Макар и позабравен преди време, познатият от хилядолетия на предците ни пчелен прашец започва да привлича все повече внимание през последните години. Имащ всички характеристики на т.нар. суперхрани, той е леснодостъпен, лесен за приготвяне и консумация, а също така има редица незаменими качества както за обикновените хора, желаещи за живеят здравословно, така и за атлети от най-високо ниво.
Често пчелният прашец се бърка с цветния прашец. Макар и в основата си те да са един и същи продукт, трябва да се отбележи една съществена разлика. Цветният прашец се превръща в пчелен едва, когато се полепи по крачката и телцата на пчелите и те го покрият с тънък слой слюнка и мед, за да го слепят и направят подходящ за пренасяне до кошера. В природата пчелният прашец бива съхраняван в кошерите с цел да служи за изхранване на младите пчели.
Тъй като бива събиран от различни видове растения, той има изключително разнообразни качества. Те са забелязани от хората още преди векове и пчеларите започват за събират и обработват прашеца, за да бъде използван като храна, лекарство, в козметиката и с редица други приложения.
На практика пчелният прашец е абсолютно пълноценна храна за човека. Той съдържа несравнимо повече протеини, както и лесноусвоими от организма свободни аминокиселини, отколкото животинските продукти, като месо, яйца и мляко. Освен това е богат на витамин В, като коригира небалансираното хранене, така характерно за забързаното ни ежедневие. Именно поради това той е предпочитана храна за активно спортуващи хора.
Трябва обаче да се има предвид, че приемането на пчелен прашец трябва да става внимателно, като постепенно се увеличават дозите, защото оргазнизмът има нужда да привикне към него, а освен това има и вероятност да се появят алергични реакции. Освен това, той не е подходящ за бременни и кърмещи жени. При положение, че се спазят тези правила, пчелен прашец прием може да се окаже незаменим за здравето, тонуса и самочувствието ви.
Теориите за това как трябва да се приема пчелният прашец са много (пчелен прашец прием). Ясно е обаче, че е важно да се внимава с дозировките му, както и това, че е хубаво от време на време да се дава почивка на организма. Според една от най-разпространените „стратегии“ за пчелен прашец прием, е хубаво това да се направи на два пъти за по три месеца в годината, като единият започва в началото на лятото и продължава до есента, а втория – през зимата. Можете да разпределите дозата си на няколко пъти или да я погълнете наведнъж, но е хубаво тя да е около една супена лъжица дневно. За децата над три години се дава една чаена лъжица. Разтваряйте пчелния прашец в мед или кисело мляко, за да го поглъщате по-лесно.