Използуването на магазини облекчава изваждането и центрофугирането на меда и производството на луксозни рамчета (мед в пити). Магазинните пити с мед се освобождават от пчелите и лесно се разпечатват. Неудобството е, че трябва да се ограничава майката да снася яйца само в плодника или в долните корпуси. Когато се използуват магазини, засилва се склонността на пчелите към роене. Нужно е да се отделя по-голямо внимание за предпазване от роене и за своевременно създаване на отводки. На силните семейства магазините се поставят 2-3 седмици преди началото на пашата (когато пчелите са усвоили всички пити в 12-рамковия кошер).
При преглеждане на семейството в 10-рамкови двукорпусни кошери магазините се поставят, когато пчелите са запълнили горния корпус.
За да се ограничат отглеждането на пило в плодника или в долните корпуси и използуването на магазините само за складиране на мед, те се преграждат от гнездото с разделителна (ханеманова) решетка. Тогава майката не може да проникне в магазина, медът се изважда по-лесно и отделните производствени процеси може да бъдат механизирани. Научните опити в това отношение убедително показват, че отделянето на магазините с разделителна (ханеманова) решетка не намалява продукцията на мед. При липса на такива решетки в магазините може да се поставят удебелени пити (37mm) с по-големи разделители (47mm), в които майката не снася яйца. В такъв случай се поставят 9-10 пити в 12-рамковия магазин или 7-8 в 10-рамковия на равно разстояние. Магазини с удебелени пити се препоръчва да се използват в пчелини със силни пчелни семейства и при наличие на добра паша.
При добра паша и силни семейства поставянето на два магазина едновременно принуждава пчелите бързо да усвоят голям брой нови пити. Това повишава продуктивността на пчелните семейства с 10-12%. При по-слабите семейства се поставя отначало един магазин. Вторият се поставя между първия магазин и плодника.
Разширяване на гнездата при много корпусните кошери. Предварително се подготвят три типа корпуси: хранителни запълнени с 10 пити, в които има 5-6kg мед, захарен разтвор и прашец; строителни- с 5 изградени празни пити и 5 рамки с восъчна основа, подредени през една; обикновени -за разширяване, съдържащи само изградени празни пити (10).
Отглеждането на пчелите в многокорпусни кошери дава възможност да се запази работното им състояние по-дълго и най-пълно да се използва продължителна пчелна паша. Ако преди настъпването на главната паша семейството е силно (на 3 корпуса), поставя се нов, четвърти корпус между втория и третия. В него се слагат по 5 изградени и неизградени пити.
Майката се ограничава с ханеманова решетка в долните два корпуса.
За 8 часа звеното (пчелар и двама помощници) може да постави до 120 корпуса.
Разширяване на гнездата при двукорпусните кошери. Отглеждането на пчелите в двукорпусни кошери позволява да се увеличи силата на семействата до началото на пашата и значително да се намали роенето.
Вторият корпус се поставя на семействата, както е описано в съответната тема.
С настъпването на пашата пчелите складират нектара в питите на горния корпус и постепенно ограничават майката в долния корпус. Ако дневният принос на нектар е до 3kg, а общата продукция на мед от местността не е по-голяма от 30-40kg, след поставянето на втория корпус и комплектуването му с пълния комплекс пити до приключването на пашата не са необходими никакви допълнителни грижи за пчелите. При по-голям принос на нектар и по-голяма продукция на мед върху втория корпус се поставят допълнителни магазини.
За местности с повече ранно пролетна и пролетна поддържаща паша, а също и при пчелини, в които се отглеждат силни, бързо развиващи се пчелни семейства с високопродуктивни пчелни майки, се препоръчва вторият корпус да се поставя комплектуван предварително с изградени пити и с рамки с восъчни основи. Отпада трудът за пренасяне в корпуса на питите с пило от долния корпус. Така се повишава производителността на труда.