Пчелните майки се сменят по различни причини. Най-често тази смяна се налага поради остаряване и влошаване на качеството им.
Основното предназначение на майката е да снася яйца. Колкото повече яйца снася дадена майка, толкова по-силно семейство поддържа и толкова по-бързо се изтощава и остарява. Това налага своевременно да се подменят износените и остаряващи пчелни майки. В противен случай семействата силно отслабват и от тях не може да се получи очакваната продукция.
При сменянето на майката трябва да се има предвид, че тя е съставна част на пчелното семейство и е биологично свързана с него. Ето защо смяната трябва да се извършва внимателно и след съответна подготовка. Успешното сменяне на старата с млада оплодена майка може да се извърши само при благоприятни външни условия, съответна подготовка на семейството и добра подготовка на извършващия тази смяна. Пчелните семейства приемат много по-лесно предаваните им майки при хубаво топло време, добър летеж на пчелите и приток на нектар в кошерите. При липса на нектароотделяне и летеж старите пчели се намират в семейството и предаването на майка е трудно и рисковано. Ако се налага предаването на майка в такова време, два последователни дни преди това семейството се подхранва обилно със захарен сироп. Подхранването продължава няколко дни и след предаването на майката.
Майки могат да се предават само при условие че семействата, на които ще се предават, са осиротели, т. е, без майки, и не са заложили маточници. Това значи, че 1-3 h преди даването на нова майка старата майка на семейството трябва да се махне от кошера. Ако се закъснее много с предаването на новата майка, осиротеното семейство ще заложи маточници върху яйца или млади личинки, останали в гнездото от взетата майка. При такова положение семейството не приема майка, давана му отвън, и при опит за предаването винаги я убива. В случай че семейството е заложило маточници или си е отгледало майка, те трябва да се унищожат и след 2-3 h да му се предаде оплодена качествена майка.
Важно условие за доброто приемане на предаваните пчелни майки е да се работи с чисти клетки и инструменти и с добре измити ръце, за да не се предаде на новите майки неприятна миризма, поради, което те могат да бъдат убити. Прекаленото подпушване и тревожене на пчелите при предаването на майка също е нежелателно.
Предаването на майките може да се извърши по два начина - пряко и косвено. При прякото предаване не се използват клетки за временно изолиране на майките, а направо. Този начин е за предпочитане, но крие в себе си по-голям риск, защото при допускане на грешки пчелите нападат и убиват майката, тъй като тя не е защитена. В пчеларската практика се използват няколко начина за пряко предаване на пчелни майки. По-важни от тях са следните: предаване с пчели и пило, пускане през входа на кошера, поставяне на мястото на старата майка и др.
Предаването на майката с пило и пчели се извършва, когато тя е отгледана в нуклеус на цели плодникови пити и по тях има разновъзрастно пило от същата майка. Основното семейство осиротява и временно се изваждат от него всички пити с пило (без пчелите), като се поставя в друго силно семейство. Останалите в гнездото пити се разделят така, че в средата да остане място за поставяне на питите с пчелите и майката на нуклеуса. Това трябва да стане 2-3 h след осиротяването. При това положение майката остава между собствените пчели и продължава да снася яйца на собствените пити. За временно уеднаквяване на миризмата на двете семейства на дъното на кошера се поставя парцалче, напоено с ментово масло. Пчелите на осиротялото семейство приемат майката и нейните пчели, понеже преди това са били доведени до състояние на пълно осиротяване (липса на майка и пило). Няколко дни след това семейството не се преглежда и безпокои. След това питите с пилото се връщат обратно на семейството (без пчелите по тях).
При усилено нектароотделяне и принос на нектар в кошерите, когато има добър летеж на пчелите, нова майка може да се предава веднага след отнемането на старата. Тази смяна се извършва обикновено около обедните часове. Взема се старата майка и веднага на нейното място се пуска новата и кошерът се затваря без каквито и да било други мерки. След няколко дни се проверява дали майката е приета.
Друг начин при същите външни условия е пускането на майката през входа на кошера. За целта веднага след осиротяването на семейството новата майка внимателно се намазва с мед (без да се докосва коремчето й с ръце) и се пуска във входа на кошера. След нея се пускат 5-6 струи дим от пушалката и входът се стеснява. Докато пчелите проветрят кошера и докато почистят майката от намиращия -се по нея мед, те свикват с нея и я приемат. Подобен на този начин е чрез напръскването на майката и пчелите със захарен сироп. В случая майката се поставя на някоя от питите, след което с пулверизатор се напръсква, като се внимава да не се напръска откритото пило. Кошерът се затваря и през следващите 2-3 дни не се преглежда.
С оглед да се запази майката от евентуални повреди при намазването с мед или при пръскането със захарен сироп може да се използва друг начин. При него семейството временно се дезорганизира чрез силно подпушване. След осиротяване на семейството то силно се подхранва и се вкарват в кошера 5-6 струи дим от добре разгоряла се пушалка. Пчелите, обезпокоени от дима, започват силно да шумят. Тогава се пуска новата майка във входа на кошера, след нея допълнително се (Вкарват вътре още една-две струи дим и входът се затваря плътно за 10-15 min. След това той се отваря на 3-4 cm и се оставя така. При такъв намален вход минава доста време, докато кошерът се проветри напълно, през което време новата майка бива приета. На другата сутрин входът се разширява до нормалното му положение и след няколко дни се прави преглед на семейството.
Вторият основен начин за предаване на майки е с клетка. Клетката за предаване на майка й осигурява защита от пчелите на семейство, в което се предава. Тази временна защита е необходима, докато пчелите свикнат с новата майка. По форма и големина клетките биват най-различни. Пригодени са така, че след вкарването на майката отворите им се затварят. Клетките се прикрепват между горните летвички на рамките или направо върху плоскостта на питата.
