В пчеларската практика много често се използват кошери, в които временно се заселват пчелни семейства. Наричат се спомагателни кошери.
Към групата на спомагателните кошери се отнася 7-рамковият кошер. Използва се за заселване на новообразувани пчелни семейства (отводки), рояци, помощни семейства, семейства със запасни пчелни майки и др. Вътрешните размери на кошера са 450/250/330 мм. При този вид спомагателен кошер се работи със стандартната дадан-блатова плодникова рамка - 435/300 мм. Дъното е неподвижно и кошерът няма магазин.
При по-съвременните модификации на 7-рамковия кошер от вътрешна страна на предната и задната стена, отвесно, са издълбани улеи, в които се поставя тънка преградна дъска. По този начин плодникът се разделя на две равни по големина отделения. На всяко отделение е оформен вход, обикновено в противоположни посоки. Това позволява в един 7-рамков кошер да се зазимят две пчелни семейства по на три пити. През неактивния период всяко семейство формира кълбото си до общата преградна дъска, взаимно се топлят и по-добре зимуват.
Спомагателни кошери са т. нар. oплодни кошери. Служат за временно жилище на неоплодени пчелни майки до съешаването им с търтеите, т. е. докато майките започнат да снасят яйца.
Оплодните кошери може да бъдат на цели, 1/4 или 1/2 плодникови рамки. В кошерчетата се поставят предварително изградени пити (броят и големината на питите е в зависимост от обема на оплодния кошер), на които има люпещо се работническо пило и мед, и им се изтръскват млади пчели. В така формираното малко семейство се придава зрял маточник. Пчелната майка се отнема след като се оплоди и започне да снася яйца, а на нейно място след няколко часа се зарежда запечатан маточник. Периодично оплодните кошери се подсилват с млади пчели, взети от силни и здрави основни пчелни семейства.
Към спомагателните кошери се отнасят и сандъчетата за пренасяне на пчелни семейства. Най-често срещани са 6-рамковите сандъчета. Различават се от другите кошери по това, че стените им са изработени от фазер или шперплат.