За по-доброто използване на нектара по време на главната паша и за ефективното опрашване на селскостопанските култури пчелните семейства трябва да се преместят на ново място. Понякога това е необходимо, за да бъдат спасени от отравяния при обработването на селскостопанските култури с растителнозащитни препарати.
Подготвянето на пчелина за превозване трябва да започне през зимата, когато пчеларите разполагат с достатъчно свободно време: изрязват се вентилационни отвори върху покривните дъски или се подготвят мрежени рамки; осигуряват се разделители за рамките (ако липсват постоянни, използват се метални ленти или други средства за закрепване на отделните части на кошера); подготвят се поставки или контейнери за групово разполагане и транспортиране на кошерите и т.н.
Най-често кошерите се местят в зависимост от особеностите на медоносната растителност (начало и продължителност на цъфтежа). Своевременно се съставя конкретен план за разполагане и превозване на пчелните семейства, осигуряват се необходимите транспортни средства и временни работници за товарене и разтоварване на кошерите. При подвижното пчеларство е необходимо точно да се определи времето за преместване на кошерите. Най-добре е пчелните семейства да бъдат на новото място една седмица преди цъфтежа на основната медоносна растителност, за да използват нектароотделянето още от началото.
Ако пчелите се преместят на новото място в момента на пълен цъфтеж на медоносната растителност, те използват само около 50 % от отделения нектар, тъй като им са необходими няколко дни, за да се ориентират в новата местност. През това време голяма част от растителността прецъфтява. От друга страна, когато попаднат изведнъж при обилно нектароотделяне, пчелите се възбуждат силно, не успяват да опознаят новата обстановка и, увлечени в събирането на нектар, се губят. За преместването на пчелните семейства от един район в друг пчеларят трябва да има писмено разрешение и здравно свидетелство от участъковия ветеринарен лекар, че пчелите не са болни от заразни болести. Предварително се проучва и здравословното състояние на района, в който ще се местят кошерите.
Няколко дни преди транспортирането се подбира мястото за разполагане на кошерите. Взимат се под внимание медоносната растителност, наличието на питейна вода, разположението и състоянието на близките пчелини.
В радиус 3-4 km от пчелина не трябва да има болни пчелни семейства и районът не бива да е пренаселен с пчели. Мястото за настаняване на пчелите се почиства добре. Трябва да е отцедливо, да е защитено от ветрове и от силно слънчево греене. Необходимо е наблизо да има храсти и дървета, под чиято сянка да се разположат кошерите.
Много важно условие при подвижното пчеларство е осигуряването на вода на новото място, поради това, че след транспортирането пчелите се нуждаят от повече вода. Ако наблизо няма водни източници, трябва да се постави поилка още при преместването на пчелните семейства. В противен случай голяма част от летящите пчели още преди да са се ориентирали в новата местност, се отдалечават пчелина да търсят вода веднага след отварянето на входовете на кошерите и много често не се връщат.
На новото място кошерите се подреждат по възможност по същия начин, както са били на стария пчелин. Така се избягва налитането на пчели от един кошер в друг. Ако такова подреждане е невъзможно, те се разполагат на групи покрай дървета, храсти или други ориентири с входове, обърнати в различни посоки. Входовете не се отварят едновременно; тъй като има опасност от налитане на пчели от един кошер в друг. Отварят се само част от тях (през един), а след 20 - 30 минути и останалите. За да се преориентират пчелите и да запомнят добре новото място на жилището си, пред входовете на кошерите се поставят клони, сено или трева. Провирайки се между тях, пчелите свикват с новата обстановка.
Подготвянето на пчелните семейства и на техните гнезда за придвижване е задължителна дейност и се извършва 2-3 дни преди транспортирането. В противен случай може да се скъсат пити, да се смачкат пчели и пчелни майки и частично или пълно да бъдат задушени някои семейства. Особено внимание се обръща на пчелните семейства, в които има голямо количество пило и пчели. Подготовката за транспортиране включва преценяване на състоянието на кошерите, комплектуване на гнездото, укрепване на рамките и осигуряване на вентилация.
