Тази публикация е част от Списание "Пчеларство" от януари, 1983 г.



Рентабилност на общественото пчеларство
к. и. н. Георги Кацаров н. с. в Опитната станция по пчеларство
София

Утвърдената от партията и правителството линия на повсеместна интензификация на икономиката поставя на преден план проблема да се търсят и предлагат нови методи и форми на технология и организация на производството, да се разкриват всички резерви за увеличаване на производството и за повишаване на рентабилността във всички сфери, в т. ч. и в общественото пчеларство, особено в пчеларските предприятия.
В началото на осмата петилетка от 621 хил. пчелни семейства от всички категории стопанства в страната, на обществения сектор се падат 20,6 %, от които 60 хил. в АПК и 98 хил. в пчеларските предприятия. Една четвърт от производството на мед в страната се осигурява от обществения сектор, а със своята продукция от млечице, прашец, клей и пчелни майки предприятията заемат първо място в отрасъла.
Осигуряването на набелязания ръст на пчеларското производство през тази петилетка изисква ускорена интензификация, по-нататъшна концентрация и специализация в обществения сектор и внедряване на промишлени методи и технологии на производство.

Получените резултати през сад- мата петилетка говорят убедително за увеличаване на рентабилността на пчеларското производство в резултат на извършената концентрация и на известна специализация на производството в предприятията. Промишлените пчелини увеличиха общата и стоковата продукция. Броят на пчелните семейства, отглеждани от един пчелар, пряко зает в производството, се повиши, снижи се себестойността на меда и започна да се осигурява по-устойчива рентабилност на производството. От своя страна, концентрацията и специализацията позволиха да се повиши ефективността от използването на пчелите за опрашване. В пчеларските предприятия има големи възможности за придвижване на пчелините към блоковете и масивите на АПК, нуждаещи се от организирано пчелоопрашване. От друга страна, широкото използване на пчелите за опрашване на ентомофилните селскостопански култури осигури допълнителни доходи на предприятията.

Върху рентабилността на общественото пчеларско производство у нас влияят редица структурни промени, които се извършват в отделните пчеларски предприятия. Вът- решноотрасловата специализация се отразява различно върху рентабилността на производството в предприятията. Всяко едно от тях през седмата петилетка е имало различна структура на производство, изразено в процент от общата продукция. Тя може да се разглежда като сбор от шест сртуктурни компонента. Първите три са основните пчелни продукти, произвеждани в предприятията — мед, млечице, пчелни майки. Четвъртият компонент включва всичките други пчелни продукти — восък, прашец, вощина, гроптина, клей, петият — стойността на отглеждане на пчелите, а шестият — стойността на получените суми от АПК за пчелоопраш- ване. Различната структура на производството е резултат от различното участие на изброените компоненти в общата продукция на предприятието. Първият основен пчелен продукт — медът, участвува в структурата на производството на отделните предприятия от 52,6 до 78,1%- Делът на втория основен пчелен продукт — млечицето, е от 6,8 до 33,5%, а на третия — пчелни майки, е 24,3% (за предприятието в Сливен). Другите пчелни продукти, съпровождащи в повечето случаи производството на основните, се движат в границите от 3,4 до 10,4%. Отглеждането на пчелите участвува в структурата на производството от 1,3 до 4,4%, а пчело- опрашването — от 0,5 до 19,8 процента.

Различна е зависимостта между рентабилността и специализацията на производството в отделните пчеларски предприятия. Нормата на рентабилност по себестойност не зависи от процентното участие в структурата на производството на меда, на другите основни продукти и на отглеждането на пчелите. Такава зависимост съществува преди всичко между нормата на рентабилност и участието на млечицето и пчелните майки в структурата на производството на предприятията, а така също и между рентабилността на производството и пчело- опрашването. Предприятията, в които пчелното млечице участвува в структурата на производството с по-висок процент, имат по-висока норма на рентабилност. Такава е тя и при пчелоопрашването. Отрицателна или нулева е нормата на рентабилност при по-големия процент на участие в структурата на производството на пчелните майки.

Рентабилността на производството в пчеларството има решаващо значение за развитието и укрепването на обществения сектор, респективно на пчеларските предприятия в страната. От нейната степен се определя размерът на средствата за разширено възпроизводство. През изминалата петилетка рентабилността на производството в общественото пчеларство (предприятията) е незадоволителна, макар че по фактическо заплащане на труда и и по текущи цени е показала тенденция към повишаване. Достигнатата норма на рентабилност по фактическо заплащане се отклонява в отрицателна посока много от оптималната за селското стопанство. При отделните пчеларски предприятия тя варира в широки граници, като в някои от тях показва наличието на неефикасни методи на пче- ларствуване. Твърде ниската норма на рентабилност в предприятията през изминалата петилетка не осигури необходимите средства за разширено възпроизводство на отрасъла. По-високата рентабилност на пчеларското производство като цяло в сравнение с по-ниската рентабилност на пчелните продукти е в резултат на стойността на отглеждането на пчелите и на пчелоопрашването. Те увеличават нормата на рентабилност с 8,9 пункта.
Резултатите от анализа на факторите, формиращи рентабилността на основните пчелни продукти, показват, че неблагоприятното й равнище и тенденции се дължат както на вътрешностопански фактори (обем на продукцията, продуктивност и изменение броя на пчелните семейства), така и на външни (реализационна цена).

Чувствителното нарастване на чистия доход при стоковия мед е вследствие на увеличаването на средния размер на чистия доход, съдържащ се в единица продукция, а при пчелното млечице то е резултат от нарастването на обема на продукцията. Върху изменението на чистия доход при меда отрицателно влияе преди всичко увеличаването на броя на пчелните семейства, а при пчелното млечице и пчелните майки продуктивността на семействата има положителна роля.

Общественото пчеларство в нашата страна се развива по икономическите закони, по които се развиват и другите отрасли на социалистическото селско стопанство. То е подчинено на целта най-пълно да се задоволяват постоянно нарастващите потреоности на трудещите се. Това означава, че трябва да се произвежда продукция, която значително да увеличи годишната консумация на пчелен мед на глава от
населението, да удовлетвори нуждите на промишлеността от восък, да осигури потребностите на фармацевтичната и парфюмерийната промишленост с млечице, цветен прашец, пчелен клей и така да организира пчелоопрашването на културите, че да се получават качествени и максимални добиви от тях. Освен това то трябва да осигури и прогресивно нарастване на пчелните продукти за износ.
Всички тези задачи могат да бъдат изпълнени само при едно единствено условие — пчеларското производство да се утвърди като рентабилен отрасъл на нашето селско стопанство.