Според Ремболд диференциацията на личинки се причинява от определена съставка, която се съдържа в млечицето за храна на майчините личинки, но не и в работническото пчелно млечице.
Той съобщава, че е успял да изолира това вещество, което е с ниска относителна молекулна маса, силно хигроскопично и диализируемо. От диализиращата фракция на пчелното млечице то се извлича чрез екстракция с алкохол.
„Определящото“ вещество е пречистено, но недостатъчно, за да може да се определи химичната му структура. При храненето на млади личинки с пчелно млечице, от което е отстранено определящото вещество, се получават само пчели, а при добавяне на тази субстанция — майки, промеждутъчни форми и пчели. Тази теория се гради на предположението, че пчелите-кърмачки поставят пчелно млечице със съдържащото се в него определящо вещество само в маточниците, а в работническите килийки отделят млечице, несъдържащо веществото.
Пчелите-кърмачки следователно имат различни функции — една част от тях хранят само майчините личинки, а друга — личинките, от които се развиват пчели-работнички.През началния период на развитието на личинките количеството на хормоните е малко. Според хипотезата на Ремболд ролята на определящото вещество е да допълва хормоните през този период. През по-късния стадий количеството на хормоните се увеличава, което води към нормализиране на обменните процеси, но диференциацията на личинките е вече завършена и по-нататъшното им развитие — предопределено.
Предмет на някои проучвания е изясняването ролята на ювеннлния хормон в диференциацията на двете женски форми в пчелното семейство. Получени са противоречиви резултати, потвърждаващи или отричащи значението на хормона в това отношение.
Пантотеновата киселина и птеридиновите производни не влияят върху развитието на личинките, но е възможно да участвуват в биосинтезата на определящото вещество. Схващанията на Ремболд се оспорват от някои автори, конто смятат, че не съществува определящо вещество, а диференциацията е комплексен и сложен процес.
Биохимичните изследвания са показали, че има различия в обмяната на веществата при пчелните и майчините личинки. Личинките, от които се развиват майки, имат по-интензивна обмяна, свързана с изразходване па повече кислород. Освен това са установени качествени различия в обмяната на въглехидратите, липидите и белтъците при двата вида личинки.
Независимо от многобройните изследвания все още не са разкрити напълно механизмът и причината за диференцираното развитие на младите личинки в пчели или майки. Въпреки това има единство в схващанията на повечето автори в едно отношение, а именно, че определящият фактор или определящите фактори, съдържащи се в пчелното млечице, влияят в последна сметка върху развитието и функционирането на ендокринните жлези, отделящи различно количество хормони, които от своя страна влияят върху обмяната на веществата и върху морфо- генезата.
Пчелното млечице се отделя от нелетящите пчели на възрастот 5 до 15 дни. Сега се смята, че има два вида млечице. Единият вид се отделя от хипофарингеалните жлези и се използува за хранене на личинките, от които се получават пчели-работнички (т. нар. работническо пчелно млечице). Вторият вид (маточното пчелно млечице) е смес от секретите на хипофарингеалните и мандибуларните жлези и се използува за хранене на личинките, развиващи се в майки. Хипофарингеалните жлези отделят белтъчните компоненти на млечицето, а мандибуларните — липидите, пантотеновата киселина, биоптерина, неоптерина и вероятно „определящото“ вещество. Досега не е доказано участие на други жлези при отделянето на млечицето.
Освен за храна на личинките пчелното млечице се използува като храна от майката през време на усиленото яйцеснасяне.