
По-рано се смяташе, че прополисът служи само за „ремонтен“ материал, но напоследък се изясни, че има и дезинфекционни свойства и играе роля на дезинфекционно средство за кошера и за восъчните килийки. Прополисът съдържа летливи етерични масла, които имат ясно изразена антимикробна активност, защищават пчелното семейство от патогенната микрофлора и насищат атмосферата в кошера при нагряване на стените му от слънцето. На стените, особено в горната част на кошера, има тънък слой прополис, който постоянно се подменя от пчелите.
При относително голямата повърхност на вътрешните стени количеството на изпаряващите се вещества е значително. За ролята на прополиса в това отношение свидетелствува фактът, че пчелните семейства в разположените на слънце кошери заболяват по-рядко от нозематоза и вароатоза. Европейският гнилец има сезонен характер и се среща обикновено през пролетта и началото на лятото, когато се чувствува недостиг на прополис. Съдържащият се в прополиса нафталин има акарпцидно действие, а бензоената киселина, която е също летлива — антибактерийни свойства. Ето защо пчеларите трябва да отделят винаги голямо внимание на запасеността на кошерите с пресен прополис, защото е източник на естествени защитни вещества за пчелните семейства.