С прегледите на пчелните семейства се цели да се установи състоянието им, както и да се подпомогнат те в тяхното развитие и дейност. Създаването на оптимални условия за развитие на пчелните семейства, отглеждани в разборни и неразборни (тръвни) кошери, изисква от пчеларя да проследява и да направлява техния живот през годината. Срочното и качествено извършване на прегледите е свързано с много добрата подготовка, която трябва да притежава пчеларят. Той трябва да знае как да работи с пчелите, за да не ги дразни, какви средства да използва за успокояването им. При неправилна работа раздразнените пчели може да принудят дори и най-опитния пчелар да преустанови прегледа.
Жизнената дейност на пчелите е подчинена на инстинктите, на вродената способност да реагират на едни или на други дразнители с конкретни действия. Инстинктите на пчелите, колкото и да са сложни, може да бъдат управлявани. Предпазливост при работа с пчелите е първата заповед за пчеларя.
Медоносните пчели са миролюбиви същества. Ако не бъдат тревожени и не им се пречи, те никога и никого не нападат. Жилото си използват само при самозащита срещу действието на някакъв силен дразнител.
Основни правила при работа с пчелите. Времето, през което голяма част от пчелите са на паша в полето, е най-удобно за работа с тях. Голяма част от възрастните пчели, които са най-склонни към жилене, отсъстват от кошера. Такива дни има, когато културната и диворастящата цъфтяща растителност обилно отделят голямо количество нектар. Тогава вниманието на пчелите е насочено главно към събирането му.
Когато пашата е слаба или въобще липсва, трябва да се работи сутрин рано или привечер, за да не се предизвиква кражба между пчелите.
В дъждовно, студено, ветровито и влажно време, пред буря, след залязване на слънцето и когато температурата на въздуха е под 11-12 °С, кошерите не трябва да се отварят. В такива случаи пчелите се смущават, семействата се дезорганизират, работата с тях се затруднява - температурата в гнездото се нарушава, пилото се простудява, възможно е да загине майката и др.
При силно ветровито време прегледи на семействата не трябва да се извършва, тъй като вятърът силно охлажда пчелното гнездо.
Във връзка с ужилванията трябва да се знае и да се спазва следното:
1. Да не се застава пред входа на кошера и да не се минава през района, в който пчелите отлитат за паша и се връщат от нея.
2. Да се избягват бързи и резки движения при прегледите.
3. Когато се наблюдава работата на пчелите, да се застава от лявата или от дясната страна на кошера.
4. След ужилване жилото да се отстрани веднага с нокът или с остър нож. Ако жилото се стиска с пръсти, отровата се излива в раничката. След изваждането на жилото мястото на ужилването се намазва с оцет, спирт, маточина, карболова вода.
5. Да не се допускат шум и вибрации, защото те дразнят пчелите.
6. Пчеларят да бъде облечен с дрехи от памучен плат, по възможност в по-светли цветове, а брадата, косата, мустаците да бъдат покрити, защото пчелите се дразнят много и жилят, попадайки на влакнести предмети.
7. Да не се използват преди работа с пчелите силно дразнещи миризми - на лук, чесън, спиртни напитки, пот, парфюми и др. Пчелите често жилят животни с неприятна миризма - коне, кози, кучета, но само в случай, че те се окажат близо до тяхното жилище. Такова поведение, изглежда, трябва да се разглежда като реакция срещу застрашаващата ги опасност.
8. Пчеларят да се приближава към пчелите с леки движения, с чисто тяло и чисти инструменти, за да са спокойни. Трябва да се използват дезинфекциращи средства като сапун, спирт, разреден амоняк за почистване на ръцете и инструментите (Инвентара). Това предотвратява и възможността за пренасяне на заразни болести от едно семейство на друго.
Видове прегледи. Преглеждането на пчелните семейства е една от основните дейности на всеки пчелар. Чрез прегледите се установяват и се отстраняват всички нередности в пчелните семейства и след това се прави необходимото за тяхното по-нататъшно нормално развитие. Преди започването на прегледа трябва да се изясни каква е целта му.
В зависимост от начина на извършването и от целта им прегледите на семейството са основни (пълни) и частични (непълни).
Под основен преглед трябва да се разбира цялостна преценка на пчелното семейство - наличие на майка и качествена ли е тя, количество на пилото, количество и качество на хранителните запаси, обем и състояние на гнездото, качество на питите, здравословно състояние на пчелите и пилото и др.
Такива прегледи през активния сезон са четири на брой:
1. Главен пролетен преглед.
2. Преглед, преди да се поставят магазините или корпусите преди настъпването на главната паша.
3. Преглед след приключването на главната паша.
4. Основен есенен преглед при зазимяването на пчелното семейство.
