По време на главната паша -- от поставянето на магазините до тяхното прибиране, т. е. през един период от 1--3 месеца -- пчеларят обикновено няма възможност да се осведомява редовно за състоянието на всяко семейство. Тогава той е зает главно с използването на медосбора, производство на восък и с отглеждане на пчелни майки. През това време в пчелните семейства стават различни промени, някоя от които са нежелателни. От друга страна, след главната паша пчелните семейства трябва вече да се подготвят за презимуване, а от тази подготовка зависи до голяма степен и тяхното пролетно развитие и използването на следващата главна паша. С право се казва: „Пчеларската година започва още от есента". Ето защо, за да се установи състоянието на пчелните семейства и да се започне своевременно полагане на необходимите за тях грижи, трябва веднага след преминаване на главната паша и след прибирането на магазините да се направи основен преглед. У нас този преглед се извършва през август. Преценява се количеството и качеството на храната, качеството на питите, количеството на пчелите и пилото, възрастта и качеството на майките, както и здравословното състояние на пчелните семейства.
При преценяване количеството на меда след медосбора към този, който е в кошера, трябва да се прибави и онова количество мед, което се пада средно на пчелно семейство от запасните медови пити., които са в склада. Когато общото количество на меда е по-малко от необходимото за зазимяване, трябва веднага да се започне подхранване. Ако през есента няма паша, трябва да се предвиди свръх това още по 4--5 кг мед, който ще се изразходва от пчелното семейство през есента до зазимяването.
Подхранването става с гъст захарен сироп, приготвен от 2 части захар и 1 част чиста вода, като му се прибавя и 1%0 (1 г на 1 л) лимонтозу, за да не кристализира през зимата. Сиропът се дава вечер, и то топъл (40°), на големи порции -- по 2--3 кг, с хранилки или налят в празни пити зад пределната дъска. Подхранването трябва да стане навреме, за да може сиропът да бъде запечатан. Преди подхранването гнездото на пчелното семейство се стеснява в а толкова пити, колкото се покриват от наличните пчели. Празните пити, както и маломедните, на които има по-малко от 1 кг мед, се изваждат. В гнездото трябва да се оставят най-пълномедните пити, с правилно изградени работнически килийкй, в които да се е люпило пило. Старите (черни) пити, както и новоизградените, в която още не е отглеждано пило, се изваждат и заменят с кафяви или пък се изместват в края на гнездото. Питите, на които има пило, но са без мед, се изместват към края на гнездото и след като в тях се излюпи пилото, се изваждат. Все пак питите, който остават в гнездото, трябва да Имат достатъчно свободна площ за яйцеснасяне на майката през есента.
Преценява се и качеството на меда в питите. В никой случай не бива да се оставя в гнездото манов мед.
Ако се установи манов мед, питите се изваждат и се изцентрофужват, а на пчелните семейства се дават запасни пити доброкачествен нектарен мед; ако такива пити няма, предприема се подхранване със захарен сироп. Ако медът е криИгализирал, питите трябва да се извадят и запазят за пролетта, когато се дават на пчелните семейства, след като се разпечатат и напръскат с топла вода. При подхранванията прелките на кошерите трябва да бъдат стеснени и да се вземат всички мерки срещу появата на кражба между пчелните семейства.
На осиротелите семейства се придава оплодена майка заедно с нуклеуса. Ако някое семейство има неоплодена майка, трябва от време на време да се проверява дали тя ще се оплоди и ако това не стане скоро, трябва да се смени с оплодена майка от нуклеус. Семейства, които се изгубили майките си и са станали търтовъчни, се присъединяват към други, които имат майки или пък се поправят.
Преценява се и силата на пчелните семейства. След главната паша те трябва да имат поне 6--7 пити пило и да изпълват с пчели почти целия плодник. Ако някое семейство е отслабнало, трябва да се прецени майката и ако тя е стара или дефектна, веднага да се замени с млада оплодена майка.
При прегледа трябва да се следи и за здравословнoто състояние на пилото. По това време може да има заболяване от американски гнилец, който лесно се открива по характерните му признаци.