В различните райони на нашата страна в зависимост от медоносните растения, от периодите и продължителността на цъфтежа им главната паша настъпва през различно време и продължава обикновено 2 - 3 и по-рядко 4 седмици.
До началото на главната паша и на периода на пчелоопрашването на селскостопанските култури пчелните семейства трябва да са развити максимално, без да са изпаднали в роево състояние.
Това зависи преди всичко от наличието на високопродуктивна майка, от хранителните запаси, от броя и качеството на плодниковите пити за отглеждане на пило и за складиране на меда. При подготвянето на пчелните семейства за главната паша трябва да се създават условия за силно проявяване на инстинктите, стимулиращи събирането на нектар и прашец и за потискане до възможно най-голяма степен на тези, които не допринасят за това. В това се състои най-голямото умение при отглеждането на пчели независимо от технологията и от системите кошери, които се използват. Подготвянето на пчелните семейства за главната паша не трябва да се ограничава само преди главната паша, а всички дейности в пчелина през цялата година трябва да бъдат насочени към това, главната паша да
се посрещне със силни и работоспособни пчелни семейства. Ето защо подготвянето на пчелните семейства за главната паша трябва да започне още от есента на предходната година, тъй като само добре подготвените през есента и успешно презимувалите силни семейства са в състояние бързо да се развиват през пролетта и най-пълно да използват възможностите на първата главна паша за максимално натрупване на медови запаси. За своевременното подготвяне на пчелните семейства за главната паша е необходимо много точно да се познават времето, продължителността и силата на пашата, където са разположени пчелините, а така също кога и къде трябва да се превозят кошерите.
Основен принцип, на който трябва да се подчиняват всички дейности при подготовката за главната паша, е, че при нейното настъпване в пчелното семейство трябва да има максимално количество пчели, запечатано пило и най-малко пити с открито пило.
В райони, където главната паша настъпва рано (акациева паша), през пролетта времето за подготвяне на пчелните семейства не дава достатъчно възможност за развитието им. При такива условия особено голямо значение имат подготвянето на пчелните семейства през есента и наличието в пчелина на запасни плодни майки, които да бъдат използвани за ранно пролетно развитие на пчелните семейства за главната паша. За пълното използване на пашата при тези условия е наложително в пчелните семейства за кратко време да се отгледат много пчели.
През периода до настъпването на главната паша трябва да се използва най-рационално восъко отделителната способност на пчелите за строеж на нови пити. През времето на усилена паша на силните пчелни семейства може да се поставят едновременно 3-4 основи за изграждане. Във всеки пчелин трябва да има повече гнездови пити, отколкото се побират в кошерите, за да може да се използва максимално добре главната паша за образуване на нови пчелни семейства или при работа с втори корпус.
В подходящо време в гнездото се поставя т.нар. строителна рамка върху крайната пита с пило и стоящата до нея пита с прашец или с мед. Чрез изграждането на пити в строителните рамки освен че се получава повече восък, контролира се и се потиска роевият инстинкт при пчелите, води се борба срещу търтеите и акара, причинител на вароатозата.
Друг важен момент е поставянето на магазините. Преди да се поставят магазините, гнездата се преглеждат основно, за да се изясни състоянието на семействата преди главната паша.
Магазините се поставят на семейства, които имат 7-8 пити с пило и пчелите запълват 11-12 междурамия.
Във всеки магазин се поставят 10-11 рамки с изградени пити или 7-8 изградени пити и добавени към тях 3-4 восъчни основи за градеж.
За по-доброто използване на няколко главни паши и за постигане на най-ефективно опрашване на селскостопанските култури пчелните семейства трябва да се преместват няколко пъти, т.е. извършва се подвижно пчеларство.
Обикновено у нас след приключването на главната паша и центрофугирането на меда в гнездата остава недостатъчно количество, мед поради което пчеларите се принуждават през есента и пролетта да подхранват пчелните семейства със захарен разтвор, а нерядко и със заместители на цветния прашец. Това обаче е свързано с редица неудобства.
Редно е още по времето на главната паша да се подготвят за всяко семейство по 2 - 4 пити с мед и цветен прашец, които да се запазят за есента и пролетта, когато ще се използват според нуждата. Същевременно трябва да се подготвят необходимите пити с храна за отводките (роевете), както и за нуклеусите със запасни майки за презимуване.
Запасните пити с мед и прашец трябва да се подготвят през първата половина на главната паша, защото тогава медът е най-доброкачествен; по късно той може да бъде примесен с манов. Освен това през втората половина на пашата може да настъпи засушаване или влошаване на времето и пчелите няма да могат да подготвят необходимите си хранителни запаси.
При 12-рамкови кошери още при поставянето на магазините от краищата на гнездото се подбират до 2 пити, запълнени с мед. Ако не са добре запечатани, питите се издигат в магазина и след като станат готови, се изваждат. Гнездото се. попълва с изкуствени пити (восъчни основи), които се поставят в средата за изграждане и яйце снасяне. При добра паша от силните семейства може отново да се вземат още по две плодникови пити с мед, след като бъдат запечатани. Пити с незапечатан мед не бива да се взимат, тъй като този мед още не е узрял, съдържа много вода и лесно вкисва. Недобре запечатаните пити се поместват в корпус (или в 2 магазина), който се поставя върху гнездото на силно семейство; след като бъдат запечатани, те се прибират. За подготвянето на запасни пити с мед и прашец трябва да се подбират правилно изградени пити с работнически килийки, които имат кафяв или светлокафяв цвят.
Отбраните запасни пити с мед и с цветен прашец се запазват в хладно, сухо и проветриво помещение в добре затворени празни шкафове, корпуси или магазини. Ако помещението може силно да се проветрява, при което молците трудно се развиват, питите може да се поставят на летви, които висят на тел (за да бъдат запазени и от мишки). Така запазените пити се използват според нуждата за попълване на хранителните запаси на пчелните семейства през есента и пролетта.