Тази публикация е част от Списание "Пчеларство" от ноември, 1974 г.
Промишлено пчеларство
Димитър Попов
София
На XXIII Международен конгрес по пчеларство в Москва Ерхард Шееле сподели своя опит в промишленото отглеждане на пчелите в своето стопанство, което има 800 семейства. Постоянното седалище на пчелина е край Боденското езеро в Южна Германия. През лятото кошерите се местят няколко пъти на различни места с надморска височина от 200 до 1000 метра. По този начин се осигурява непрекъсната паша за пчелите от април до септември. Първата пролетна паша от глухарче и овощни дървета пчелите използват край езерото от 12 април до началото на май. След това се преместват на по-високо място, където събират нектар от глухарче и от други пролетни растения.
В началото на юни кошерите се разпределят в елховите гори в Бавария, където се получава отличен мед. Непосредствено след това започва пашата в боровите гори, която продължава до септември. Когато борът не отделя мана, семействата се преместват към високите планински ливади, а след последното центрофугиране на мед връщат в пчелина, където зимуват. Там имат възможност да събират цветен прашец от някои растения.
Е. Шееле редовно получава висока продукция от своето стопанство при минимално влагане на труд и материални средства. Неговият пчелин се е утвърдил като рентабилен. Продукцията се изчислява по заетите в производството пчелари, а не по броя на семействата. От пчеларя се изисква да е опитен, да умее да съгласува своята работа с инстинкта и естествения стремеж на пчелите, да може да преценява състоянието на семействата преди всичко по поведението на пчелите пред входа, а след това чрез частични прегледи на отделни семейства. Само в такъв случай може да се получи максимален производствен ефект.
В стопанството на Е. Шееле пчеларите не работят с отделни семейства и единични рамки, а с групи семейства и с цели магазини и корпуси. Този промишлен начин на групова работа е най- същественият елемент в пчеларството. Той може да се приложи само при биологично изравняване на голям брой пчелни семейства в зависимост от местните условия и от характерната за района паша. Това изравняване е най-важната предпоставка за групова работа със семействата при влагане на минимално количество труд. Собственикът на стопанството така е организирал пчелина си, че двама пчелари и той като ръководител обслужват към 800 пчелни семейства с тенденция да увеличи броя им на 1000, без да назначава други работници.
Няма съмнение, че пчеларите трябва да имат солидна подготовка, дългогодишна практика и умение бързо и безпогрешно да преценяват състоянието на семействата, да вземат бързи решения и още по-бързо и енергично да ги изпълняват.
Отглеждането на майки и образуването на нови семейства се направлява от пчеларите. Майките не се контролират, не се маркират и не се водят картони за отделните семейства. Собственикът на пчелина не се интересува от възрастта на майките. Следи се само производителността и жизнеспособността на семействата. Ако едно семейство е под средното ниво по развитие и по продукция и ако причината за това е майката, семейството се присъединява към друго по-продуктивно. За целта непроизводителното семейство се събира в един корпус или магазин и се поставя върху плодника на друго с добра майка.
Между двете семейства се застила тънка хартия с размери по- малки от вътрешните размери на корпуса. Никога в това стопанство не се издирват и не се отстраняват лошите майки, нито новите майки се придават поединично. Според принципите в промишленото пчеларство това е излишно губене на време. Единично се придават само чистопородни елитни майки. Отглеждането на майки в малки оплодни сандъчета се отхвърля решително. Най-малкият биологичен размер на пчелното семейство за отглеждане на доброкачествени майки е семейството в 10-рамков плодник, в който майката се отглежда и опложда в нормално развито семейство.
Пчеларите не потискат роевото състояние на семействата. Напротив те го направляват и използват най-рационално за получаване на висока продукция, като се базират на становището, че роевото състояние е израз на изключително силен природен инстинкт за производство и размножаване. Това те постигат, като сформират отводки по известния начин и дават широк простор за градеж на пити и за събиране на мед. Работните пчели, които са без майка и налитат в отводката на старото място, сами си отглеждат майка от оставените им пресни яйца. Такива отводки са изключително продуктивни. При хубаво време и добра паша след 10—14 дни им се поставя магазин с восъчни основи за градеж. Поради усилената работа пчелите загубват роевото си настроение, даже когато са заложили маточници. Счита се за голяма грешка да се дават на отводките изградени плодникови и магазинни пити. Продуктивността на така образуваните отводки е учудваща и много често до края на сезона те заемат първо място в пчелина.
Ако не се налага да се увеличи броят на семействата, в края на сезона пчеларите отново събират отводките с първоначалните основни семейства, без да отстраняват старата майка. В такъв случай още през лятото при образуване на отводките всяка отводка и основно семейство работят в отделни корпуси, поставени един върху друг и с противоположно насочени входове. Чрез създаване на отводки стопанството винаги разполага с млади майки и силни, високопродуктивни семейства, към които при нужда се присъединяват семейства със стари майки.
