Тази публикация е част от Списание "Пчеларство" от декември, 1974 г.



Полезна среща

По инициатива на пчеларското дружество „Липа“ и на ОПС в Стара Загора бе организирана среща за обмяна на опит между пчеларите от Стара Загора, Чирпан и Казанлък. Пчеларите се събраха в хижа „Каваклийка“, разположена в дебрите на Средна гора сред високопланински поляни между селата Горно Ново село и Средногорово.

Срещата беше открита от председателя на Старозагорското пчеларско дружество Дженю Дженев. Интересна беседа изнесе Илия Генчев, председател на ОПС. Той запозна присъствуващите с ролята на търтейте в пчелното семейство и с най-ефикасните начини за борба с тях. Унищожаването и изрязването на запечатаното търтеево пило и излавянето на излюпените търтеи не дават много добри резултати, защото разходът на мед и труд от пчелите за отглеждането им вече са направени или продължават при вторично зареждане на търтеевите килийни.

Лекторът препоръчва да се поддържат пчелните семейства с млади майки и с пити само с работнически килийки, които се изграждат с помощта на строителна рамка. Ил. Генчев подробно разясни как да се поддържа гнездото само с правилно изградени пити, без търтеев строеж.

Една от бъдещите насоки за борба с търтеите е да се отглеждат пчелни майки, които снасят само оплодени яйца. За такива майки съобщава още през 1927 г. А. С. Михайлов, а през 1955 г. В. К. Горбачов и др. В търтеевите килийки майките снасят оплодени яйца и пчелите ги запечатват. Това качество на майките се предава по наследство.

Накрая бе изяснена необходимостта да се отглеждат племенни търтеи в елитни семейства за оплождане на племенните майки.

Стоил Петров, който отговаря за пчеларството в АПК в Чирпан, говори за организацията на работата в пчелините.

Пчеларите губят много време и труд за пробиване на дупки, за опъване на тел, за прикрепването на восъчните основи и др. Използват се топли и студени шпорчета, но често восъчните основи не се прикрепват здраво за тела, изплъзват се и се деформират и се получават лошо изградени пити. Много пчелари отдавна поставят въпроса да се произвеждат и продават готови армирани восъчни основи. Но този въпрос още не е решен.

Пчеларят инж. Никола Нейков от Чирпан демонстрира нов начин за изготвяне на армирани с тел пити. Восъчните основи се поставят на специална установка с приспособление за вертикално опъване на 7 реда тел, който с помощта на слаб ток се впоява в средата на восъчните основи. Телът се изрязва на 1,5 см и чрез специална щампа се запоява, в тясна ламаринена рамчица. Тя огражда цялата восъчна основа, както при пластмасовите ханеманови решетки. Така приготвената основа се слага в рамката, на която с фреза са направени каналчета, дълбоки 2—3 мм, за готовата восъчна основа. 
Според Н. Нейков при занаятчийски начин на работа една армирана пита ще струва 18 стотинки повече от сегашната цена на восъчната основа и на рамката.

Показани бяха готови армирани восъчни основи и рамки с каналчета за вместване на армираната основа, как се сглобяват и пити, пълни с мед, и центрофужени. Питите са изградени с правилни килийки за пчели-работнички.
След лекциите пчеларите посетиха пчелина на Петко Стоянов и Никола Долап- чиев от Чирпан.

Петко Каруцин
Стара Загора