Този вид мед се получава, когато във восъчните килийки на питите пчелите внасят едновремено или с известна последователност нектар и мана. В меда може да преобладават нектарът или маната, а могат да бъдат и по равни части.
Обикновено такъв мед събират пчелите при недостатъчни количества на нектар в района на пчелина. След събирането на нектара пчелите започват да събират и маната и я внасят в незапечатаните с нектарен мед восъчни килийни. Такъв вид мед е често явление и се среща почти във всички страни, производителки на мед. Притежава качествата и cвoйствата на двата вида, но има по-слабо специфично действие. Има тъмнокафяв цвят, сладък вкус, намален аромат.
При поленов анализ на микроскопския препарат се виждат рядко поленови зърна, пробата за откриване на „мана" в меда е положителна. По-слабо токсичен е за пчелите като храна, но по принцип се избягва зимуването им с такъв мед. За човека е полезен и като храна и като лекарство. Обикновено кристализира дребнозърнесто. Има противомикробно и антипротезонно действие.
Разпознаване на мановия и смесения мед:
Спиртова проба. Една част мед се разтваря в равно количество дестилирана вода. Към този разтвор се прибавят 10 части 96° спирт и добре сес разбърква. При наличност на мана в меда разтворът се размътва, а след известно време се получава утайка на дъното на епроветката. Ако медът има малко примеси от мана, течността само потъмнява, без да се образува утайка. При липса на мана прозрачността на разтвора се запазва. Изследваният материал може да се центрофугира и по количеството утаено вещество може да се определи процентно декстринът в меда.
Проба с варова вода. Бистрата вода от прясно гасена вар се смесва с равно количество разреден с вода мед. Разбърква се и сместа се загрява на бавен огън до кипване. При наличност на мана сместа потъмнява и на дъното и се образува утайка. За по-точно установяване на процента на декстрина сместа се поставя в градуиран съд и се центрофугира.
В. Темнов доусъвършенствува метода с варовата вода: към една част мед се добавят две части вода и сместа се загрява до кипване. В резултат на това белтъчните вещества се съсирват. Стед това се добавят 10 части варова вода (прясна) и отново се загрява до кипване. Разбърква се и се центрофугира. Утайката се измерва и се определя процентът и в изследвания мед. Ако количеството и не превишава 2% при електрическата центрофуга н 2,5% при ръчната, изследваният мед може да се смята за нектарен.