Помощна майка в кошер-лежак. Кошерът-лежак е най-удобен за работа с помощна майка, тъй като при него най-лесно се извършват прегледите и други манипулации, свързани с използването на помощната майка. Отделението за помощна майка се формира през лятото, към края на главната паша, на 3--4 пити в единия край на кошера и се прегражда с тънка дъска, плътно допираща до стените и дъното. На отделението се оставя отделна прелка (най-добре странична или задна), която се отваря 5--б дни преди преграждането, за да свикват част от летящите пчели да влизат в нея. Ако и двете отделения имат предни прелки, между тях, отвесно на предната стена на кошера, трябва да се прикрепи разноцветно боядисана дъска. Новото отделение се заселва с 3--4 пити с пчели; от питите 2 са с мед и 1--2 със запечатано люпещо се пило. На следния ден му се дава запечатан зрял маточник от добър произход, който до излюпване на майката се покрива с плоска клетка, а след това клетката се отстранява.
След оплодяването на майката помощното семейство може да се използва по следните два начина:
1. Двете семейства предварително се изравняват по сила чрез системно преместване на пити с пило от основното в помощното семейство, при което разделителната дъска постепенно се отмества към средата на кошера. През есента те се зазимязат към разделителната дъска и благодарение на взаимното си затопляне благополучно презимуват, а напролет започват рано да се развиват. С настъпването на главната паша или още преди нея, щом кошерът се изпълни с пчели и пило, семейството със старата майка се премества в друг празен кошер, където то продължава да се развива самостоятелно като отводка за увеличаване броя на пчелните семейства в пчелина. Кошерът, в който се премества отводката, отначало се поставя пред прелката на отделението на лежака (където е била отводката), като малко се извива встрани, за да налетят в него само част от летящите пчели на отводката. Едновременно с преместването на семейството част от питите му със запечатаното пило и покриващите ги пчели се присъединяват към останалото семейство, където отиват и по-голямата част от летящите пчели, за да го подсилят за главната паша. Гнездото на така подсиленото семейство се подрежда за медосбор, като му се добавят празни и изкуствени пити. При първа възможност старата майка на отводката се сменя с млада или със зрял източник. При благоприятни условия до есента отводката се развива в нормално семейство и се запасява с необходимата храна за презимуване.
Когато двете семейства не са успели да се развият добре до главната паша или едната майка е негодна, тогава не се прави отводка, а след уеднаквяване миризмата на семействата те напълно се присъединяват, като предварително негодната майка се унищожава.
Към края на главната паша в кошера отново се формира странично отделение на 3--4 пити с пчели, мед и зряло пило и му се дава зрял маточник.
2. След формирането помощното семейство не се подсилва и изравнява с основното, а се зазимява на 3--4 пити. През пролетта то се подсилва според нуждата с 1--2 пити зряло пило от основното семейство, а за да не се разшири много гнездото му и да не се простуди пилото, от него се изваждат съответен брой празни или осеменени пити и се дават на основното семейство. След като гнездото на помощното семейство се запълни с пчели, то не се разширява, а от него периодично през 5--7 дни се вземат пити с яйца и младо пило и се поставят в гнездото на. по-силното основно семейство, което постепенно се разширява. В замяна на взетите пити в помощното семейство се придават пити с храна и празни пити за осеменяване, които са предварително подготвени в основното семейство или затоплени в стая. По този начин се постига усилено яйцеснасяне от двете майки и основното семейство бързо се развива, като не изпада в роево състояние, понеже пчелите му са заети с отглеждането на голямо количество пило. За по-пълното използване на яйценосната способност на младата майка тя не бива да се оставя в помощното семейство, а още след оплодяването през лятото се премества в по-силното основно семейство, чиято по-стара майка (двегодишна), се дава на помощното. За да не отслабне помощното семейство вследствие отнемане на яйцата му, в него трябва постоянно да стои една пита с разновъзрастно пило, от което ще се отглеждат млади пчели за замяна на естествения подмор. С настъпването на главната паша двете семейства се присъединяват нацяло, като се оставя младата майка.
Ако основното семейство се е засилило достатъчно за главната паша, помощното може да се премести в друг кошер и да се развива самостоятелно като отводка. В района, където има няколко последователни главни паши, така отделеното помощно семейство може да се постави с кошера си до основното, за да се използва за повторно подсилване със зряло пило и летящи пчели. Към края на главната паша старата майка на помощното семейство се унищожава и му се дава маточник. След главната паша помощното семейство отново се връща в същия кошер при основното, като двете майки разменят местата си. По този начин се постига ежегодна смяна на майката в основното семейство, като самата майка се използва две години -- първата година в основното семейство, а втората година като помощница.
За използването на помощни майки е подходящ кошер-лежак с 20--24 рамки. При по-малък обем и при силни семейства се налага да му се поставя магазин