Частичните прегледи се извършват с ограничена цел и имат осведомителен характер - при тях не се прави цялостна преценка за състоянието на пчелното семейство. Обръща се внимание за това, има ли в гнездото храна, изградени ли са поставените восъчни основи, приета ли е майката от семейството и др.
Прегледите трябва да се извършват само при необходимост и в подходящо време, тъй като всяко отваряне на кошера безпокои пчелното семейство. Всеки преглед нарушава нормалния работен процес на семейството за 90 - 100 минути. Следователно основно изискване на всеки пчелар през активния пчеларски сезон е прегледите на пчелните семейства да бъдат сведени до минимум. Прегледи без нужда, а само от любопитство не трябва да се извършват.
Подготвяне на пчелното семейство за прегледа. Прегледите се извършват при тихо слънчево време, когато температурата на въздуха е над 10 - 12°С.
При работа с пчелните семейства пчеларят понякога неволно допуска грешки (изпуска рамки, притиска пчели и др.), от които пчелите може да се раздразнят. Ето защо непосредствено преди започването на работа с тях той трябва да ги успокои (укроти), като вкара дим във вътрешността на гнездото. С дима от пушалката пчелите се укротяват много бързо. Не трябва да се прекалява с подпушването, тъй като пчелното семейство се дезорганизира напълно, пчелите преустановяват дейността си, майката прекратява снасянето. До възстановяване на нормалното състояние минава доста време.
Използването на 5% разтвор на карболова киселина е другото средство за отстраняване на пчелите. Памучно платно, навлажнено с този разтвор, се поставя върху рамките на гнездото преди прегледа. От острата миризма пчелите бързо се отдръпват надолу, като прегледът вече се извършва по-лесно.
Преди началото на всеки преглед трябва да се изготви план за преглеждане на пчелните семейства, като редовно се водят записки за всяко едно от тях. Пчеларят трябва да има на разположение необходимия пчеларски инвентар за извършване на прегледа.
Техника на извършване на прегледа. Прегледите трябва да се извършват спокойно и внимателно и в същото време бързо и сръчно. Продължителните прегледи силно безпокоят пчелите и майката, в резултат на което се нарушава ритъмът на работата им за няколко часа след това. Кошерите не се държат продължително време отворени в хладно време, защото може да се простуди пилото, а при липса на паша бързо се предизвиква кражба.
Пред входа на кошера се пускат 2-3 струи дим и се изчаква 1 - 2 минути, през което време пчелите да се насмучат с мед. Застава се от тази страна на кошера, по възможност с гръб към светлината, където е преградната дъска. Свалят се покривът и възглавницата и се поставят зад кошера. Открива се надрамъчната покривка или дъсчиците и над рамките се пускат още 1 - 2 струи дим, за да се отдръпнат пчелите надолу и да не пречат при хващането на рамките.
Ако е поставен магазин, сваля се и се поставя диагонално върху обърнатия покрив на земята. По този начин се избягва мачкане на пчелите. За да не се предизвика кражба, сваленият магазин трябва да се покрие.
След откриването на кошера се пристъпва към изваждане на рамките. Изважда се преградната дъска, като пчелите от нея се смитат в кошера. Ако кошерът е изпълнен с пити, крайната се изважда и се поставя в преносимо сандъче или зад кошера, за да се предотврати нападение от други пчели. По този начин се освобождава място за преглед на останалите пити. Пчеларят трябва да работи внимателно при изваждането на рамките, тъй като има опасност да смачка пчели. За целта рамките предварително се отлепват с рамкоповдигачът, като се хващат с пръсти за тези места в двата края, където няма пчели. За да се освободи място за хващане, пчелите се отстраняват с пушалката.
Тази пита, на която се намира майката, не трябва да се оставя извън кошера, за да не би тя да се загуби. Следващите пити се изваждат и се преглеждат последователно. Преместват се внимателно и не се допират една до друга, за да не се повреди пилото, да не се убие майката, да не се притискат и мачкат пчелите. Извадената пита трябва да се държи винаги вертикално над кошера, та ако някои пчели се откъснат, да паднат в него. След като се прегледа едната страна, пчеларят трябва да обърне питата така, че тя отново да остане във вертикално положение над кошера. Това се налага и от обстоятелството, че прясно събраният нектар капе, когато рамката се държи наклонено или хоризонтално. Ако нектарът капе в кошера, пчелите го изсмукват, но ако попадне върху кошера или около него, може да предизвика кражба. Рамката може да се държи наклонено само когато е празна. Много често се случва питата да се счупи, ако не се манипулира добре, ако е пълна с мед и времето е горещо. Тогава медът потича и това може да създаде много неприятности и грижи на пчеларя.
