Пчелните семейства могат сами да отглеждат майки по естествен начин при три случая: при естествено рояване, при самосмяна на майката и при загуба на майката.
При естествено рояване и при самосмяна на майката обикновено се получават добре развити майки, тъй като яйцата за тях се снасят в специални широки майчини килийки и след излюпването личинките още от първия ден биват обилно хранени с висококачествено млечице. И в двата случая маточниците се изграждат предимно по страничните и по долния ръб на питите (роеви маточници). При местната българска пчела роевите маточници могат да бъдат до 30-40 броя. Роеви маточнициВъпреки че тези маточници се използват широко в нашата пчеларска практика, трябва да се има предвид, че роевите майки предават качеството ройливост и на поколението си, което не е желателно. Поради това роевите маточници трябва да се използват само когато пчеларят не е подготвен да отглежда висококачествени майки по изкуствен начин и при положение, че тези маточници произхождат от силни семейства, които имат добри наследствени качества -- високопродуктивност, зимоустойчивост и пр. На роеви маточници обаче не винаги може да се разчита, тъй като естественото рояване става само през определено време на годината -- в така наречения роеви период през пролетта и началото на лятото. Освен това при неблагоприятно време пчелните семейства не се рояват, а ако някои от тях са заложили маточници, пчелите ги разрушават и убиват майките още преди тяхното излюпване.
Някои пчелари, за да получат по-рано през пролетта роеви маточници, принуждават отделни високопродуктивни, неройливи, силни семейства да заложат маточници, като своевременно вземат мерки да ги развият. За целта тези семейства още от най-ранна пролет биват добре затоплени, редовно подхранвани и неколкократно подсилвани със запечатано зряло пило от други високопродуктивни неройливи семейства; след като изпълнят плодника с пчели, гнездата им силно се стесняват, поради което те изпадат в роево състояние Около 5--6 дни след излизането на първия рой и преди още да е започнало излюпвапето на младите майки, маточниците внимателно се изрязват и се използват според нуждата, като на семейството се оставя само един маточник. Може и да не се допусне излизането на роя, като преди запечатването на маточниците майката се отнема.
При самосмяна или така наречената тиха смяна на майката, извършвана от самите пчели при семействата със стари или негодни майки, обикновено се залагат около 4--5 доста едри маточници. Свищеви маточнициТези маточници трябва да се използват, ако са от добър произход, като 1--2 от тях се оставят на семейството.
От свищевите маточници в повечето случаи се излюпват недоброкачествени, дребни или недоразвити майки поради това, че повечето от тези маточници са изградени на по-възрастни, работнически личинки (3-дневня), които до това време са получавали по-малко количество млечице, и то не от такова високо качество, с каквото биват хранени личинките, отглеждани специално за майки. Освен това свищевите маточници се изграждат от по-тесни (работнически) килийки по плоскостта на питите и са закривани надолу в тясното междурамъчно пространство, което не позволява да се изградят едри маточници. Свищевите маточници могат да се използват само при крайна нужда, когато няма други маточници или майки за спасяване на някое осиротяло семейство, и то само ако те произхождат от семейство с добри качества.
При използването на маточниците се подбират най-едрите от тях, като дребните и неправилно изградените се разрушават.