Тази публикация е част от Списание "Пчеларство" от януари, 1983 г.



По – ефикасна борба с вароатозата
Данаил Пендоловски, Смолян


В Смолянски окръг вароатозата се поява сравнително по-късно от много други окръзи в страната. Най-напред бе констатирана само в отделни населени места. За много кратко време обаче тя масово се разпространи и обхвана пчелните семейства във всички райони на окръга ни. Отначало пчеларите не й обърнаха сериозно внимание, защото не я познаваха. Те не знаеха какви лоши последици крие това коварно заболяване. Чак когато много от пчелните семейства измряха и някои пчелари останаха, без пчели започнаха борба с нея. Особено големи са загубите при любителите-пчелари с по-няколко кошера, които не предприеха никакви мерки за лекуване на пчелните си семейства. Има обаче при нас и доста пчелари, които обичат пчелите и полагат много грижи за тяхното развитие и опазване от болести, но поради незнание, вместо полза допринасят вреда, като забавят развитието на семействата, убиват майки или пък унищожават цели семейства. За тези именно пчелари ще опиша практикувания от мен начин за намаляване на степента на опаразитяване на семействата до степен безвредна за пилото и за пчелите и даваща възможност за нормално развитие.
За борба с вароатозата и браулозата използвам фенотиазин на прах, а при липса на такъв — вароазин на таблетки. И двата препарата поставям върху жар в пушалката, обвити в един пласт хартия.
 
С една супена лъжица фенотиазин или осем таблетни вароазин третирам четири пчелни семейства. Лечението провеждам трикратно предимно през есента, а по изключение и през пролетта. Първото третиране на семействата извършвам след свалянето на магазините, най-късно до средата на август. Последното — в края на септември или в началото на октомври, когато пилото в гнездата е малко. Забелязал съм, че чак след третото (последно) третиране пчелите се освобождават до 90% от акара, което се отразява благоприятно върху семействата,, които зимуват спокойно. Такива семейства не е необходимо да бъдат третирани и през пролетта, защото инвазията по пчелите при тях е много малка, а при опушването само се разстройва животът им и се забавя пролетното развитие. Оправдано е да бъдат третирани през пролетта само онези семейства, които по една или друга причина не са третирани през есента и степента на инвазия по работните пчели е много голяма. От наблюденията, които имам от няколкогодишните третирания на засегнатите от вароатозата пчелни семейства, стигнах до извода, че есенните третирания са по-ефикасни от пролетните. При тях акарите масово измират. Пролетно време малък брой акари се унищожават и по такъв начин се забавя развитието на семействата с около 10— 15 дни. Всичко това за райони с ранна главна паша довежда до намаляване на стоковата продукция.

Лечението обикновено провеждам привечер, когато всички пчели са се прибрали от работа. Предварително опушвам семействата с обикновен пушек, за да преминат пчелите, които се намират около входа и по дъното »а кошера, върху рамките в гнездото. При третирането с фенотиазин и вароазин има някои изисквания, които трябва да се знаят от пчеларите и да се спазват, за да се получи желаният резултат. От голямо значение е в пушалката да се поставя жар само от напълно изгорели въглени, за да не се образува въглероден окис. Той е силно отровен за пчелите. В пчеларската практика има немалко случаи на умъртвяване на пчелни майки, дори и на цели семейства по този начин. Капакът на пушалката трябва плътно да приляга, като пушекът излиза само от отвора й. За всяко семейство се приготвят по две мокри парцалчета за затваряне на входа по време на третирането и след него. Много добър лечебен ефект се получава при бавното изгаряне на фенотиазина и вароазина, като не се допуска образуването на пламък в пушалката. Аз опушвам семействата
много внимателно и равномерно и се съобразявам със силата на жарта в пушалката. При силно разгорени въглени вкарвам пушека в гнездата по-бавно, а при по-слабо разгорени — по-бързо. Необходимо е да ое знае, че ако се допусне образуването на пламък в пушалката от препалено силна жар или бързо натискане на мехчето, фенотиазинът и вароазинът започват бурно да изгарят и вместо очакваният лечебен пушек от пушалката започва да излиза пушек на парцали, съставен от ситни кристали. С него силно се: замърсяват пчелите и гнездото. По-силно засегнатите от този пушек пчели и майки умират. Затова по време на третирането пчеларят трябва да следи и да проверява какъв пушек излиза от пушалката. След като пушалката бъде заредена, се правят няколко контролни продухвания, докато започне да излиза от нея сивобял пушек със специфична миризма. Отвора на пушалката поставям в средата на входа, а с парцалчетата запушвам от двете страни, за да не се връща обратно пушекът. Вкарвам в гнездото 50 струи пушек, след това махам пушалката и затварям плътно входа. След като приключа с четвъртото по ред семейство, се връщам отново на първото и по същия начин и ред. третирам с още 50 струи пушек. След това почиствам пушалката от нагара, зареждам я отново и започвам третирането на други четири семейства. Така продължавам, докато третирам всички семейства в пчелина. Входовете на опушените семейства стоят затворени 20 минути. Когато по време на третирането от цепнатините по дъното, стените на кошера и горната възглавница започне да излиза слаб дим, това е указание, че лечебният пушек е изпълнил цялото гнездо. На следващата сутрин дъната на третираните кошери се изваждат, а падналите по тях акари се събират и изгарят.
Фенотиазиновият пушек не е безвреден за човека, затова по време на третирането на семействата пчеларят застава от тази страна на кошера, от която идва вятърът. В заключение мога да кажа, че при правилна употреба на фенотиазина и вароазина и трикратно третиране на семействата през есента лошите последици за пилото и пчелите от инвазията на акара могат да се предотвратят. По този начин се запазват силата, жизнеността и нормалният живот на семействата през есента, зимата и пролетта, в резултат на което след презимуването те бързо се развиват до главната паша, пълноценно я използват и дават висока стокова продукция.