Прегледът продължава по същия начин със следващите пити, при което, ако има нужда, се подпушва леко над рамките. Ако при прегледа се налага да се изземат някои пити, пчелите по тях се смитат с четка над кошера, като се
внимава за майката. Ако питата е без пило и с малко мед, изтръсква се в кошера, за да паднат пчелите в кошера. При тръскане на такива пити майката не трябва да бъде по тях. Питите с открито пило не трябва да се тръскат, защото при тръскането ларвите и яйцата се изместват по стените на килийките и след това пчелите ги изхвърлят. Такива пити не трябва да остават продължително време извън гнездото, изложени на вятър или на пряко огряване от слънцето, защото млечицето около ларвите се сгъстява и изсъхва. Когато се преглеждат питите, кошерът не трябва да се държи изцяло открит. Ако плодникът му е покрит с подвижни дъски, те се откриват една след друга последователно. Когато е покрит с платно, платното се загъва последователно - откриват се една две пити, а прегледаните се покриват с друго платно. Това се прави с цел да не се охлажда гнездото и да се предотврати възможната кражба между пчелите.
Майката се забелязва най-лесно, когато голяма част от пчелите са извън кошера и когато е белязана. Тя се намира на една от питите с незапечатано пило, а рано през пролетта или късно през есента - в центъра на гнездото. Когато пчелното семейство се преглежда, за да се установи качеството на майката, то не трябва да се подпушва много.
Светлината в значителна степен плаши майката. Извадената пита се преглежда от двете страни много внимателно, особено в долната част между края на питата и долната летвичка, където обикновено пчелите се струпват и покриват майката. Подпушването, ако е необходимо, се извършва много внимателно, за да не се тревожат пчелите. Прегледаните пити се нареждат една до друга в страната, противоположна на непрегледаната част на гнездото. Доста често след преглеждането на всички пити майката не се открива, а се намира по дъното на кошера между пчелите. Ако майката не се открие и в този случай, питите се преглеждат в обратен ред, като се дава възможност семейството да се успокои. Ако и при втория преглед не се намери майката, търсенето й трябва да се отложи за следващия ден.
След приключването на прегледа преградната дъска се поставя в края, гнездото се покрива добре, поставя се възглавницата и кошерът се затваря.
Документация на прегледа. Воденето на записки (бележки) при извършване на преглед, независимо от това, какъв е той, е важен момент при отглеждането на пчелните семейства. Най-често тези бележки се отразяват в специално определена тетрадка, в която отделните страници се разчертават така, че да се формира таблица с няколко графи. Това се прави за всяко семейство, което предварително е номерирано. На съответната страница с разчертаните графи за водене на бележки се записва и номерът на семейството.
Воденето на записки за всяко семейство по време на преглед се свежда до отразяване на това, какво е взето от него, какво му е дадено и какво остава след прегледа. Не е необходимо при всеки преглед да се попълват всички графи от таблицата. Трябва да се отразяват само направените изменения и какво предстои да се извърши.
Така от записките, водена през годината, може да се направи преценка за развитието на семейството, какво е било в началото на активния период и какво е получено от него. При извършването на специални прегледи, като главния пролетен преглед, се съставят ведомости и въз основа на отразените в тях данни се прави преценка за цялостното състояние на всяко пчелно семейство.
ЗНАЕТЕ ЛИ ЧЕ.....
...за получаване на 1 kg мед пчелите правят до 4500 полета и събират нектар от 6 - 10 млн. цвята. Силно семейство може да събере на ден 2,5 - 3 kg мед (3,5-4 kg нектар).
...за напълване на медовото стомахче, побиращо- около 40 mg нектар, пчелата трябва да посети повече от 200 цвята от слънчоглед или еспарзета, 15 - 20 цвята от зеленчукови растения, 130 - 15O цвята резене или анасон.
...пчелата може да пренесе за един полет до 50 - 60 mg нектар, а пчелното семейство при интензивна работа за едни ден може да събере 10 - 12 kg.
...при полет пчелата, тежаща 100 mg, изразходва за час до 10 mg нектар.
...при едновременен цъфтеж на няколко прашецоотделящи растения пчелите предпочитат да събират прашец от ограничен брой.
...пчелата лети със скорост до 65 km/h, т.е. може да се състезава с бърз влак, а при пълно натоварване прелита за 3 минути 1 km.
...по грапава повърхност пчелата е способна да влачи или да вдигне товар, надхвърлящ 2 пъти масата й
...пчелите умират в кошера само през зимата, а през лятото старите пчели, чувствайки своята близка смърт, напускат кошера и умират извън него.
...за отглеждане на 1000 ларви се изразходват 100g мед, 50g прашец и 30 g вода. Годишните нужди от прашец са 30 kg за всяко пчелно семейство.
...пчелната килийка е най-рационалната геометрична форма на съд в природата. За построяването й се изразходва най-малко количество материал (за 100 килийки - 1,3 g восък). По здравина на конструкцията и вместимост килийката няма равна на себе си.