Тази публикация е част от Списание "Пчеларство" от октомври, 1974 г.
Първите крачки
Йордан Зараевски
гр. Попово
Пчеларството в бившата Поповска околия е било развито още по време на турското робство. Според разказите на стари хора най-много пчели имало в с. Кара Хасанкьой (сега Зараево), където властвувал Ахмед паша, в с. Хайдаркьой (сега Кардам) — собственост на Изет бей и в с. Баддуромур (сега Медовина) — владение на Омур бей. Според преданието Ахмед паша, Изет бей и Омур бей са имали по два пчелина от по 100 и 120 тръвни и специални гледачи на пчелите — кованджии. Всяка есен една част от пчелите били избив ани, за да се изземе медът.
След Освобождението от отоманско робство по-будни българи също започнали да се занимават с пчеларство. Развъждали по 20—30 тръвни. Въвеждането на по-модерно пчеларство е свързано с имената на заслужилите пчеларски деятели Марко Вачков и Георги Гергов. През 1898 — 1899 г. те устройвали в Попово пчеларски сбирки, на които присъствували любители пчелари, учители и др. На тези сбирки те изнасяли лекции, в които разяснявали най-новите постижения в пчеларството и нуждата от организирано пчеларско движение.
От 1900 до 1906 г. в поповската прогимназия е работил учителят Мефичев. Под негово ръководство се появили първите дадан блатови кошери. С тях започнали да работят някои от пчеларите в Попово, в селата Зараево, Садина, Водица, Ковачевец. Кардам, Медовина и др. През 1906 г. Драган Чакъров и Радой Козаров организирали на съдружнически начала два пчелина с по 50—60 тръвни. Те били разположени на няколко места в района на околията и за тях се грижели пчелари-турци. Според думите на Радой Козаров в благоприятна година пчелните семейства са давали по 2—3 роя и до есента са напълвали тръвните с мед.
През периода от 1906 до 1915 г. в София се провеждали на 2—3 пъти пчеларски събори. Представители на Поповска околия били Драган Чакъров и Радой Козаров, а през 1921 п 1923 г. на годишните събрания на пчеларската централа „Нектар“ присъствувах и аз.
През август 1930 г. свикахме пчеларско събрание в Попово, на което присъствуваха пчелари от цялата околия. На това събрание основахме първото дружество „Пчела“, в което членуваха 16 души. В управителния съвет бяха избрани Михо Делийски, Крум Петков, Ангел Ангелов, Панайот Янев и Йордан Зараевски. Дружеството развиваше активна организационна и просветна дейност. Тъй като тогава медът не намираше добър пазар, издадохме малка брошура: „Медът като храна и лекарство“. Раздавахме я безплатно на гражданите. По-късно дружество „Пчела“ стана колективен член на кооперация „Нектар“. През 1933 г. за председател бе избран най-старият пчелар Ангел Ангелов, а за секретар- касиер Йордан Зараевски. Ценна помощ ни оказваше директорът на кооперация „Нектар“ Христо Николов. Заедно с касиера на дружеството обхождаха селата на околията, изнасяха лекции по пчеларство и оказваха конкретна помощ. Броят на пчеларите бързо растеше. През зимния сезон дружеството провеждаше курсове, на които по- опитните пчелари изнасяха лекции и споделяха своя опит. През 1947 г. кооперация „Нектар“ беше закрита и дружество „Пчела“ премина към Пчеларския съюз, който пък беше член на Общия земеделски професионален съюз (ОЗПС). През 1950 г. ОЗПС бе разформирован, а заедно с него — и пчеларските дружества.
Дружеството бе възстановено през 1957 година. Благодарение на грижите на народната власт бяха създадени условия за бързо развитие на общественото и любителското пчеларство. Дружество „Пчела“ започна да развива още по-активна дейност. Сформирана бе лекторска група от добри пчелари, която всяка седмица изнасяше беседи. Организирахме и околийски сбирки, на които дългогодишни опитни пчелари изнасяха лекции и на практика показваха как работят с пчелите. Проведохме и екскурзия за обмяна на опит до селата Овча Могила, Великотърновски окръг, Сини вир, Шуменски окръг, Мартен, Русенски окръг, и до майко производителното стопанство в град Тервел. През Седмицата на пчеларя лекторите към дружеството се разделят на групи, обхождат селата и разясняват пред населението ползата от пчеларството за селското стопанство и ценните качества на пчелните продукти.
Сега в района на бившата Поповска околия има 35 пчеларски дружества. В обществения сектор са съсредоточени около 4 000 пчелни семейства, а в любителския — 11 300. В дружеството в Попово членуват 102 пчелари. За своята богата и разностранна дейност за периода от 1960 г. до 1974 г. всяка година дружеството е награждавано от Окръжния пчеларски съвет в Търговище.