Първият въпрос, който възниква при майко производството, се отнася до оптималните срокове на използване на отгледаните пчелни майки. Едни автори приемат те да се подменят всяка година, а други предлагат това да се извършва на втората или на третата година. Срокът за ефективно използване на пчелната майка зависи от природните условия (продължителността на активния период), от силата на пчелното семейство, от интензивността на снасяне и от породните й особености. Ако активният период от живота на семейството и яйце снасянето на майката, са кратки, ако семейството е слабо и майката за годината снесе 75 до 100 000 яйца, нейната физиологична старост ще настъпи по-късно. Обратно, при продължителен активен период в силно семейство майката може да снесе за един сезон 150 до 200 000 яйца. В такива случаи нейният организъм се изтощава по-бързо и физиологичната й старост настъпва по-рано.
Пчелните майки се подменят по различни причини - най-често поради остаряване, влошаване на качествата им или промяна в селекционната цел. При естествени условия семействата сменят пчелната майка по време на роене. В масовата практика се прилага индивидуална подмяна на пчелните майки. Успешната им подмяна зависи от много фактори: качествата на новата майка, числеността на семейството, възрастовия състав и физиологичното състояние на пчелите и семейството, условията на времето и пашата, породните особености на пчелите и др. В практиката се използват много начини за подмяна. Въпреки голямото си разнообразие досега все още не са разработени такива начини за подмяна, които да осигуряват стопроцентовото им приемане. Трябва да се има предвид, че майката е съставна част от пчелното семейство и биологично е свързана с него, затова подмяната трябва да се извършва много внимателно, като се избягва излишното дразнене на пчелите. Смяната е успешна само при благоприятни външни условия, съответна подготовка на семейството и професионално умение на пчеларя. Семействата много добре приемат пчелни майки при топло, слънчево време, добър летеж на пчелите и добро нектаро отделяне. При лошо време и липса на паша пчелите много трудни приемат нова майка. Младите пчели по-лесно от старите приемат нови майки. При подмяна на майките голямо значение има физиологичното им състояние. Плодна майка по-лесно се приема от неплодна, младата майка е по-желана от старата. През различните сезони пчелите се отнасят различно към новата майка. Най-добре се приемат майките рано през пролетта и по време на главната паша, а по-трудно - след приключването на пашата. Майка може да се придава на семейство само когато в него няма майка или заложени маточници. Това правило изисква, преди да се придаде новата майка, от семейството да се отнеме старата, т.е. семейството да се осироти. В случай че се закъснее и семейството е заложило спасителни маточници, за да се гарантира приемането на майката, те трябва да се унищожат.
Важно условие за доброто приемане е при работа да се използват чисти инструменти, да се работи с чисти ръце, за да не се предаде на новата майка някаква неприятна миризма. В много случаи по тези причини пчелите не приемат майката. Във връзка с това прекаленото подпушване на пчелното семейство по време на подмяна на майката е нежелателно.
Подмяната на майката е много важен момент в пчеларската практика. За да завърши успешно, гнездото на семейството, в което ще се придава нова майка, трябва да се стесни и да се затопли добре, входът на кошера да се намали, 3-4 преди и 1-2 дни след придаването семействата да се подхранват, да се отнеме старата майка, да се провери дали няма заложени маточници и др.