Тази публикация е част от Списание "Пчеларство" от септември, 1974 г.



РАБОТЕХМЕ ВСЕОТДАЙНО
СПОМЕН

В годините на нашата младост вярвахме във великата правда на партията, в успеха на свещената борба, в утрешния прекрасен живот на хората, в комунистическото бъдеще на нашата страна. Вярвахме в победата над фашизма, защото бяхме дълбоко убедени във всепобеждаващата сила на марксистко-ленинските идеи, в бъдещето на съветския строй. И работехме, с всички сили работехме за осъществяването на своите идеали.

Много от делата на нашето поколение в борбата срещу фашизма сега наричаме героизъм, велика саможертва, доблест. Но през годините на борбата срещу фашизма това беше естествено изпълнение на нашия дълг към партията и народа ни.

В с. Барана, Плевенско, партията и РМС използваха пчеларското дружество освен за просветна дейност по пчеларство и за пропагандиране на марксистко-ленинските идеи. Под една или друга форма в борбата на партията взеха участие и пчеларите.

Един от най-ярките моменти в тази съвместна борба бе Соболевата акция. Младежката кооперативна група и пчеларите с подкрепата на партийното ръководство и РМС организираха „Утро на мира“. То бе проведено на 3 март 1941 г., когато хитлеристките войски току-що бяха навлезли в България.




Към 9,30 часа училищният салон се препълни с хора, дошли да чуят литературно-музикалната програма, в която бяха включени патриотични и възрожденски песни. Под звуците на „Мила Родино“, изпълнявана от хора на младежката кооперативна група, най-добрият пчелар в селото Марин Сидеров рисуваше на бял картон с въглен строшена на две бойна пушка от яки ръце. Върху фона на изгряващото от изток слънце с едри букви изписа думата МИР. Като завърши рисунката, той се  обърна към присъствуващите с думите: „Нека всички здрави ръце от целия свят счупят пушките, за да не избиват хората, за да грее само слънцето на мира.“ Тези думи предизвикаха бурни овации. Хорът и танцовият състав скандираха: „Искаме мир“, „Съюз със СССР“. Лозунгите бяха подхванати и от присъствуващите в салона. После всички запяха патриотични песни.

След вероломното нападение на хитлеристките войски над Съветския съюз партията даде указание да се започне организирана въоръжена борба и саботажни действия. По указание на окръжния комитет на партията и по решение на партийната организация през пролетта на 1942 г. в селото бе изградена бойна група. В нея бяха включени Борис Божанов, Марин Николов и аз като командир. Борис и аз бяхме пчелари. Бойната група извърши няколко операции. На 8. VIII. 1942 г. бе прекъсната централната жп линия
София—Варна между гарите Бутово и Павликени. Тека за известно време бе спряно движението на влаковете, които превозваха боеприпаси и храна за Източния фронт. Тази акция беше една от първите и сполучливите в нашия край и даде положителен резултат сред народните маси и голям политически ефект.

Инструментите, с които проведохме акцията, укрих под един от кошерите. Въпреки многото обиски от полицията и ловната рота те не бяха намерени, тъй като пчелите нападаха и жилеха изпотените и нечистоплътни тела на полицаите и жандармеристите.

След 9. IX. 1944 г. извадих инструментите от скривалището им и през 1947 г. ги предадох в Околийския комитет на партията в гр. Павликени за изложбата „Антифашистката борба в Павликенския край“.

Илия Крумов