Във връзка с използуването на все по-големи количества прополис в различни области на медицината и на народното стопанство възникна въпросът за стандартизирането и контролирането на качеството му като суровина.
За разлика от меда и от восъка стандартизирането на прополиса е значително по- трудно, но не и невъзможно. Затрудненията възникват във връзка със сложния, недостатъчно проучен състав на пчелния клей и с липсата на подходящи методи за анализ. Стандартизирането и контролирането на качеството на прополиса се основава на факта, че той винаги съдържа определени групи съединения — флавоноиди (полифеноли), киселини, не- наситени съединения, естери, восък и механични примеси. Тези вещества са в определени, макар и вариращи, количества и определят както физико-химичните константи, така и биологичните свойства на прополиса.
При контролирането на качеството и на чистотата на този пчелен продукт се използуват органолептичните свойства (външният вид, цветът, ароматът, структурата и консистенцията), определянето на някои константи (киселинното, естерното, осапунителното и йодното число, показателя на окисляемост, pH). През периода 1979—1980 г. в Опитната станция по пчеларство бяха изследвани посочените показатели в голям брой проби прополис, събрани от различни райони на страната. Има значително вариране в стойностите на отделните показатели, свързано с произхода, начина на събиране и на преработка, със съхранението и с мястото на кошера, откъдето са взети пробите.
Независимо от това константите на преобладаващото количество проби се изменят в значително по-тесен диапазон. Например повечето проби съдържат от 4,40 до 13% механични примеси и от 13 до 28% восък. От изследваните образци 90% имат киселинно число от 42 до 54, 77,7% — осапунително число от 180 до 220, естерно число най-често между 130 и 170 и йодно между 100 и 140. Именно тези по-тесни граници може да се вземат като нормални при преценяване качеството на пчелния клей. Количеството на восъка не трябва да превишава 25—28% и механичните примеси 13-15%.
Между компонентите и физико химичните константи на прополиса има корелационни връзки. Особено силно е изразена корелацията между количеството на восъка и на механичните примеси, от една страна, и останалите показатели, от друга. Увеличаването на съдържанието на восъка и на механичните примеси води към намаляване на киселинното, естерното и йодното число и към повишаване на показателя на окисляемост. Това е съвсем естествено, тъй като всички константи на механичните примеси са равни на нула, а на восъка са много по-ниски, отколкото на прополиса. Следователно колкото е по-ниско съдържанието на восък и на механични примеси, по-нисък показателят на окисляемост и по-високи киселинното, осапунителното, естерното и йодното число (без обаче да излизат от граничните стойности), толкова и качеството на прополиса е по-високо.
Кавалкина и Барсков (1977) предлагат схема за определяне качеството на прополиса, според която чрез екстракция със спирт се отделят восъкът и механичните примеси, а в екстрак та се определят количеството на екстрахираните съставки — фенолните, киселите и неутралните съединения и йодното число. Освен това се използуват специални качествени цветни реакции за флавоноидните съединения.
Изследването на прополиса позволява да се откриват и евентуални фалшификации, т. е. добавки на други вещества. Всяко отклонение от нормалните граници на някои показатели на чистия прополис несъмнено е указание за фалшификация. При контролиране качеството на прополиса се отделя необходимото внимание на биологичната му активност. В качеството на биологичен тест се изследва антибактерийното действие по отношение на редица микроорганизми, в т. ч. и на инфузории.
Поради нееднородността на прополиса много голямо значение има правилното вземане на средна проба, характеризираща цялата партида. Количеството клей, съставляващо една партида, е много по-малко в сравнение с пчелния мед и восъка. Определеното количество за дадения анализ се взема най-удобно чрез настъргване на охладения до температура 0°С прополис.
Количеството на механичните примеси се определя, като около 2 g прополис се разтварят в 30 ml смес от хлороформ и етилов алкохол (1:1) при кипене. След това се филтрува на топло под намалено налягане, създадено от водна помпа. Остатъкът върху филтърната хартия се суши и се тегли. Освен този разтворител може да се използуват и смеси ог спирт и тетрахлорметан (1:1), от спирт и толуол (1:1) или от спирт, етер и толуол (1:1:1).
Сумата от механичните примеси и восъка се определя чрез разтваряне на 2 g прополис в 30 ml 96%-ов алкохол при кипене. След това се охлажда, при което восъкът и неразтворимите примеси се утаяват. Филтрува се под вакуум и остатъкът върху филтърната хартия се суши до постоянна маса. Количеството на восъка се изчислява като разлика между сумата от механичните примеси и восъка, от една страна, и от механичните примеси, от друга.
Затрудненията при определяне на киселинното и осапунителното число са свързани с определянето на еквивалентния пункт при титруването. Разтворнте от прополис в спирт са тъмно оцветени и използуването на индикатора фенолфталеин по класическия метод е неприложимо, понеже промяната в цвета не е рязка, а се наблюдава постепенно потъмняване на разтвора. Ето защо като индикатор при определяне на киселинното число се използува бромтимолово синьо и се титрува до масленозелено оцветяване. Заслужава внимание и потенциометричното титруване до определено рh. Восъкът (200 mg) се разтваря в смес от спирт, етер и толуол (1:1:1), зз да се определи киселинното число.
При определяне на осапунителното число може да се използува като индикатор фенолфталеин, които се прибавя периодично, преди да се достигне еквивалентният пункт, към малки порции (0,5 ml ) от разтвора и се продължава титруването на общия разтвор до изчезването на розовия цвят на поредната порция. Използуването на индикатор бромтимолово синьо води към получаване на по-ниски резултати.
Количеството на фенолните съединения (флавоноидите) се определя, като 5 cm3 спиртен разтвор от прополис се пропуска през хроматографска колонка с алуминиев окис с активност II степен. Колонката се промива със спирт, след което в получения разтвор се определя сухият остатък (неутралните съединения). По разликата между първоначалното сухо вещество в спиртния екстракт и сухото вещество след пропускане през колонката се определят фенолните съединения, които се задържат от алуминиевия окис.