Състояние на кошерите. Не се транспортират стари, полуизгнили и разнебитени кошери. Те се подменят задължително със здрави. Пукнатините по кошерите се запълват с парцали или се замазват с глина. Дъната им се заковават отстрани, за да не се разместват при транспортирането.
Комплектуване на гнездото. От кошерите се изваждат тежките пълни с нектар или с мед пити (особено ако са ново изградени), а също и всички недоизградени пити, в които още не са отглеждани пчели. На освободеното място се поставят стари празни пити със светлокафяв цвят или рамки без восъчни основи. Отстраняват се преградните дъски, страничните и горните затоплящи възглавници. На слаби пчелни семейства, които не заемат целия плодник, се поставят всички плодникови рамки. По този начин се осигурява достатъчно въздух в гнездото. В кошерите трябва да остане най-малко 3 kg мед, тъй като транспортирането дразни пчелите и консумацията на храна се увеличава.
Укрепване на рамките. Рамките се подреждат така, че да се допират чрез разделителите една до друга, за да не се местят при превозването. Ако липсват разделители между тях, покрай предната и задната стена на кошера се поставят допълнителни дървени разделители с размери: дебелина 12 mm, широчина 15 mm, дължина 100 - 150 mm. Те се слагат между ушите на рамките и ги правят неподвижни. За да се закрепят дървените разделители, в горния им край се забива по един гвоздей, така че краищата му да лягат върху ушите на две съседни рамки (вляво и вдясно). В кошери, на които са поставени магазини и 1 ще се транспортират, магазинните пити се укрепват по същия начин (фиг. 33). Магазините и корпусите се закрепват чрез метални ленти или въжета или се приковават с летви.
Осигуряване на вентилация. Осигуряването на добра вентилация е абсолютно необходимо условие. Кошерът трябва да се затваря отгоре така, че да прониква достатъчно чист въздух до пчелите и пилото.
При по-новите кошери система Дадан - Блат в горните възглавници има специално приспособени мрежи. Възглавницата се слага направо над плодника, като затоплящите материали и дъсчиците под мрежата се отстраняват предварително. При стария модел кошери система Дадан - Блат на горната възглавница няма такива приспособления, затова се отстранява и отгоре кошерът се покрива с телена или найлонова мрежа, в краен случай със зебло или тензух. В краищата чрез дървени летвички мрежата се закрепва към стените на кошера. Много корпусните кошери са снабдени със специална дървена рамка (широчина на летвичката 30 - 40 mm), към която е прикрепена телена мрежа с големина на отворите не повече от 3 mm. Рамката се поставя отгоре върху плодника така, че между мрежата и горните летвички на плодниковите рамки да остане свободно пространство.
Върху гнездото (над плодника) се създава свободно пространство 15 - 20cm (магазин или корпус без пити). Върху това пространство се поставя вентилационната мрежа.
До момента на товаренето на кошерите затоплящите материали се поставят отгоре на съответните места, за да не стоят гнездата открити. В предната и задната част на покрива на кошера има изрязани специални отвори. През тях преминава чист въздух и е необходимо да бъдат замрежени.
Организация на работата непосредствено преди товаренето на кошерите. Пчелните семейства се превозват от едно място на друго вечер или рано сутрин. При студено и облачно време може да се преместват и през деня. Непосредствено преди товаренето при прекратен летеж на пчелите входовете на кошерите се затварят плътно.
Тънка дървена летвичка се приковава към предната стена на кошера. За същата цел може да се използват обърнати предпазители за мишки хартия, парцали и др. При някои системи кошери прелетната дъска е прикрепена към корпуса подвижно и може да се вдига нагоре, като по този начин затваря плътно входа. Не е за предпочитане входът да се запушва с метална мрежа, защото пчелите, стремейки се към светлината, се дразнят и се натрупват на отвора. Ако на прелетната дъска има пчели, те трябва да бъдат прибрани в кошера чрез няколко струи дим от пушалката или като се напръскат със студена вода. Димът от пушалката се пуска успоредно на входа, за да не влиза в кошера.
След като входовете се затворят, отстраняват се временно поставените върху покривните дъски затоплящи материали. За предпочитане,е силните пчелни семейства да пътуват без покрив.