Прилагането на подвижното пчеларство е съществено условие за промишленото отглеждане на пчелите. Основна (главна) паша за пчелите се осигурява от акацията, липата, ливадната растителност, лавандулата, горската малина, слънчогледа, люцерната и др. До тези растения пчелите трябва да се преместят своевременно (до началото на цъфтежа им). Промишленият пчелин трябва да бъде готов за превозване по всяко време, без значителни подготвителни работи. В зависимост от терена и от начина на разполагане на медоносните участъци в района на пчелина пчелните семейства се превозват неколкократно. В много случаи е възможно подвижно пчеларство до райони с рано цъфтяща растителност (върби, репко, овощни градини и др.). След това пчелинът се придвижва до основното медоносно растение (акация и др.). Подготовката на кошерите се свежда до сваляне на затоплящите материали (горните възглавници), осигуряване на вентилация и закрепване на подвижните части на кошера.
При изпълнението на промишлените технологии възниква остра необходимост от механизиране на товарно-разтоварните работи. В пчеларството се прилагат два основни начина: отглеждане на пчелни семейства в контейнери и на платформи.
Контейнерите позволяват по-ефективно използване на кран товарач и намаляват времето за товарене и разтоварване, тъй като наведнъж може да бъдат натоварени ,3 или 4 кошера. През пролетта и лятото кошерите са на контейнерите. Не е необходимо да се разтоварват от контейнерите (това са излишни разходи на труд).
Платформите освобождават пчеларя от тежката работа по товаренето и разтоварването на кошерите или на контейнерите. Кошерите са поставени на постоянно място (устойчиво закрепени) върху специално оборудвана платформа (прицели) и се превозват до пашата, без да се разтоварват от платформата. На платформата кошерите се поставят плътно в два успоредни реда по дължина с обърнати встрани входове. За по-рационално използуване на възможностите на платформата във вътрешното пространство между двата реда се нареждат още един или два реда. Кошерите от тези вътрешни редове се поставят на релси и така целият ред може да се изтегли назад извън габаритите на платформата.
Тъй като всички кошери (независимо от броя на редовете) са на един етаж, върху тях може да се поставят магазини или корпуси за рационално използване на пашата. Платформите може да се приспособят за подреждане на кошерите на два етажа. Важно е при оборудването на платформите да не се нарушават допустимите от КАТ габаритни размери. Броят на кошерите, поставени върху една платформа, зависи от нейните размери. Най-често се използват платформи с вместимост 30-60 пчелни кошера. Това съвпада с оптималния брой семейства, разположени на едно място, с оглед на рационалното използване на пашата.
Обикновено платформата се ориентира така, че входовете на кошерите да бъдат обърнати в посока изток запад. При преместването на новото място е от значение да се запази първоначалното ориентиране, тъй като при друго разположение се разстройва работата на семействата (дезориентират се летящите пчели). Това нарушава нормалния живот на семействата и създава на пчеларя допълнителна работа да изравнява силата на семействата, да проверява майките и да оправя осиротелите семейства.
Грижите за семействата, поставени на платформата, по нищо не се различават от грижите за семействата, разположени в пчелина. На кошерите при необходимост се поставят втори корпуси или магазини, а с настъпването на пашата се следи за запълването им с мед.