Подбраните ларви се подготвят за изкуствено отглеждане на майки по два основни начина - без и със пренасяне на ларвите. Без пренасяне на ларвите. Този начин е по-лесен за пчеларите . с малък технически опит. Подходящ е за малките пчелини.
Питите, в които са еднодневните ларви, се подготвят по няколко начина.
Подрязване на пити с млади ларви. С остър нож се прави дъговиден или зигзаговиден прорез попитата в участъка под килийките с току-що излюпени ларви. Под прореза се осигурява място за изграждане на маточниците (изрязва се част от питата, широка 4-6cm). Стените на килийките на най-подходящите ларви се намаляват наполовина. Оставят се ларви във всяка втора или трета килийка. Унищожават се всички ларви на втория ред и на долните 2-3 реда от обратната страна на прореза. Подготвената по този начин пита се поставя в средата на предварително подготвено семейство отглеждач.
Изрязване на ивица с ларви. Начинът е подходящ за по-големи пчелини. Питата с младите еднодневни ларви се нарязва на ивици, широки 15-20mm така, че всяка ивица да има запазен ред килийки с ларви. Килийките с най-подходящите ларви се скъсяват наполовина, а ларвите в съседните 1-2 килийки се унищожават. Отворът на килийките с подбрани ларви внимателно се разширява със специален шаблон. Така подготвените ивици се залепват от обратната страна в отвесно положение върху летвички с размерите на маточната рамка. На маточната рамка се поставят 2-3 летвички през 6-7cm. Заредената по този начин маточна рамка се поставя в гнездото на семейството отглеждач и се следи за приемането на ларвите и за изхранването им.
Изрязване на отделни килийки. Този начин е своеобразно продължение на описания. Подготвената ивица с ларви се нарязва на отделни късчета (килийки). Отделните килийки с подходящи ларви се залепват от обратната, страна на дървени трупчета или ламаринки. Трупчетата, респ. ламаринките, се монтират на лет-вичката, като на всяка летвичка се поставят по 10 килийки. Подготвените по този начин летвички (не повече от 3) се закрепват за маточната рамка и се поставят в семейството отглеждач за изхранване.
Недостатък на начините без пренасяне на ларви е, че развитието на бъдещите пчелни майки се ограничава от размерите на пчелните килийки. Намаляването им наполовина, както и разширяването на стените със специален шаблон не дават много голям ефект. При тези начини се използва едва 7-8% от племенния материал. Останалите ларви (92-93%) се унищожават при нарязването напитите. Изразходва се много труд, развалят се питите, а всичко това се отразява върху рентабилността на производството и себестойността на продукцията. Пренасяне на ларвите. Този начин изисква опитни и квалифицирани пчелари. Най-икономичен е, а и най-ценен по отношение на получаването на най-качествени майки и на обработването на племенния материал. Масово се прилага в майкопроизводителните стопанства в нашата страна и в чужбина. Прилагането му изисква специфичен инвентар: шаблон за изработване на восъчни основи за маточници, в които се пренасят ларвите, водна баня и съдове за топене на восък, летвички и дървени трупчета (ламаринки) за закрепване на основите за маточници, маточни рамки, специална игла за пренасяне на ларвите от килийките в основите за маточници, уреди за поставяне на пчелно млечице, помещение, уреди и апарати за поддържане на микроклимат и др.
Восъчните основи (чашките) на маточници се изработват от чист светложълт восък, като се използва шаблон (дървено трупче с диаметър 9 mm). Шаблонът се потопява
няколко кратно на дълбочина 6-7mm в разтопен восък. След наслояване на определено количество восък внимателно се отделя образувалата се восъчна чашка. На летвичката се залепват по 15 дървени трупчета, а към тях восъчните чашки. Във всяка чашка се поставя по една капка предварително получено и приготвено пчелно млечице. Със специална игла внимателно се изважда ларвата от килийката основи на маточници на питата и се пренася в чашката. Заредените по този начин летвички се монтират на маточната рамка и се поставят за отглеждане в гнездото на семейството отглеждач.
Пренасяне на яйца. След като се установиха различия в качеството на храната, с която се отглеждат пчелите работнички и майките, възникна мисълта, че качествени майки може да се получат само в случай, че ларвата от момента на излюпването си се захранва с пчелно млечице. Същността на начина се състои в това, че за Отглеждане се дават яйца в естествени килийки с намалена дълбочина по подобие на начините за отглеждане на пчелните майки без пренасяне на ларвите. Отглеждането на пчелни майки от яйца в практическото майкопроизводство е слабо застъпено. Яйцата са много нежни, много лесно се повреждат, така че се пренасят трудно и неуспешно.
Проф. Й. Пал (Унгария) е разработил начин, при който яйцата се пренасят в основите на маточниците заедно с дъното на килийката, в която са снесени. Предимствата му се състоят в това, че ларвата се излюпва не в пчелна килийка, а в маточник. Недостатъкът е, че се губят много време и труд, удължава се периодът за отглеждане на майката с 1-2 дни и се изразходва повече племенен материал.
През време на развитието на бъдещите майки семействата отглеждачи не трябва да се безпокоят. Независимо от начина на отглеждане (със или без пренасяне, от яйца или от ларви) се извършват два прегледа - първият два дни след зареждането на отглеждача с цел да се проверят приетите за отглеждане ларви и вторият след запечатването на маточниците - за проверка на тяхното качество и подбор. Един ден преди излюпването на майките (10-11 дни след даването на ларвите за отглеждане) маточниците трябва да се изолират един от друг. Отнетите маточници от майко отглеждача се използват веднага за смяна на майки в други семейства, за създаване на нови семейства, а в промишленото майкопроизводство се придават за излюпване ц за съешаване в специален пункт.
След отнемане на първата партида маточници на семейството отглеждач се дава нова партида за отглеждане - при промишленото майкопроизводство - 5-6 дни след първата (непосредствено след запечатването на първите маточници).