След подготовката на семейството за предаване на майка тя се поставя в клетка, като отворът се затваря плътно и клетката се закрепва в средата на гнездото в горния му край. На следващия ден кошерът се отваря, без да се подпушват пчелите, отворът на клетката се освобождава и се запълва плътно с кърмова маса, така че пчелите сами да освободят майката след няколко часа. Два-три дни след това клетката се изважда и се проверява за яйца по средните пити. Ако има снесени яйца, това показва, че майката е приета и не е необходимо да я търсим.
Сравнително най-сигурен начин за предаване на майка е с голяма четвъртита или кръгла клетка (калпаче), която временно изолира майката на площ от около 400 килийки. В тях майката продължава да снася яйца, вследствие на което и приемането й е почти винаги сигурно. Предаването на майка с тази клетка се извършва по следния начин: Отворът на клетката се затваря плътно с твърда запушалка и от нуклеуса се изважда питата, на която се намира майката. Изчаква се тя да се придвижи върху площ с празни килийки и се захлупва с клетката заедно с намиращите се около нея пчели, като клетката се притиска, за да се забият краищата й в питата. Добре е малки количества мед да останат под клетката. Пчелите по питата се смитат в нуклеуса, а питата заедно с изолираната под клетката майка се поставя в средата на гнездото на предварително подготвеното семейство. На следващия ден отворът се открива и веднага върху него се поставя малко кърмова маса. Няколко дни след това клетката се изважда, без да се безпокои семейството.
Ако искаме да предадем целия нуклеус, постъпваме по следния начин: След като затворим майката под клетката, вместо една пита пренасяме в основното семейство всичките пити заедно с пчелите в. предварително подготвено място в средата на гнездото. За да не се бият пчелите, дъното и стените на кошера се натриват с червен лук или кошерът се подпушва с 5-6 струи дим и входът се намалява. Майката се освобождава по описания преди това начин.
В случай че младите майки се купуват или се донасят от други места, може да се предават с транспортните клетки. Тези клетки се зареждат с храна и се заселват с пчели по общоприетия начин. Когато заредената транспортна клетка пристигне на местоназначението, част от мрежата (над отделението без храна) се загъва, а освободеното място веднага се покрива със съответно парче ханеманова решетка, върху чийто отвор се поставя пласт от кърмова маса с дебелина до 1 cm. Страничният отвор на клетката се освобождава и се запълва също с кърмова маса, докато се покаже от вътрешната му страна. Така приготвената клетка се поставя хоризонтално с ханемановата решетка нагоре под горните летвички на две съседни пити в средата на гнездото на предварително подготвеното за предаване на майка семейство. Пчелите вземат кърмовата маса и през отворите на решетката навлизат в клетката, като след това освобождават и страничния отпор, през който майката излиза навън. След няколко дни се прави проверка на семейството и клетката се прибира.
Друг сигурен начин за предаване на майки, който се използва понякога при предаване на елитни майки, е чрез временна отводка. За целта до основното семейство се прави временна отводка на 3-4 пити. На следващия ден в отводката остават само млади нелетящи пчели без пило и без майка. Те много лесно приемат даваната им отвън майка. След предаването на майката в отводката се изчаква една седмица, за да започне да се отглежда пило, и след това да се подготвя основното семейство за предаване на нова майка по общоприетия начин. След това към него се предава временната отводка, като майката й временно се изолира в клетка, въпреки че отводката е от същото семейство.
Когато при проверките за приемане на майки се окаже, че те не са приети, трябва да се установят причините за това. След отстраняване на тези причини отново се предават майки по един от посочените начини.
Предаването на майка търтовка в семейството изисква предварителната му подготовка с оглед на сигурното й приемане. При семейството с майка търтовка след нейното унищожаване се извеждат всички пити с търтеево пило и яйца от кошера. Запечатаното пило се унищожава чрез прерязване на килийките под запечатките с остър нож. По такъв начин се унищожават намиращите се в тях личинки и какавиди. Откритото пило и яйцата се напръскват обилно със студена вода. Обработените пити се дават за почистване в края па гнездата (по 1-2) на други редовни семейства. Няколко часа след това се предава оплодена майка по някои от описаните начини.
Когато в семейството има пчели търтовки, те също трябва да се отстранят предварително. Ако това не се направи, предаваната майка няма да бъде приета, а ще бъде унищожена от тях след освобождаването и от клетката за предаване. Понеже пчелите търтовки външно по нищо не се отличават от останалите пчели работнички, тяхното унищожаване е по-трудно. Има описани различни начини за извършване на това. Един сравнително лесен и сигурен начин е чрез изтръскване на пчелите. Сутрин или късно след обяд всички пити заедно с пчелите по тях се отнасят на 100-200 m настрани от пчелина, като се внимава в кошера да не останат никакви пчели. Пчелите от всяка пита се тръсват на земята на отделни места. В кошера се поставят пита с разновъзрастно пило, оплодена майка в клетка, няколко пити с храна и част от пити без пило, освободени от пчелите. Питите с яйца и пило се обработват по гореописания начин и се дават за почистване на други семейства. Тъй като пчелите са стари и летящи, те се връщат в кошера при новата майка и редовното пило. На мястото на изтръскването остават пчели търтовки, които не летят, и по малко от старите пчели. Тези групички пчели се унищожават. На следващия ден майката се освобождава от клетката чрез замазване на отвора ic мед и восъчни отпечатки, взети от пита в гнездото. След 2-3 дни клетката се изважда, като се проверява има ли снесени яйца на същата или на съседните пити.