Един от основните проблеми, от които зависят продуктивността и развитието на пчеларството у нас, са разширяването и подобряването на медоносната база. Наред с поставянето на пчеларството у нас на промишлена основа трябва да се вземат съответни мерки за осигуряването на пчелите с непрекъсната и продължителна паша през целия активен сезон.
При съвременните нови форми на организация и въвеждането на нови технологии в пчеларството старата медоносна база (при естествени условия) в никакъв случай не може да изпълни цялостно своето предназначение. Това, разбира се, се отразява неблагоприятно и често поставя под съмнение резултатите, които очакваме да получим от новите начини на работа в областта на пчеларството. Ето защо проблемът за подобряване на медоносната база засега е на първо място във връзка с повишаване продуктивността на пчелните семейства.
Сегашната медоносна база е недостатъчна, а нейното състояние често има случаен характер, поради което не може да осигури достатъчно нектар на пчелните семейства. За постигане на високи успехи в областта на пчеларството е необходима богата, разнообразна и постоянна паша за пчелите. Такава паша може да се осигури само ако във всяко землище върху обработваемите и необработваемите площи на АПК и други стопанства намерят място такива растения, които имат освен фуражно или промишлено значение, но са и ценни медоносни растения. От друга страна, при създаването на нови и възобновяването на стари горски насаждения и полезащитни пояси, при озеленяването на населени и други места, при провеждането на противоерозионни мероприятия и пр. трябва да бъдат широко застъпени такива дървесни, храстови и тревни видове, които наред с другите имат и ценни медоносни качества.
Обилна и продължителна паша за пчелите може да се осигури в стопанствата, когато засяваните в полето медоносни култури не са изкуствен придатък, а необходимо звено в развитието на основните отрасли на селскостопанското производство - растениевъдството и животновъдството. Това може да се постигне чрез създаването на цветно-нектарен конвейер. Условия за това създаване има в редица райони на страната в земите на АПК, горски стопанства и др. чрез засяване на фуражни, маслодайни, етеричномаслени, технически и други култури. Наред с тях с успех може да се използват и някои специални медоносни растения.
Създаването на цветно-нектарен конвейер изисква провеждането на комплекс от организационни, стопански, агротехнически и пчеларски мероприятия. Това ще осигури правилното разпределение и разположение по площи на медоносните растения с оглед на непрекъснатия им цъфтеж през целия активен за пчелите сезон. При такова положение на пчелите се осигурява непрекъснато събиране на нектар, а те от своя страна качествено опрашват цветовете. Крайният резултат ще бъде получаване на достатъчно пчелни продукти - главно мед и восък - и значително увеличаване добива и подобряване качеството на семената и плодовете от медоносните растения.
Основно задължение за подобряване на медоносната база и за създаване на цветно-нектарен конвейер за различните райони на страната имат НАПС, МГГП, ОНС, АПК И всички пчелари и пчеларски организации. От това, доколко всички те ще съумеят да преценят реално нуждите на пчеларството и възможностите в това отношение, зависят резултатът от провеждането на необходимите мероприятия и разрешаването на този основен проблем за пчеларството.