Размножаване на пчелата. Пчелите работнички през пролетта и лятото поради усилената работа, която извършват, живеят сравнително кратко време. Една част от работещите пчели умират по време на работа извън кошера от неприятели. При внезапни резки промени на времето - дъжд, буря, вятър, застудяване и др. - голяма част от заварените в полет пчели също умират. Следователно в семейството всеки ден загиват значителен брой пчели. За да може семейството да попълни ежедневните си загуби и да нараства, в него е необходимо да се отглеждат голям брой пчели. Отглеждането на пчели в пчелното семейство е една от неговите основни функции. То се извършва от снесените от пчелната майка яйца. При размножаването с яйца се увеличава броят на индивидите вътре в семейството, т. е. семейството нараства, увеличава своята сила.
Характерно за обикновената медоносна пчела е, че тя спада към разделно половите насекоми, т. е. при женските индивиди се развиват яйчници, а при мъжките - семенници. Напълно развити размножителни органи от женските индивиди има само пчелната майка. В началото на своя живот тя се опложда, при което в нейното семенно мехурче попадат 6-7 млн. сперматозоида, достатъчни за оплождането на снасяните от майката яйца за 2-3 години. Майката може да се оплоди, след като достигне полова зрелост и излети на т. нар. брачен полет. Това става обикновено до една седмица след излюпването й. Ако поради неблагоприятни външни условия излитането за оплождане е невъзможно в продължение на 3-4 седмици, майката загубва способност за оплождане.
Оплождането се извършва след среща и съешаване с полово зрял търтей. Половата зрелост при търтея настъпва 8-12 дни след излюпването му. По това време секретът на придатъчната жлеза в половата система на търтея я изпълва изцяло. Това е причина за появяване на безусловен рефлекс у търтея да излети за оплождане на майката. От снасянето на яйцето и излюпването до настъпването на полова зрелост на търтея минават 32-34 дни, а при майката - 20-22 дни. Тази особеност трябва да се има предвид при отглеждане на майки и търтей, които искаме да използваме при изкуствено оплождане на майката.
Докато майката дойде в полова зрелост, тя намалява масата си и става много бързоподвижна. Това й дава възможност за много добър летеж при полета за оплождане. При излитане за оплождане майката извършва ориентировъчно летене в продължение на 10 min, а за оплождане - 20 min. При летежа за оплождане майката лети със средна скорост около 30 km и в радиус 2 km, но понякога може да се отдалечи на много по-голямо разстояние. Излитането за оплождане се извършва при определени външни условия главно около обедните, а понякога и в следобедните часове на деня. Голямо значение има и времето. То трябва да бъде тихо, топло (над 23