Пчелите се подхранват със захарен сироп в различни по форма и големина хранилки. За подбудителното подхранване се употребяват и медово-захарни питки, суха захар или захарна каша. Тези начини изискват много време и труд и оскъпяват производството, затова в пчелина на Е. Шееле се използва специален хранителен магазин. Той се зарежда еднократно за есенно подбудително подхранване и за зимно запасяване. След като привърши пашата, медът от питите без пило се изважда, рамките се подреждат отново в плодника и веднага се поставя отгоре хранителният магазин. Той може да се зареди с храна дни, а даже и седмица преди това. По този начин пчелите винаги имат на разположение храна, която подбужда семействата към отглеждане на пило.
Хранителният магазин има размери на обикновения магазин, но е двойно по-нисък и с дъно от телена мрежа с дупчици 0,8 милиметра. Той събира 12,5 кг захарна каша. Има също отделение с ламаринена хранилка, снабдена със сферичен вентил за течно подхранване. Тази хранилка събира 4 л захарен сироп. При липса на късна паша семействата се подхранват със захарна каша. Когато семействата използват добра късна есенна паша и след изваждането на меда не остава много време за есенно подбудително подхранване, в ламаринените хранилки се налива захарен сироп за зимно запасяване.
Захарната каша се покрива с пластмасово фолио, така че захарта не може да поеме влагата, която се образува в пчелното гнездо. Хранителните магазини се отнемат едва при настъпване на зимата. Кашата се приготвя от 50 кг захар и 12,5 кг ароматизиран и обогатен захарен сироп с различни подкваски. Пчелният мед не се употребява, защото той е най – често е манов и неподходящ за зимна храна. Рано през пролетта при нужда се подхранва със захаросан мед или кръмно тесто, които се поставят в кошерите пред входовете.
Поради това че не се контролира възрастта на майките, необходимо е всяка година семействата да се изравняват по сила. За целта през пролетта и есента семействата се преглеждат, без да се отварят всички кошери. Преглеждат се само тези, върху кошерите на които е поставена бележка, че
пчеларите са забелязали в тях нещо нередно и семейството не отговаря на нормалните изисквания. Такива бележки могат да бъдат „недостатъчно пчели“, „стара майка“ и други подобни впечатления, които пчеларят е получил през време на работата при сравняване на семействата. След като получи по този начин определено мнение за състоянието на всяко от поверените му семейства, пчеларят съединява тези от тях, които взаимно се допълват.
При промишленото пчеларство голямо значение имат профилактиката и борбата със заразните болести. Подпомага се биологичната съпротивителна сила на пчелите. Свободните пити се обгазяват с 60% оцетна киселина (2 мл на 1 л обем), за да се унищожи причинителят на нозематозата. Само в изключителни случаи и при голяма опасност от епизоотии се употребяват медикаменти. При поява на американски гнилец се действува много бързо. Болните семейства се умъртвяват, пчелите и питите се изгарят, кошерите се дезинфекцират, а здравите семейства, които са били в контакт с болните, се третират със сулфатиацол.
В стопанството е въведена съвременна техника за облекчаване и
намаляване на труда и за снижаване себестойността на продукцията. Въведени са хидравличен товарен кран за едновременно товарене и разтоварване на 4—5 магазина и специална количка, с която един човек може да транспортира без затруднение едно пчелно семейство на значително разстояние. Устройството на кошерите и пособията е така механизирано, че всяко семейство може да бъде подготвено за транспорт в продължение на десетина секунди. Всички части на кошерите са свързани с автоматични ключалки.
Стопанството на Е. Шееле разполага със собствен автомобилен
парк с превозен капацитет 112 кошера дневно до 500 км в радиус. Благодарение на изключително бързото предвижване на семействата от едно място на друго, тази транспортна инвестиция се рентира само в продължение на няколко медоносни години. Във всяка горска местност, където могат да бъдат настанени пчелите, се поставят по два кошера и чрез редовен контрол на теглото им се открива началото на най-изобилната горска паша и семействата веднага се откарват в този район. От момента на появата на пчелната паша до превозването на кошерите не се губи повече от половин ден.
Пчелите се отстраняват от питите с мед с моторно духало, което продухва пчелите от магазинните междурамия, и чрез покриване на магазините с плат, напоен с кисел пропионов анхидрид или с бадемово масло, чиято миризма прогонва пчелите в плодника. С духалото се работи с успех, само когато килийните с мед са запечатани.
Медът се разпечатва предимно със нагреваем нож, но се употребява и моторна машинка за отпечатване. Около 90% от меда се продава чрез пощенски пратки направо на консуматорите. Годишно се снабдяват с мед към, 500 клиенти. Освен мед стопанството продава цветен прашец, млечице и вино от мед. Чистата реализация от продажбата на един килограм мед е 7,60 германски марки.