Тази публикация е част от Списание "Пчеларство" от декември, 1974 г.



Профилактика и борба с болестите по пчелите в Полша

д-р Кънчо Кънчев
ВИЗПБ в София

 
Въпреки сравнително хладния и влажен климат пчеларството в Полша е добре развито. Издадени са много разпоредби както за развитието и подобряването на този отрасъл, така и за опазването на пчелите от болести и неприятели. Такъв документ е Инструкцията на Министерството на селското стопанство от 1966 г. за борба с някои опасни болести по пчелите. За да се разберат правилно смисълът и съдържанието на този документ е необходимо да се знаят някои специфични икономически и климатично- географски особености на страната.

Продължителната зима, дъждовната пролет и есен и сравнително хладното лято благоприятствуват развитието на болестите по пчелите и пилото. Тъй като пчеларството е преди всичко в частния сектор, борбата с болестите се затруднява и изисква постоянен и прецизен контрол от държавната ветеринарна служба. Заедно с малките пчелини (от 3 до 20 семейства) съществуват и пчелини със 100—200 кошера за производство на пчелни продукти и майки от високопродуктивни линии от местна, казказка и краинска порода.

Опасни за полското пчеларство са нозематозата, американският и европейският гнилец. В някои области е разпространена и акарозата, но в резултат на ветеринарно-санитарен контрол тя се ограничава. Американският гнилец е значително по-широко разпространен, въпреки че условията са по-благоприятни за развитието на европейския. Поради това специалистите смятат, че не е изгодно да се унищожават заболелите семейства от американски гнилец, тъй като заразата остава в други семейства, в които не са проявени признаците на заболяването. 

Смята се, че в пчелини, където питите често се разместват от едно семейство в друго, са необходими други начини на борба. След 12 до 24-часово гладуване пчелите от заболелите семейства се прехвърлят в дезинфекциран кошер с неизградени восъчни пити и се лекуват с полисулфамид (5 пъти през ден).
Инструкцията допуска и унищожаване на болни от американски гнилец семейства, ако са много отслабнали или се отнася за първи и единичен случай в пчелина. Останалите семейства се третират профилактично също с полисулфамид. Пчелинът се поставя под карантина за срок от 4 до 6 седмици, която се вдига, ако няма друг нов случай на заболяване. Този срок е валиден и при заболяване от европейски гнилец.

Късите карантинни срокове са наложени поради невъзможността да се държат кошерите цяла година на едно място. Климатичните условия в Полша налагат те да се местят постоянно от един район в друг, за да се използва максимално медоносната растителност. В противен случай поддържането на пчелина е свързано с много материални загуби и увеличаване на заболяванията от европейски гнилец, тъй като това зависи от условията на гледане и хранене на пчелите. Медът, получен от болни от гнилец семейства, може да се използва за консумация, но не и за подхранване на пчелите.

При наличието на акароза всички явно болни и клинически здрави семейства се лекуват с препарата фолбекс, а пчелинът се смята за оздравен, ако на следващата година лабораторното изследване на пробите е отрицателно за акароза.

За борба с нозематозата също се предприема медикаментозно лекуване с фуманилин или фумидил-Б, като същевременно се вземат мерки за подобряване на белтъчното хранене. При тази болест не се налагат карантинни ограничения, тъй като тя е изключително широко разпространена и прилагането им е практически невъзможно.

В Полша още не е утвърдена система за ежегодни профилактични прегледи на всички семейства. Такава проверка се прави само в пчелините, в които се отглеждат майки и се получава млечице. Тя се извършва изключително от специалисти по патология на пчелите, което е гаранция за нейната ефективност. Такъв контрол се прави и в пчелини, в които вече са установени гнилец или акароза. В тези случаи се преглеждат всички кошери в района на огнището. Профилактични прегледи се правят и при съмнение, че в определен район има заболяване от гнилец. Липсата на проверителски апарат за ежегодни, цялостни профилактични прегледи затруднява борбата със заразните болести, тъй като в повечето случаи откриването на болните семейства е предоставено на пчеларите.

Научноизследователската работа и организационната дейност по пчелна патология се ръководи и организира от отдела по болести на полезните насекоми в гр. Сваженц близо до Поаная. Той е снабден с всичко необходимо за научноизследователска и практическа дейност. Работи се по въпросите на профилактиката на гнилцовите заболявания, подобряват се методите на лекуване и се създават нови начини, разработват се схеми за оздравяване на различните райони, създават се нави методи за диагностика, проучва се разпространението на по-важните болести и др.



​Практическата дейност на отдела се изразява в лекционни и други просветни мероприятия, конкретна помощ в заразените пчелини и оздравяване на цели райони от гнилцови заболявания. Отделът разполага с две коли, едната от които е обзаведена като подвижна лаборатория с всички необходими уреди за бактериологична диагноза в самия пчелин. Сътрудниците имат възможност да провеждат опити и наблюдения в пчелините и да оздравяват семействата в цели райони. Отделът сам изследва района за болести и под негов пряк контрол се извършват всички оздравителни мероприятия. Опитът на полските специалисти от отдела по болести на полезните насекоми в това отношение е блестящ пример за тясно свързване на научноизследователската работа с практическото решаване на редица проблеми за опазване на пчелите от болести и ликвидиране на заразните огнища.

Отделът развива и полезна дейност за изучаване историята на пчеларството в Полша. В сградата и в парка е уреден музей на полското пчеларство. Експонатите показват не само историята на полското пчеларство, но демонстрират неговото развитие, значение и перспектива.
Макар и не съвсем съвършен и приемлив за условията на нашата страна, опитът на полските специалисти по патология на пчелите може да се използва и у нас след по-внимателно проучване.