Тази публикация е част от Списание "Пчеларство" от септември, 1974 г.



Никола Захариев
Станчо Станчев
Плевен

 
Тридесет години нашата страна със стремителен ход върви по пътя на социализма. Това е кратък исторически период, но наситен с коренни преобразования в селското стопанство, в промишлеността, в бита, в съзнанието и културата на нашия народ. Това са години на усилен възход, на исторически подвиг, години на индустриализация и бързо изграждане на социалистическото селско стопанство.

Пчеларите от Плевенски окръг посрещат тридесетгодишнината от социалистическата революция с чувство на радост и удовлетворение от ползотворната си дейност.

Плевенски окръг се характеризира със смесен географски терен — равнинен и хълмист. Той има типичен преходно-континентален климат. Резките колебания в температурата дават лошо отражение върху развитието на пчелите и отделянето на нектара. Основната медоносна база са акациевите гори (около 40 000 дка) и слънчогледовите блокове (около 220 000 дка). Освен тази паша в окръга има 105 000 дка широколистни гори, от които 7000 дка липови, 28 000 дка естествени ливади, 28 000 дка дини и пъпеши, 22 000 дка люцерна, 15 000 дка еспарзета, 7500 дка фий и др. Тези насаждения се напояват от реките Дунав, Искър, Вит, Осъм, Панега, Чернялка, Тученишка и др. и от водите на няколко язовира. Общо взето пашата е недостатъчна за пчелните семейства. Акацията цъфти много рано — в началото на май, и тъй като това често съвпада с неблагоприятните атмосферни условия, служи само за подпомагане на развитието на пчелите.

Подготовката на семействата започва рано през пролетта, като още в началото на цъфтежа на акацията често се извършва налитане на пчели и средните и по-слабите семейства се обединяват.

За да се използва по-пълно пчелната паша и да се опрашват селскостопанските култури, се практикува подвижно пчеларство.

Насоката е вярна

Основните грижи на окръжния съвет по пчеларство са: да се укрепят организационно пчеларските дружества; да се включат всички пчелари в тях; да се подпомагат обществените пчелини; да се подобрява пчеларската просвета и да се внедрява научно-техническият прогрес в пчеларството. Необходимо е да се разшири и правилно да се използва медоносната база; да се предпазват пчелите от болести, неприятели и отравяне; да се увеличи добивът от пчелно семейство; да се повиши производителността на труда в обществените пчелини; да се снижи себестойността на продукцията и др.
За активната работа на ОПС в Плевен може да се съди по това, че от 112 населени места в окръга със 7 423 пчелари, в 102 има пчеларски дружества с 6 234 члена. Останалите 10 села са съставни и пчеларите членуват в дружествата на централните села. 

Важна задача на ОПС е просветата на пчеларите и обмяната на челен опит. Членовете на управителния съвет поддържат постоянна връзка с пчеларските дружества. Изградена е лекторска група, която посещава дружествата и изнася беседи. През зимата в почти всички дружества се провеждат по 7—8 беседи. Основният стремеж е да се дават на пчеларите не общи, а конкретни знания, необходими за практическата им дейност. Организират се редовно курсове за квалификация с пчеларите от обществения сектор. В някои села като Каменец, Пордим, Въбел, Гостиля и др. се провеждат кръжоци по пчеларство с учениците от основните училища. През Седмицата на пчеларя се разгръща широка културно-просветна дейност — изнасят се беседи по радиоуредбата, правят се изложби и витрини, уреждат се пчеларски вечеринки.

Похвална е инициативата на ОПС да организира екскурзии из страната за обмяна на опит, а през 1973 г. екскурзия до братска Румъния.

Един за всички и всички за един

Работата на пчеларското дружество в с. Рибен представлява интерес за всички пчелари. През зимата редовно се изнасят от 6 до 8 беседи от добри пчелари. Дружеството почти винаги първо отчита членския си внос. Изпълнява редовно плана си за изкупуването на пчелните продукти. Новото, което може да служи за пример, е че всички пчелари внасят пчелния си восък в селкоопа и всеки взима толкова восъчни основи, колкото му са необходими. Останалите основи, които се полагат срещу внесения восък, се предоставят на новите пчелари и на онези, които имат по 1—2 пчелни семейства, по 0,58 лв. за една основа. Тази помощ за новите пчелари е насърчителна и стимулираща. Пчеларското дружество осъществява на дело кооперативния принцип: „Един за всички и всички за един“. Всяка година се провежда другарска среща, а един ден преди годишното отчетно събрание по радиоуредбата се излъчва поздравителен концерт за първенците. За отличната си дейност дружеството в с. Рибен бе излъчено за първенец през 1973 година.

