Тази публикация е част от Списание "Пчеларство" от януари, 1983 г.
Повод за равносметка
Андрей Андреев
директор на ПП в Бургас
Пчеларското предприятие в Бургас е създадено на 2. X. 1972 г. През първата производствена година то е притежавало 4012 пчелни семейства, дадени от АПК или закупени от частници-пчелари. Произвело е 60 тона мед и 1600 кг восък. Общата продукция възлизала на 160 000 лева. След създаването на предприятието, с всяка изминала година, благодарение на упорития труд на колектива, състоянието му непрекъснато се подобрява. Десет годишният юбилей на предприятието е повод за равносметка.
Какво показват получените през последните години резултати? Предприятието вече притежава1 10 200 пчелни семейства, като увеличението е 2,5 пъти. Произвежда 200 т мед или 3,5 пъти повече от преди и 5600 кг восък, 1600 кг прашец (най-много в страната от едно пчелно семейство) и около 220 кг пчелно млечице. Получаването по 500— 600 г восък от пчелно семейство вече не е проблем за предприятието. От губещо то през последните няколко години приключва с печалба.
Получените резултати се дължат преди всичко на доброто ръководство, с прякото участие на пчеларите, като всеки от тях задължително по решение на стопанския съвет заработва безплатно от 20 до 25 дни в строителството. Така се подобри материалната база. Бяха построени складове за съхраняване на пчелните продукти, дърводелска работилница, която в момента изработва дъна и покриви за дадан-блатови и многокорпусни кошери, прашецоуловители, рамки и др. инвентар, необходим, за пчеларите и за обзавеждане. Създадохме добри условия за ремонтирането и поддържането на наличния автотранспорт.
Пчелините са оградени и залесени. Във всеки от тях построихме битова сграда и навес за съхраняване на пчеларския инвентар, с цел по-продължителното му използване. От 50-те пчелина водоснабдихме 41 и електрифицирахме 11. Поставили сме си като неотложна задача водоснабдяването и на останалите, както и електрифицирането на онези, за които има възможност.
Заздрави се технологичната дисциплина. По-добре се зазимяват пчелните семейства, като мановият мед задължително се центрофугира.
Към края на август приключваме с получаването на пчелните продукти. Всяка година изграждаме по 33—34 хил. нови пити, с оглед подмяната на 25% от негодните и старите пити. Поставянето на строителна рамка стана задължително мероприятие, допринасящо за по- ефективна борба срещу вароатоза- та и за преизпълнение на плана за восъка. Големи грижи се полагат за пролетното развитие на пчелните семейства, за да може до главната паша да са в такова състояние, че да я използват най-пълноценно. Подхранването за развитие се извършва съобразно силата на пчелното семейство и началото на главната паша. То е различно за отделните райони. Намираме, че за това не бива да има шаблон и да се дават централни указания.
Разшири се много опрашването на ентомофилните растения в окръга. Изнасяните пчелни семейства за опрашване от 1500 през 1977 г. достигнаха 8000 през 1982 г. Тази дейност ще бъде разширена, за да използваме още по-добре основната роля на пчелите като главни оп- рашители на селскостопанските култури. Много беше направено и за най-ефективното използване на пчелната паша чрез подвижното пчеларство. През последните години изнасяме семействата на лавандула, кориандър, резене, слънчоглед и др. При засушливите условия на окръга, подвижното пчеларство се явява като основно мероприятие за изпълнението на плана.
Положителна роля за повишаване на средната продуктивност от пчелно семейство и за икономия на материални разходи и опазване на имуществото има вътрешносто- панската сметка, въведена при всички пчелини. Крайното възнаграждение на пчеларите се формира в зависимост от изпълнението на техния личен план. С него са свързани и останалите членове на колектива. За снижаване на материалните разходи е прието да се дава част от направената икономия като възнаграждение, а за направен преразход съответно се намалява възнаграждението.
Големи усилия бяха положени за подобряване на квалификацията на пчеларите. Със средно образование са 12 и с трудов стаж над 5 години — 45. Подмладеният състав и производствениците с дългогодишен трудов стаж са най-сигурната гаранция за по-бързото усвояване на технологичните процеси и за получаването на трайни, добри резултати. Значителен дял за укрепването на предприятието имат първенците. Те са много, но ще изтъкнем най-добрите в отделните производства. Най-много мед редица години произвеждат: Коста Курдалиев, Христе Карамфилов, Стоян Михалев и Делю Кючуков от I бригада; Тодор Тодоров, Желю Кулев, Георги Гочев, Петко Чанев и Иван Панков от II; Иван Костадинов, Ламбо Панев, Стоян Ганчев, Георги Колев, Доню Атанасов; Димитър Митрев, Иван Кондов, Манол Стоянов, Костадин Диков, Илия Мазнев, Георги Пасков от IV. Над 700 г восък от семейство редовно получават пчеларите: Николай Алексиевич, Желю Кулев, Тодор Тодоров, Георги Гочев, Манол Стоянов и др. Над 300 г прашец получават: Димо Панайотов, Груди Колев, Желю Кулев, Георги Гочев, Коста Курдалиев, Костадин Еленков и други. Редица години на първо място се нарежда II бригада с ръководител Колю Александров.
Опитът на пър!венците чрез листовки и обмяна на опит става достояние на всички пчелари в предприятието и техният брой непрекъснато расте.
Наред с постиженията през изминалия период пред ръководството и производствениците стоят за: решаване и редица важни проблеми, като: изграждането на централна кухня за подготовка и разнасяне на захарен сироп по пчелините; механизирането на товарно-разтоварните работи при пренасяне на- кошерите и изнасянето на меда и др.; внедряването на по-съвременна техника за разпечатване и изваждане на меда.
Досегашните резултати и създадената материална база са гаранция, че колективът на пчеларското предприятие в Бургас ще изпълни поставените задачи за VIII петилетка.