Зимният покой и резултатите от зимуването имат много голямо значение в живота на пчелните семейства. От резултатите от зимуването в значителна степен зависи как ще се развият семействата, каква ще бъде продуктивността им през следващия активен период. Добре презимувалите семейства излизат от зимата силни, майките им започват по-рано и по-усилено да снасят яйца, в резултат на което семействата бързо нарастват. Такива семейства по-ефективно използват ранната паша и са в състояние да съберат големи количества мед. Вследствие на лоша подготовка за зимуване в страната загиват 10 - 12% от пчелните семейства. Още по-големи загуби нанася силното отслабване на презимувалите пчелни семейства. Естествено е, че от слаби семейства не може да се очаква бърз темп на пролетно развитие, нито висока продуктивност.
Подготвянето на пчелните семейства за зимата започва след главния есенен преглед. Изразява се в създаване на условия за отглеждане на повече пило, попълване на хранителните запаси на семействата и поправяне на установените при прегледа нередности. След приключването на последната главна паша в семейството отново се активизира инстинктът за отглеждане на пило. При благоприятни условия - топлина, наличие на нектар и особено на прашец - майката увеличава снасянето. Тази особеност в живота на пчелното семейство има голямо биологично значение и довежда до есенното увеличаване на пчелите. В резултат от активизираното отглеждане на пило се формира, групата на зимуващите пчели. Това са преди всичко пчелите, излюпени през август и септември, които не са участвали в главната паша, не са отглеждали голямо количество пило или не са изграждали восъчни пити и следователно не са изтощени от работа. Тези пчели не само успешно зимуват и имат по-продължителен живот (7-8 месеца), но и по-дълго време живеят и работят през пролетта. Есенното пило увеличава силата на семействата, но главното е, че се изменя качественият състав на пчелите. За увеличаване броя на младите пчели в семейството са необходими наличие на млада плодна високопродуктивна майка, осигуряване на оптимални условия за снасяне (свободни килийки и приток на нектар и прашец) и добро затопляне на гнездото. Особено значение има късната поддържаща паша. Притокът на нектар и прашец за семействата се осигурява, като пчелинът се премести близо до цъфтяща растителност - памук, слънчоглед втора култура и др. При липса на такава възможност се извършва подбудително подхранване със захарен разтвор (1 : 1) - всеки ден по 0,2 - 0,3kg, което трябва да приключи най-късно до средата на септември. В резултат от подхранването пчелите усилват храненето на майката. Това стимулира нейната дейност и тя започва да снася повече яйца. Когато няма Прашец, към разтвора се прибавят белтъчни заместители и стимулатори (CoCl, C0SO4), витамини, микроелементи, и др. На пчелите се осигурява чиста вода чрез поилки или в една от крайните пити. Това подпомага поддържането на необходимите оптимални условия в гнездото.
Пчелните семейства могат да бъдат подсилвани с пчели и с пило от други семейства или както се използват подлежащите на смяна двегодишни майки и помощни семейства. Важно е при използването на тези начини семействата да са здрави. На помощните семейства се дават готови почистени пити от основното семейство за яйце снасяне, след което се връщат за до отглеждане на пилото в основното семейства. След прекратяване на снасянето старите майки се бракуват, а техните семейства се присъединяват към основните. При нужда определен брой майки или помощни семейства може да бъдат зазимени за използване през пролетта.
За осигуряване на необходимото количество храна (15 -20kg) за зимата всяка оставена пита в зимното гнездо трябва да съдържа по 2 - 2,5kg, а крайните - по 3 - 3,5kg мед. Семействата, които нямат достатъчно количество мед, се запасяват с мед от други здрави семейства или се подхранват с по-концентриран захарен разтвор (1,5 : 1).
Разтворът се дава на големи порции през ден в хранилки или в предварително напълнени празни пити. Хранителните запаси на семейството трябва да се попълват по-рано, за да могат пчелите, които няма да дочакат зимата, да преработят разтвора в мед. Късното подхранване силно изтощава младите пчели и те масово измират през зимата. За да даде очакваните резултати, есенното подхранване трябва да приключи около месец (30 - 40 дни) преди последното облитане и формирането на зимното кълбо. Това е необходимо, за да се осигури възможност и последните снесени от майката яйца да бъдат отгледани (21 дни за развитие),
излюпените пчели да се облетят, да се освободят от екскрементите и да презимуват спокойно. За повечето райони на страната есенното подхранване трябва да приключи в средата на септември (второто десетдневие). Допустимо е не повече от 50% замяна на нектарния със захарен мед. Оставеният мед за зимата не трябва да бъде кристализирал, прокиснал или манов. Зимуването на пчелните семейства върху пити с манов мед, особено при по-продължителни зими, се отразява много лошо върху зимуващите пчели. Съдържащите се в мановия мед по-големи количества минерални вещества бързо препълват дебелото черво, предизвикват диария и пчелите масово измират. Питите с манов мед трябва да се извадят навреме от кошерите и да се подменят с пити с качествен мед от склада. Ако това е невъзможно, използват се пити с малко мед и чрез подхранване на семействата с центрофужен мед или със захарен разтвор се попълват необходимите запаси. Мановият мед може да се реализира на пазара или да се даде на пчелите през пролетта, когато е възможно да извършват очистителни облитания. Във всички случаи при есенните подхранвания съществува голяма опасност от кражба между пчелите и винаги трябва да се работи внимателно. През периода на подготовката на пчелните семейства за зимуване се използват данните от есенния преглед. Съобразно с бележките се изваждат излишните маломедни пити, гнездата постепенно се намаляват, кошерите се ремонтират, дезинфекцират се и се боядисват, подготвят се необходимите затоплящи материали. Сериозно внимание се обръща на своевременното извършване на лечебно-профилактичните мероприятия (борба срещу вароатозата, браупозата, нозематозата и др.).
Подготвянето на създадените през сезона нови семейства (отводки) се свежда до осигуряването им се 8 - 10kg хранителни запаси и до увеличаване на силата (чрез подхранване или чрез добавяне на пчели) поне на 5 - 6 междурамия пчели.