След осведомителния преглед се прави цялостна преценка на пчелина и се започва с отстраняване на установените недостатъци при отделните семейства. Хранителните запаси се попълват най-добре с предварително затоплени запасни пити със запечатан некристализирал нектарен мед. Тези пити се поставят до питите с пило на мястото на извадените празни или полупразни пити. Желателно е от страната към пилото да се разпечата малък участък от меда. В случай че няма запасни пити с мед, гладните семейства се подхранват с медовозахарно тесто и в краен случай с концентриран захарен разтвор (2:1). Разтворът се налива в празни пити, докато е още топъл (35 - 40°С). Ако в гнездото има недоброкачествена храна (кристализирал или прокиснал мед), питите с такива запаси се изваждат и на семейството се дават пити с доброкачествена храна.
Всички излишни празни пити се прибират. Гнездото се стеснява. Затоплящите материали се подменят със сухи. При първа възможност дъното на кошерите се почиства и се дезинфекцира чрез обгаряне с бензинова лампа или с 4% разтвор на формалин. Остатъците по дъното се събират, пресяват се през сито, за да се отделят восъчните капачета, а умрелите пчели и други отпадъци се изгарят.
На осиротелите семейства се дават запасни майки или тези семейства се присъединяват към по слаби семейства, но с добра майка. Пчелните майки трябва да се придават внимателно, след като е напълно ясно, че семейството е осиротяло.
За намиращите се в пчелина слаби семейства трябва да се полагат много повече грижи, които не се оправдават. По-добре е такива семейства да се разформироват или да се присъединят към други, за да не се създават излишни грижи за пчеларя. Това повишава значително производителността и ефективността на пчеларския труд. Присъединяването трябва да стане по възможност с най-близкото, като се взима под внимание здравословното състояние и на двете семейства.
Пчелите се нуждаят от вода през целия активен период. Най-много вода е потребна през първата половина на пролетта, затова след осведомителния преглед в пчелина на слънчево, запазено от ветровете място се поставя поилка с течаща прясна вода. Така се избягва посещаването от пчелите на застояли или замърсени води и се намалява опасността от възникване и разпространяване на заразни . заболявания.
След като времето се затопли, всички кошери в пчелина се почистват и се дезинфекцират основно. За тази цел е необходимо да се осигурят няколко празни чисти кошера от системата, която се използва в пчелина. При подходящо време пред кошера, който ще се почиства, се поставя празен кошер. По този начин летящите пчели, връщайки се от паша, навлизат в чистия кошер. След това в чистия кошер се прехвърлят питите от замърсения кошер заедно с пчелите. Пчелите, останали по дъното и стените на кошера, се подпушват, за да се разлетят. Ако и след това в замърсения кошер останат пчели, кошерът се обръща обратно, удря се леко в земята пред прелетната дъска на чистия кошер и се пренася встрани за механично почистване. Чистият кошер с прехвърленото в него пчелно семейство се измества назад (на постоянното място). Освободеният от пчелите кошер се почиства механично от полепналите по стените, фалцовете и другите му части пчелен восък и прополис. Дезинфекцира се чрез обгаряне с върха на пламъка от бензинова лампа или с 3 - 5%- дезинфекционни разтвори (формалин, карбол и др.).
В дезинфекцирания кошер се прехвърля друго семейство или се връща старото семейство. При заразно заболяване или съмнение за заболяване, преди да се използва за следващото семейство, освободеният чист кошер се дезинфекцира (най-лесно чрез обгаряне). Ръцете и използваните инструменти се дезинфекцират със спирт за горене или с дезинфекционни разтвори.
Рамките на питите се почистват с рамкоповдигачът или с остър нож, след което се избърсват с кърпа, навлажнена с дезинфекционен разтвор (4 % формалин).