Една мечта се реализира

По случай 30-годишнината от социалистическата революция със средствата от членския внос ОПС съвместно с пчеларското дружество в Плевен си построи собствена сграда, която се състои от канцелария, клуб и съответни сервизни помещения. Тук се провеждат заседанията и събранията на пчеларите от Плевен. През тази година канцеларията и клубът са отворени три дни през седмицата за посещение от пчеларите, а през следващите години ще бъдат отворени всеки ден.
В съседство с Дома на пчеларя е открит магазин за продажба на пчеларски инвентар, а до него е и магазинът за изкупуване на пчелни продукти.



Снабдяването на пчеларите с инвентар чувствително се подобри. Съвместната работа на ОКС и „Наркооп“ даде добри резултати и сега снабдяването е по-ритмично.

Културен отдих край Дунав

Окръжният съвет по пчеларство се грижи и за отдиха на пчеларите.
 
На брега на Дунав, при с. Байкал, в скоро време ще бъде построена хижа на пчеларя с 30 легла и образцов пчелин. Пчеларите ще могат да посещават колективно Хижата, да почиват и на практика да се запознават с новостите в пчеларството. Сумите се събират също от членски внос и от дарения от някои дружества и отделни членове. Строителството на хижата ще започне през 1974 година. Тя ще бъде прекрасен атестат за взаимопомощта и пчеларския колективизъм.

Не на вароатозата

Борбата с болестите и неприятелите постоянно се подобрява. Почти всички пчелни семейства се преглеждат два пъти в годината. Броят на заболелите семейства бързо намалява. Основната наша задача е да се ликвидират болестите и неприятелите по пчелите. Особено внимание се обръща на предпазните мерки. Тревожно е, че в окръга е пренесен опасният паразит по пчелите — причинителят на вароатозата. Плевенското пчеларско дружество вече набелязва специални мерки за борба с него.

Наша грижа е да пазим пчелите

Опазването на пчелите от отравяне при растителнозащитните третирания също бележи успех. Макар и съвсем малък, броят на засегнатите пчелни семейства бавно намалява. Има ръководители, които не дооценяват ролята на пчелите. Липсва достатъчно предвидливост и отговорност при решаването на въпросите за борба с неприятелите по селскостопанските култури. Ако се спазва Наредбата за опазване на пчелите и пръсканията се провеждат правилно, отравянията могат да се сведат до минимум или да се избягнат. Необходимо е правилно разбиране, дисциплина и съчетаване на интересите.

Зелена улица на общественото пчеларство

Общественото пчеларство все още съвсем неоснователно се подценява. То обхваща едва около 20% от пчелните семейства в окръга. Пчеларите, които работят в обществения сектор, считат, че не им се оказва конкретна действена помощ от специалистите и ръководствата на стопанствата, късно се дава захарта за подхранване, не се осигуряват коли за превоз на пчелните семейства и др. Пример на добра организация е пчелинът на АПК в Долни Дъбник с отговорник Асен Великов, който полага големи грижи за пчелите и има добри производствени постижения.


​Равносметката от пчеларството на Плевенски окръг за тридесетте победни години е радостна и обнадеждаваща. Пчеларите, овладели прогресивната пчеларска наука и съвременните технологии, работят упорито за подобряване на пчеларството и за увеличаване на производството на повече и висококачествени пчелни продукти.

Те не чакат милости от природата, а системно подобряват медоносната база и практикуват подвижно пчеларство. В резултат на това през 1971 г. е изкупен 506 тона мед, през 1972 г. — 384 т, а през неблагоприятната за пчеларите 1973 г. — 248 тона.

Заслуги за подобряване на пчеларството в окръга имат много пчелари — Михаил Николов и Дашко Радоев от с. Пордим, д-р Иван Василев, Георги Георгиев, Георги Икономов, Никола Захариев от Плевен, д-р Дико Нешев от с. Каменей, Асен Великов от Долни Дъбник и др. Със своя упорит труд те дават пример и на останалите.

В чест на ударната 1974 г. и на 30-годишнината от социалистическата революция в България пчеларите от Плевенски окръг ще предадат на изкупвателните организации 320 тона пчелен мед. С това те ще дадат своя принос за претворяване в дело повелята на Декемврийския пленум на ЦК на БКП.